Sistem audio Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sistem audio Logan

    Poate stie cineva cum se aude si cum s-ar potrivi pe Logan urmatoarea combinatie audio.

    MP3 Player
    /radio-CD/MP3 (model 2007) /putere: 4 x 50W MOSFET (4 x 22W RMS) /compatibil: CD-R / CD-RW / MP3 / WMA / WAV / CD-text /display LCD lumina albastra /iluminare taste: rosu /volum rotativ /ATT (atenuato


    Boxe fata spate (au lacasu lafel din cate stiu)
    /sistem de difuzoare cu 2 componente /diametru woofer: 13cm /putere nominala: 70 W /putere maxima: 140 W /impedanta: 4 Ohm /raspuns in frecventa:  36 - 52.000 Hz /frecventa crossover: 3500 Hz /sensi


    Sub+amplif
    Difuzoare auto Mac Audio Be Loud! Din pasiune pentru sunet: boxe  masina audio APM Fire, MPE, Mobil Street, Star Flat, CRX, Star X, Performance X, Speed, Edition, Racer, Power Star, BLK


    Condensator
    Tremura peretii Din club pana-n Penitenciare
    Boxele de bass din portbagaj sunt date tare
    Intri pe bulevard , se aude din distanta
    Muzica pentru baietii , nu pentru orice zdreanta.

  • #2
    Cate pareri pe aici gata m-am convins cumpar cate 2
    Tremura peretii Din club pana-n Penitenciare
    Boxele de bass din portbagaj sunt date tare
    Intri pe bulevard , se aude din distanta
    Muzica pentru baietii , nu pentru orice zdreanta.

    Comment


    • #3
      darky, poate vrei sa ne spui ceva. nu stiu ce ai putea intreba... De ce nu s-ar potrivi pe Logan? Face mocheta matreata? Ideea este daca tu vrei sa bagi vreo 13 mil. in sunet. Daca tu vrei inseamna ca se si merita. La mine nu se merita. As fi curios cum arata Laureatul Plus al tau (asa am si eu). Daca ai jante otel stock (alea urate ca la Dacia 1300) eu zic ca 13 mil. ar fi buni sa-ti iei ceva de aliaj. Daca ai de toate si sunet iti mai lipsea, spor la cumparaturi!

      Comment


      • #4
        Lasa omul in pace zenit. Unora le place sa aiba sunet altora le place aspectul exterior. De ex. un prieten avea trabant cu o instalatie de sunet de vreo 10 mil. ca sa nu mai spun de o gramada de jafuri ca masini (nu este cazul lui darky19) dar cu discoteca in ele, fiecare cu pasiunea lui. As mai putea da un exemplu dar deja sunt off topic.
        Cel mai lent 1,6 8v

        Comment


        • #5
          Ca fapt divers, cu rotile stock poti sa mergi linistit si cu 160 km/h (nu recomand asa viteze) dar cu sistemul audio original nu poti asculta claritate la un volom mai mare sa nu vorbesc ca basul este inexistent la sistemul original. Asa ca omul daca vrea sa asculte muzica poate sa investeasca linistit 13 mil in sistemul audio, eu am investit peste 25 mil si nu regret nici macar o secunda ca am facut acest lucru.
          Si dupa toate astea mi-am luat si jante de aliaj mai ieftine (la oferta cu 8 mil).

          Comment


          • #6
            m-am uitat din nou sa vad ce am scris. am zis eu sa nu-si ia omul scule? parca i-am urat chiar "spor la cumparaturi".
            Nu intru in polemici cu nimeni cu atat mai purin nu fac misto de nimeni. mi-am spus parerea sau nu asta ne invita sa facem darky19?!

            In alta ordine de idei (si nu off topic chiar de tot) omul cerea o parere si nu a primit decat una. Pe a mea. Restul au fost replici la pctul meu de vedere. Ii mai raspunde cineva lui darky19?! Pana la urma e postul lui (nu al meu).

            Comment


            • #7
              Am vrut sa si raspund dar chesta aia cu edit - 5 min mi-a blocat raspunsul.
              Deci pt initiatorul topicului:
              - la HU incearca sa iei unul cu fata plina (mai putin praf ajunge pe lentila)
              - in fata se merita difuri component, in spate merg la fel de bine si cele coaxiale
              - pt sub, o lada suna mai bine decit un tub, pt claritate incinta sealed, pt mult db incinta bas-reflex, pt ambele incinta bandpas
              - condensator este necesar la puteri mai mari peste 300 W rms,
              - cablurile de curent bine dimensionate, eventual un set care are si cablurile de semnal va scoate mai ieftin.

              Comment


              • #8
                Merci Miky 48 de sfaturi , poti sa imi recomanzi u HU si subwoofer nu prea ma pricep dasta am apelat la forum.

                In legatura cu "tuning" exterior nu sunt inebunit sa intoarca lumea capu dupa mashina eu vreau sunet si la interior sa ma simt eu bine in ea nu sa vada ala ca am bani sa bag in mashina.
                Rotile degeaba am aliaje de 300-400 euro ca tot prin santieru bucuresti merg.
                Imi las garda jos cu "n" cm dau 1000 de euro pe un kit frumos si il sparg in 2 la santu imens care e chiar la iesire de pe strada.

                Scuze daca sunt off topic Si scuze daca sunt in contradictoriu cu cineva nu asta e intentia mi-am spus punctu de vedere
                Tremura peretii Din club pana-n Penitenciare
                Boxele de bass din portbagaj sunt date tare
                Intri pe bulevard , se aude din distanta
                Muzica pentru baietii , nu pentru orice zdreanta.

                Comment


                • #9
                  Hu tot de la pioneer as alege ceva dar fata de 5 mil si un pic (deh 40) urmatorul e sensibil mai scump 7 mil (deh - 4900).
                  Ca sub as merge pe varianta http://www.be-loud.ro/produse/Subwoo..._Power_Bass_1/
                  mai ieftin sau http://www.be-loud.ro/produse/Subwoo...s_Pack_Mutant/ mai scump.
                  Primul nu stiu cum se aude dar cel de-al doilea se aude bine pt pretul pe care il are.
                  In general pt sub ar trebui ca HU sa stie sa il controleze direct (la pioneer se numeste Direct sub drive) adica sa poti regla separat volumul semnalului pt sub dar din pacate cel mai ieftin HU de la pioneer care il are este 6900 (sau 6800 daca mai gasesti pe undeva) care ajunge la 10 mil.
                  Pt o auditie de calitate se recomanda antifonarea cel putin a usilor din fata.

                  Comment


                  • #10
                    La antifonare am o nelamurire am vazut pe net dinamat sau cam asa ceva de diferite marimi si sunt unele exact cat sa izoleze locul difuzorului pe usa fata , este bun ala sau trebuie izolata toata usa ?
                    Tremura peretii Din club pana-n Penitenciare
                    Boxele de bass din portbagaj sunt date tare
                    Intri pe bulevard , se aude din distanta
                    Muzica pentru baietii , nu pentru orice zdreanta.

                    Comment


                    • #11
                      Eu zic ca ar fi bine sa izolezi toata usa.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • #12
                        Deci.
                        In cazul ideal antifonezi toata usa (fata exterioara + cea interioara) cu ceva profesional (dynamat, stinger, stp) si pui difuri de 16 cm cu adaptoare de MDF.
                        Daca vrei calitate si nu dispui de o gramada de bani pt antifonare si nici nu montezi difuri de 16 atunci incerca cel putin pe fata exterioara a usii sa pui antifon dedicat, pe cea interioara merge si aluband, daca si asa pretul e prea mare pune aluband pe ambele fete ale usii.
                        Neaparat trebuie antifonata usa (toata) daca doresti calitate de la sistemul audio.
                        Cam asa ar trebui sa arate o usa antifonata destul de bine, dar este loc de imbunatatiri.
                        Attached Files

                        Comment


                        • #13
                          Boxe vreau sa tin "stilu" stock sa ii zic asa si grila o pastrez tot deci difuri tot de 13 pun Antifonare cat ar costa treaba in mare pretu sa le fac la o firma ca nu ma pricep pt toate variantele spuse de tine daca se poate informativ
                          Tremura peretii Din club pana-n Penitenciare
                          Boxele de bass din portbagaj sunt date tare
                          Intri pe bulevard , se aude din distanta
                          Muzica pentru baietii , nu pentru orice zdreanta.

                          Comment


                          • #14
                            Daca vrei sa ramina boxele de 13 cm atunci antifonarea o poti face "home made" cu aluband, iesi mult mai ieftin, iti trebuie 3 role de 10 cm de late, ar veni 150 ron. Firmele specializate am manopera destul de mare pt asa ceva.

                            Comment


                            • #15
                              Ce parere aveti despre boxele SAL. si in special despre acest model:
                              http://213.163.44.150/jsp/folap.jsp?...3.01&cikk=6548 ?
                              pretul e in jur de 130 lei. isi merita banii sau ar trebui sa ma orientez catre altceva?
                              MX-5 1.6 110cp 12.01.12(fab.2002)

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google