50w Pe 15w

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 50w Pe 15w

    In lenuta mea am difuzoarele originale cele de 15w , iar playerul are iesiri de 4x50w , daca dau volumul peste 20% vibreaza ca dracu [difuzoarele],
    intrebarea mea ?
    daca pe spate montez inca doua difuzoare cite unul pe fiecare cale legate in paralel , pot arde finali de la player ,in schema de montare zice ca nu e corect [a playerului], dar permite montarea de twitare [deastea voi monta pe fata]
    acuma eu ce fac schimb boxele pe spate sau montez o pereche in paralel
    nu sunt interesat de o putere mare ci doar sa scap de vibratiile aiurea iar twitare nu vreau si pe spate ca nu prea imi plac inaltele
    baiatu cu lenuta monteza filtre polen , alarme si alte cele

  • #2
    Atata timp cat nu scazi cu impedanta sub limita suportata de finali, e ok. Dar parerea mea e ca oricum vor vibra ca dracu difurile de 15w, asa ca schimba-le macar cu unele de 35w, tot pe 13cm, gasesti xplod-ueir de la sony cu 80ron/setul. Cu 160ron ai schimbat toate 4 difurile, se aude mai clar si mai tare si ai scapat de probleme
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #3
      Voi monta in plus 2 difuzoare ampex de 22 cm pe care le am deja
      daca le montez in locul celor normale ar trebui sa tai cam mult si va arita ca dracu de aceea vreau sa le montez in portbagaj , stiam ca daca le montez in paralel imi scade impedanta la 2 omi , pot avea surprize?
      orcum instalatia de sunet va fi modificata total ,dar intii vreaui insonorizare si pe urma difuzoarele , am schimbat casetofonul pe un pm3 player mai bunicel [ofera in careffour] urmeaza sa insomorizez portierele
      cit despre sony-xplod sunt bunicele dar parca nu e prea mare diferenta as prefera ceva mai bun daca tot dau un ban
      baiatu cu lenuta monteza filtre polen , alarme si alte cele

      Comment


      • #4
        Majoritatea playerelor mp3 nu suporta impedanta de 2 ohmi (numai 4 sau 8 ohmi).
        Daca asculti muzica la volum mare, e clar ca se incalzesc mai tare finalii, acum daca se ard sau nu...Vezi tu.

        Problema nr 2: sa spunem ca le pui in paralel si suporta finalii, auditia nu va fi mai buna, se va auzi mai tare, dar in acelasi timp nu vei avea un bass placut/cald (va fi ceva de genu ''poc poc'' in loc de ''bummm'').
        Difurile de 2 ohmi (pt ca asa va fi la tine) trebuie atacate cu putere mare, bass mult, ceea ce numai din mp3 nu vei putea (la amplifuri de putere merg astea de 2 ohmi, amplifuri de min 4X60W, pt ca tu putere muzicala -RMS - la mp3iu ala n-ai decat ~4X22Watti maxim, asta in cel mai fericit caz.).

        Daca le legi in serie, clar ca va scadea volumul, iar nu e bine.
        Cel mai indicat e sa faci cum a spus si Seba.
        Vad ca ai o pereche de difuri de 22 cm, pune-le numai pe astea, va fi o diferenta mare fata de cele stock.

        Daca le pui in paralel cu ce ai acum pe masina, iti garantez ca nu vei face o treaba de care sa fi multumit. + ca playerul va fi foarte solicitat (finalii) la volum mare.
        Am facut eu destule experimente pe a mea, nu mai tre sa faci si tu. )))
        Last edited by Octavian; 22 November 2008, 22:13.

        Comment


        • #5
          Am incercat cu ele im paralel se aude ca dracu
          cu ele legate singure se schimba treaba ,scule profesianale ., dar sunt cam mari,greu de montat ,
          monentan le las asa si pun tuitare si pe spate [atenuaza din vibraii] iar cind voi face instalatia de sunet le inlocuiesc cu clariant sau jbl , iar cu ampex-urile un sub bass relex de sa moara manelistii
          baiatu cu lenuta monteza filtre polen , alarme si alte cele

          Comment


          • #6
            finalul care se gaseste in radiocasetofoanele sau cd-playerele blaupunckt este unul cu 4 iesiri, numai ca mufa mama care se gaseste in spatele lor nu au inca patru pini trasi pentru celelalte 2 iesiri, se poate insa face.

            Comment


            • #7
              da, iti iei o mufa iso de la magazin si o schimbi.
              Loganul Meu !

              Comment


              • #8
                sfatul meu e sa le schimbi;)eu deja le-am ars pe astea originale!tot asa am un alpine 4*50 si s-au dus!astept finante sa le schimb cu unele calumea!numa'bine
                "CAND VIATA E PREA GREA....LAS-O JOS!"un batran logan de 1.4!:drunk

                Comment


                • #9
                  daca baraie parerea mea este ca e din cauza HU dar chiar la volumul 20 e ceva la mijloc. eu am cica 4*55W dar in realitate sun 4*25 si incepe sa baraie pe la volumul 80 din cauza hu-ului.daca sctir pe cutie la hu 4*50 nu e eu pe a le mel daca le dau la 80 nu mai aud ce se vorbeste in masina

                  Comment


                  • #10
                    componente 16,5 pe fata+ amplificator mic pentru ele si iese ceva frumos, spate nu merita nimic doar bass in portbagaj...

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google