Sistem audio Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by dorin_st View Post
    daca subscrii la vorbele lui adriann, inseamna ca nici dumneata nu stii sa calculezi un amarat de volum. Oricum, atunci cand cumperi un subwoofer, producatorul iti spune pe acolo cam in ce cutii poti sa il folosesti, deci stii litrajul care trebuie sa il obtii. Poate vin vreodata pe la intalnirea loganistilor, daca veniti si voi ( tu si adriann), sa mai discutam asa, de sunet...Si sper sa nu mi-o iau si sa plec intreg acasa

    PS: Documentarile nu se fac de pe magazinele online!
    Inca unu care face pe victima,chiar iti era frica ca ti-o ''iei''? nu cumva ma inveti tu sa calculez un amarat de volum,daca tot te crezi asa de destept..volum la ce...triunghi ,piramida ,trapez.se vede treaba ca prea putin te intereseaza sa intelegi ce zic altii.si mai mult sa dai replica la vorbele lui ADRIANN si la mine care sunt un afon (nu e treaba ta ce face omu' cu banii lui)....nefiind in stare sa calculez un volum..dar daca tu esti in stare poate imi calculezi tu...stai linistit ca nu sunt vreun zbir sau vreunu care sta mai mult prin piata..sunt un om civilizat cu care se poate discuta
    http://www.youtube.com/watch?v=Tp58aNdH-ks

    Comment


    • Originally posted by dorin_st View Post
      Atunci cand ai un difuzor, si cand stii ca trebuie sa construiesti o incinta din fibra de 30 litri pentru el, cam ce altceva spui tu ca mai trebuie luat in calcul?
      Sincer sa fiu ma asteptam sa imi spui tu.

      Eu nu mai imi pun astfel de intrebari pentru ca m-am lamurit ca nu voi putea sa fac acasa ce fac firmele cu traditie in asa ceva.
      Este ca in croitorie, multi stiu sa taie si sa coasa dar ce iese este asemanator dar nu da la fel ca lucrul de firma.

      Din cate imi amintesc eu pe langa calculul volumului care este functie de caracteristile difului pe care il utilizezi, de importanta mai este si grosimea peretelui incintei, modul de incheiere a acesteia, modul de prindere a filtrelor daca sunt interne, antifonarea incintei, cum si cu ce materiale, daca se utilizeaza labirinte interioare (nu prea se mai folosesc la subwoofere parca), dimensionarea tubului de bass reflex functie de fregventa de lucru, si cu siguranta ar mai fi dar acum nu imi vin in cap ... a si ar mai fi de luat in considerare si cu ce amplificator dai in el.

      Poate m-am exprimat mai atehnic dar cu siguranta "afonii" au inteles.
      Si imi place sa o fac asa pentru ca de xemplu daca spui ca un amplif are randamentul cel mai bun la 60-70% din putere, unii se intreaba cand se ajunge la acel procent, de aceea eu prefer sa spun in loc de 60-70% ca randamentul este cel mai bun pe la treisferturi din cursa volumului de amplificare.

      Comment


      • Originally posted by felixb View Post
        Inca unu care face pe victima,chiar iti era frica ca ti-o ''iei''? nu cumva ma inveti tu sa calculez un amarat de volum,daca tot te crezi asa de destept..volum la ce...triunghi ,piramida ,trapez.se vede treaba ca prea putin te intereseaza sa intelegi ce zic altii.si mai mult sa dai replica la vorbele lui ADRIANN si la mine care sunt un afon (nu e treaba ta ce face omu' cu banii lui)....nefiind in stare sa calculez un volum..dar daca tu esti in stare poate imi calculezi tu...stai linistit ca nu sunt vreun zbir sau vreunu care sta mai mult prin piata..sunt un om civilizat cu care se poate discuta
        da, vreau sa stiu si eu cum se calculeaza volumul la triunghi si mai ales la trapez sper sa ajung la intalnirea de duminica de la carol, sa discutam civilizat, ca vat ca pe forum nu prea merge!

        PS: astept in continuare de la adriann sa imi spuna ce altceva mai trebuie luat in calcul la o incinta din fibra

        Comment


        • Originally posted by dorin_st View Post
          da, vreau sa stiu si eu cum se calculeaza volumul la triunghi si mai ales la trapez sper sa ajung la intalnirea de duminica de la carol, sa discutam civilizat, ca vat ca pe forum nu prea merge!

          PS: astept in continuare de la adriann sa imi spuna ce altceva mai trebuie luat in calcul la o incinta din fibra
          Omule esti culmea... cand iti da omu' replica la ce ai scris, in termeni normali (de bun simt) si obiectivi, ti se pare ca nu se discuta civilizat...ce ai vazut tu necivilizat in replica mea? Omule, eu chiar nu ma pricep. Asteptam raspunsul de la tine: volumul triunghiului si trapezului. Uite, iti dau un indiciu: triunghiul si trapezul nu au volum...(formele geometrice in plan nu au volum). Pe cand raspunsul?
          http://www.youtube.com/watch?v=Tp58aNdH-ks

          Comment


          • Hai fratilor ca v-ati incins si riscati sa fiti offtopic.

            Mai aveti putintica rabdare pina duminica ca ne racorim acolo, civilizat bineinteles.

            PS: @dorin_st vezi mai sus. La cat am compus eu voi ati postat deja, probabil problema cu ceasul PCului.

            Comment


            • Originally posted by Adriann View Post
              Sincer sa fiu ma asteptam sa imi spui tu.

              Eu nu mai imi pun astfel de intrebari pentru ca m-am lamurit ca nu voi putea sa fac acasa ce fac firmele cu traditie in asa ceva.
              Este ca in croitorie, multi stiu sa taie si sa coasa dar ce iese este asemanator dar nu da la fel ca lucrul de firma.

              Din cate imi amintesc eu pe langa calculul volumului care este functie de caracteristile difului pe care il utilizezi, de importanta mai este si grosimea peretelui incintei, modul de incheiere a acesteia, modul de prindere a filtrelor daca sunt interne, antifonarea incintei, cum si cu ce materiale, daca se utilizeaza labirinte interioare (nu prea se mai folosesc la subwoofere parca), dimensionarea tubului de bass reflex functie de fregventa de lucru, si cu siguranta ar mai fi dar acum nu imi vin in cap ... a si ar mai fi de luat in considerare cu ce amplificator dai in el.

              Poate m-am exprimat mai atehnic dar cu siguranta "afonii" au inteles.
              1. in primul rand o cutie cu atat mai groasa e cu atat mai buna! am lamurit partea cu peretii incintei.
              2. mod de imbinare cred ca vroiai sa spui, fibra se imbina foarte bine si frumos!
              3. filtre nu prea sunt la subwoofere, majoritatea regleaza frecventele din statie! numai in situatia in care ai o statie in 2 canale si cu alea 2 canale amplifici si difuzoare fata, si subwoofer, atunci vrei avea nevoie de un filtru pasiv.
              4. antifonarea incinte se face cu materiale bituminoase - STP
              5. labirintele interioare despre care spui tu pot fi 2 lucruri, nu stiu sigur la ce te referi:
              - poate fi structura de rigidizare a incintei, care e bine sa le folosesti la incinte
              - poate fi portul de bass reflex construit direct din lemn, in incinta,

              6. ar mai fi portul ala de bass de care spui tu.

              Ei bine, problema cu fibra de sticla si cu incintele astea custom nu sta asa de usor cum spui tu.

              arata-mi te rog o incinta de fibra bass reflex, adica cu port de bass, si sa aiba forme neregulate, cum exista in spatele stopurilor la logan de exemplu! incintele care se construiesc din fibra sunt incinte inchise, sealed, deci nu au nici o treaba cu portul de bass!



              un calcul al incintei inseamna o simulare a raspunsului unui difuzor de bass, care se face cu ajutorul parametrilor acestuia, intr-un program pe un calculator! Cu aceeiasi parametri ( adica Thielle/Small) se calculeaza si o incinta, adica un volum al unei incinte! si bineinteles , in cazul in care vrei incinta bass reflex, dimensiunile portului de bass pentru a acorda incinta la o anumita frecventa!

              deci, concluzie, atunci cand te apuci de construirea unei incinte din fibra, adica sealed, stii ca trebuie sa iti iasa de un anumit volum, si ca trebuie sa aiba si difuzorul loc in ea! altceva nu prea te mai intereseaza apoi, nu mai sunt alte surprize ce pot sa apara.

              @felixb: putin ajutor cu "aritmetica" asta a voastra: http://www.mateonline.net/geometrie.htm

              Comment


              • Originally posted by dorin_st View Post
                1. in primul rand o cutie cu atat mai groasa e cu atat mai buna! am lamurit partea cu peretii incintei.
                2. mod de imbinare cred ca vroiai sa spui, fibra se imbina foarte bine si frumos!
                3. filtre nu prea sunt la subwoofere, majoritatea regleaza frecventele din statie! numai in situatia in care ai o statie in 2 canale si cu alea 2 canale amplifici si difuzoare fata, si subwoofer, atunci vrei avea nevoie de un filtru pasiv.
                4. antifonarea incinte se face cu materiale bituminoase - STP
                5. labirintele interioare despre care spui tu pot fi 2 lucruri, nu stiu sigur la ce te referi:
                - poate fi structura de rigidizare a incintei, care e bine sa le folosesti la incinte
                - poate fi portul de bass reflex construit direct din lemn, in incinta,

                6. ar mai fi portul ala de bass de care spui tu.

                Ei bine, problema cu fibra de sticla si cu incintele astea custom nu sta asa de usor cum spui tu.

                arata-mi te rog o incinta de fibra bass reflex, adica cu port de bass, si sa aiba forme neregulate, cum exista in spatele stopurilor la logan de exemplu! incintele care se construiesc din fibra sunt incinte inchise, sealed, deci nu au nici o treaba cu portul de bass!



                un calcul al incintei inseamna o simulare a raspunsului unui difuzor de bass, care se face cu ajutorul parametrilor acestuia, intr-un program pe un calculator! Cu aceeiasi parametri ( adica Thielle/Small) se calculeaza si o incinta, adica un volum al unei incinte! si bineinteles , in cazul in care vrei incinta bass reflex, dimensiunile portului de bass pentru a acorda incinta la o anumita frecventa!

                deci, concluzie, atunci cand te apuci de construirea unei incinte din fibra, adica sealed, stii ca trebuie sa iti iasa de un anumit volum, si ca trebuie sa aiba si difuzorul loc in ea! altceva nu prea te mai intereseaza apoi, nu mai sunt alte surprize ce pot sa apara.

                @felixb: putin ajutor cu "aritmetica" asta a voastra: http://www.mateonline.net/geometrie.htm
                Ai spus cam ce am spus si eu dar cu cuvintele tale (poate mai punctual).

                Cand am zis de amplificator m-am gandit si la pct.3 al tau dar si faptul ca ai nevoie de o amplificare corecta pentu a obtine cee ce se doreste.

                Ma bucur ca am lamurit acest aspect.

                PS: Ai ceva pus pe masina sa vedem si noi la intalnire? Poate ai zis dar ne-am pierdut in amanunte.

                Comment


                • Originally posted by dorin_st View Post
                  1. in primul rand o cutie cu atat mai groasa e cu atat mai buna! am lamurit partea cu peretii incintei.
                  2. mod de imbinare cred ca vroiai sa spui, fibra se imbina foarte bine si frumos!
                  3. filtre nu prea sunt la subwoofere, majoritatea regleaza frecventele din statie! numai in situatia in care ai o statie in 2 canale si cu alea 2 canale amplifici si difuzoare fata, si subwoofer, atunci vrei avea nevoie de un filtru pasiv.
                  4. antifonarea incinte se face cu materiale bituminoase - STP
                  5. labirintele interioare despre care spui tu pot fi 2 lucruri, nu stiu sigur la ce te referi:
                  - poate fi structura de rigidizare a incintei, care e bine sa le folosesti la incinte
                  - poate fi portul de bass reflex construit direct din lemn, in incinta,

                  6. ar mai fi portul ala de bass de care spui tu.

                  Ei bine, problema cu fibra de sticla si cu incintele astea custom nu sta asa de usor cum spui tu.

                  arata-mi te rog o incinta de fibra bass reflex, adica cu port de bass, si sa aiba forme neregulate, cum exista in spatele stopurilor la logan de exemplu! incintele care se construiesc din fibra sunt incinte inchise, sealed, deci nu au nici o treaba cu portul de bass!



                  un calcul al incintei inseamna o simulare a raspunsului unui difuzor de bass, care se face cu ajutorul parametrilor acestuia, intr-un program pe un calculator! Cu aceeiasi parametri ( adica Thielle/Small) se calculeaza si o incinta, adica un volum al unei incinte! si bineinteles , in cazul in care vrei incinta bass reflex, dimensiunile portului de bass pentru a acorda incinta la o anumita frecventa!

                  deci, concluzie, atunci cand te apuci de construirea unei incinte din fibra, adica sealed, stii ca trebuie sa iti iasa de un anumit volum, si ca trebuie sa aiba si difuzorul loc in ea! altceva nu prea te mai intereseaza apoi, nu mai sunt alte surprize ce pot sa apara.

                  @felixb: putin ajutor cu "aritmetica" asta a voastra: http://www.mateonline.net/geometrie.htm
                  mi-a placut, ce tare ai fost, asa da raspuns. omule, si fimiu putea sa intre pe net si sa vada formule..dar raspunsul tot nu mi l-ai dat
                  http://www.youtube.com/watch?v=Tp58aNdH-ks

                  Comment


                  • Originally posted by Adriann View Post
                    Ai spus cam ce am spus si eu dar cu cuvintele tale (poate mai punctual).

                    Cand am zis de amplificator m-am gandit si la pct.3 al tau dar si faptul ca ai nevoie de o amplificare corecta pentu a obtine cee ce se doreste.

                    Ma bucur ca am lamurit acest aspect.

                    PS: Ai ceva ppus pe masina sa vedem si noi la intalnire? Poate ai zis dar ne-am pierdut in amanunte.
                    tot ce ai spus tu nu te ajuta cu nimic la calculul incintei, care era subiectul!
                    Inca o chestie care nu o stie multa lume, si nimeni nu va explica! referitor la amplificatoare. in afara de calitatea efectiva a pieselor folosite, de puterea RMS mai este si o caracteristica numita "damping factor". aceasta se refera la cat de bine controleaza amplificatorul miscarea difuzorului.

                    sunt multe intrebari ca sa imi pun difuzoare de 100 W pe player, ca sa imi iau difuzor de 1000 W si amplificator doar de 500, ca vai nu se pupa! In afara de diferentele extreme intre difuzor si amplificatoare, toate merg. Un difuzor de 500 W RMS va fi miscat la excursia maxima si de un aplif de 200 W. La fel si difuzoarele de la player, ele vor fi miscate la maxim si de player, dar se vor auzi mult mai bine pe un amplificator pentru ca acesta le controleaza mai bine!
                    un amplificator nu prea are importanta la calcularea incintei, cam asta vroiam sa iti zic.

                    Pe masina mea am avut, acum nu mai am, dar o fac iar!
                    duminica daca nu ajung prea tarziu in Bucuresti, trec pe la intalnire. Daca nu, trimit niste prieteni peste voi )
                    au voie la intalnire si alte masini decat loganuri?

                    PS: Felixb, raspunsul meu era acea intrebare, din care culmea, lipsea piramida, urmata de acel . ai cam dat-o in bara cu volumul triunghiului, si acum vrei sa o dregi?

                    gata, ajunge cu offtopicul, daca nu ne vedem duminica, vor mai fi duminici, ca vine timpul frumos!

                    Comment


                    • @dorin_st
                      Cum ai zis si tu putin stiu/inteleg "dumpin factor", tocmai de ceea cand vorbesc nu impanez cele spuse cu termeni tehnici specifici pentru ca putin ii inteleg, iar concluzia oricat ai pliba explicatiile este ca ai nevoie de o amplificare corespunzatoare ca sa utilizezi cat mai bine/corect/multumitor difuzoarele folosite. Asta tine de de ambele componente de fapt ca sa se poata justifica si pretul platait pentru ele.
                      De exemplu nu cred ca este OK sa folosesti la HU stock cu niste difuri de 100W RMS, cu toate ca totusi se aude ceva in ele, decat daca urmeza sa treci pe amplificare suplimentara in viitor, altfel este ca un mercedes cu motor de trabant (se poate dar este pacat).

                      Comment


                      • Originally posted by Adriann View Post
                        @dorin_st
                        De exemplu nu cred ca este OK sa folosesti la HU stock cu niste difuri de 100W RMS, cu toate ca totusi se aude ceva in ele, decat daca urmeza sa treci pe amplificare suplimentara in viitor, altfel este ca un mercedes cu motor de trabant (se poate dar este pacat).
                        de ce nu? decat sa iei niste difuzoare jegoase, dai putini bani in plus si iti iei niste difuzoare mai serioase! puterea suportata nu este cel mai bun reper de alegere a unui difuzor! nu are nici o legatura cu sunetul reprodus de el! un difuzor care suporta 100 W RMS, va fi mai bine construit oricum, va avea o excursie mai mare a membranei, si mai sunt! chiar daca le amplifici cu playerul stock vor fi diferente imense!

                        Eu am avut la inceput cd playerul de pe logan pe un sistem de componente de vreo 3 milioane , 120 W RMS! diferenta fara de difurile stock a fost enorma!

                        Comment


                        • Originally posted by dorin_st View Post
                          tot ce ai spus tu nu te ajuta cu nimic la calculul incintei, care era subiectul!
                          Inca o chestie care nu o stie multa lume, si nimeni nu va explica! referitor la amplificatoare. in afara de calitatea efectiva a pieselor folosite, de puterea RMS mai este si o caracteristica numita "damping factor". aceasta se refera la cat de bine controleaza amplificatorul miscarea difuzorului.

                          sunt multe intrebari ca sa imi pun difuzoare de 100 W pe player, ca sa imi iau difuzor de 1000 W si amplificator doar de 500, ca vai nu se pupa! In afara de diferentele extreme intre difuzor si amplificatoare, toate merg. Un difuzor de 500 W RMS va fi miscat la excursia maxima si de un aplif de 200 W. La fel si difuzoarele de la player, ele vor fi miscate la maxim si de player, dar se vor auzi mult mai bine pe un amplificator pentru ca acesta le controleaza mai bine!
                          un amplificator nu prea are importanta la calcularea incintei, cam asta vroiam sa iti zic.

                          Pe masina mea am avut, acum nu mai am, dar o fac iar!
                          duminica daca nu ajung prea tarziu in Bucuresti, trec pe la intalnire. Daca nu, trimit niste prieteni peste voi )
                          au voie la intalnire si alte masini decat loganuri?

                          PS: Felixb, raspunsul meu era acea intrebare, din care culmea, lipsea piramida, urmata de acel . ai cam dat-o in bara cu volumul triunghiului, si acum vrei sa o dregi?

                          gata, ajunge cu offtopicul, daca nu ne vedem duminica, vor mai fi duminici, ca vine timpul frumos!
                          bun, daca am dat-o in bara da-mi tu raspunsul corect ...si nu mai evita. cand nu ne convine o bagam pe aia cu OFF TOPIC
                          http://www.youtube.com/watch?v=Tp58aNdH-ks

                          Comment


                          • Originally posted by dorin_st View Post
                            de ce nu? decat sa iei niste difuzoare jegoase, dai putini bani in plus si iti iei niste difuzoare mai serioase! puterea suportata nu este cel mai bun reper de alegere a unui difuzor! nu are nici o legatura cu sunetul reprodus de el! un difuzor care suporta 100 W RMS, va fi mai bine construit oricum, va avea o excursie mai mare a membranei, si mai sunt! chiar daca le amplifici cu playerul stock vor fi diferente imense!

                            Eu am avut la inceput cd playerul de pe logan pe un sistem de componente de vreo 3 milioane , 120 W RMS! diferenta fara de difurile stock a fost enorma!
                            Nu imi dau seama cum te-ai impacat tu compo de 3milioane, 120W RMS (poate au si un indicativ, sau nume).
                            Eu am trecut prin varianta HU stock, difuri fata stock si spate Pioneer TS-E de 17cm (cu diferenta mare la auditie fata de cele stock) si cand am trecut la HU Pioneer ...5730PM s-a simtit o diferenta enorma in calitatea/dimacia sunetului (abia atunci au dat tot ce puteau da).

                            PS: Pacat ca nu poti veni dar poate alta data.

                            Comment


                            • Originally posted by Adriann View Post
                              Nu imi dau seama cum te-ai impacat tu compo de 3milioane, 120W (poate au si un indicativ, sau nume).
                              Eu am trecut prin varianta HU stock, difuri fata stock si spate Pioneer TS-E de 17cm (cu diferenta mare la auditie fata de cele stock) si cand am trecut la HU Pioneer ...5730PM s-a simtit o diferenta enorma in calitatea/dimacia sunetului.
                              Ground Zero Audio steht für hochwertige Car Audio Produkte. Über 400 Car HiFi Produkte vom High End Verstärker bis zu 38cm Subwoofern sind weltweit im Angebot.


                              eu am avut o promotie de pe timpul siab-ului din 2005 parca, de le-am luat mai ieftin. acum sunt cam 350 ron! cele care le-am avut eu erau seria veche, erau albastre! acum s-a modificat membrana si stau mai bine pe partea de medii. In usile de logan, pe bass, sunt criminale difuzoarele astea.

                              Comment


                              • Originally posted by Adriann View Post
                                PS: Pacat ca nu poti veni dar poate alta data.
                                daca nu ajung eu vi-l trimit pe pretenu ;) http://youtube.com/watch?v=RUybDo0gnPg

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google