Statii Radio CB

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • moxu'
    replied
    O părere despre cobra 19 dx IV eu și antena hga 1500

    Leave a comment:


  • stoicanu
    replied
    Ideea e ca atunci cand o pui la loc sao pui in acelas loc
    Cablu de antena sa fie cat mai intins
    Sub nici o forma incolacit pentru ca in acel moment vei crea o spira sau mai multe bobinei de la antena

    Leave a comment:


  • f0rdiesel
    replied
    De preferat este sa mergi la cineva care are analizor de frecventa pentru a-ti calibra antena.
    Odata calibrata, o poti da jos cand vrei si pentru cat timp vrei. Daca vei muta statia si antena pe alta masina atunci va trebui iar calibrata..
    Intra pe alte forumuri dedicate cb-ului si roaga pe cineva din zona ta sa te ajute cu o calibrare.
    Eu tin statia fixata intre consola centrala si scaunul din dreapta; cablul merge de la statie spre spatele masinii, exact pe mijlocul interiorului (pe langa sina scaunului din dreapta , apoi pe sub bancheta spate, intra in portbagaj si iese afara din portbagaj prin dreptul stopului de frana, urca afara pe geamul spate, urmeaza doua ventuze pe pavilion prin care trece cablul si baza magnetica este fixata aproximativ pe centrul cupolei.
    Last edited by f0rdiesel; 20 June 2015, 20:01.

    Leave a comment:


  • vdmihai
    replied
    Revin cu o intrebare pentru stoicanu, deoarece ai multe cunostinte in domeniu, sigur ma vei lamuri. In legatura cu calibrarea, am vorbit cu cineva care are statie cb si i-am cerut o indicatie unde sa calibrez antena la un profesionist, cu scule profesionale.
    Dupa ce mi-a zis ca ce am eu este un jaf cu care oricum nu o sa fac nimic , mi-a spus ca degeaba voi face calibrarea antenei daca o mut de la locul ei, de ex. noaptea o bag in masina si o pun la locul ei cand plec iar la drum si ca el nici nu a calibrat-o, ca nu e nevoie.
    Spre rusinea mea nu am calibrat-o, in gorj observ ca e greu sa dau de cineva care sa faca chestia asta asa cum ai spus tu. Am fost la Bucuresti si sincer nu prea m-am inteles cu ea, auzeam colegii intrerupt, mai auzeam un fasait, ba povestile tiristilor care ai d....u cu puterea statiilor lor cu tot, desi erau la peste 20 km ii auzeam mai bine pe ei. Recunosc, au fost si portiuni in care nu am umblat deloc la ea, liniste si pace, mai ceream info, mai raspundeam etc, totul decurgea normal, ca sa zic asa.
    Daca poti si vrei arunca-mi si mie niste sfaturi privind utilizarea in mod eficient a statiei si antenei, cum sa o pozitionez, influenteaza pe unde e tras cablul ei?
    Stiu, o sa imi spuneti ca netul e plin de informatii, si da m-am documentat despre ele, dar sunt o multime de informatii si recomandari diferite, iar eu ca incepator, recunosc, nu stiu pe care sa o iau de buna. Nu imi trebuie sa vb la sute de km, parerea mea este ca in jur de 10 km pentru info-trafic sunt suficienti.
    Multumesc, si iertati-ma ca v-am facut sa cititi atat de mult
    Stima
    Last edited by vdmihai; 20 June 2015, 15:41.

    Leave a comment:


  • catalin08
    replied
    Inteleg ce spui, eu folosesc un Alan S9 in mod uzual, si ma declar multumit, am receptionat chiar si la aproape 20 km pe A2, testat cu inca un amic, cu 4W. Ma rog, nu sunt eu asa experimentat, eu ma declar multumit de statia aceasta, mai ales la pretul pe care il are.

    Leave a comment:


  • stoicanu
    replied
    In general calibrarea se face cu un analizor (nu swr-metru) pentru a vedea si impendanta (ohm) care trebuie sa fie de 50 ohn
    Cu un reflectometru nu se vede acest lucru
    Ca era inorat afara nu afecta cu nimic calibarea
    Conditiile unei calibrari de calitate este ca aceasta sa se fac in o zona cat mai deschisa fara cabluri de tensiune in apropiere sa nu ploua si usile masinii inchise .

    Leave a comment:


  • vdmihai
    replied
    Inca nu am apucat sa calibrez antena, pe aici a fost inorat si baiatul a zis ca trebuie sa fie senin. Eu receptionez clar pe ceilalti de la 10 km sa zic chiar mai mult, dar realizez o comunicare buna cam pe la 5 km, deoarece mai departe ei ma aud intrerupt.
    Sunt multumit, poate dupa calibrare se mai schimba lucrurile.

    Leave a comment:


  • stoicanu
    replied
    Cea ce spui tu poate avea si o parte negativa cea ce multi nu o inteleg
    O statie care nu fasaie inseamna ca are o sensibilitate mai mica dar o data cu acest lucru este posibil ca semnalele slabe sa nu le receptionezi respectivi oe cei ce transmit de la distante mai mari sau cu putere de emisie slaba.
    Daca ai pune pe masina o antena de 2m(megawat 4000) ai sa vezi cum se schimba datele problemei.
    Dar daca ai sa folosesti o antena de 30cm-1m normal ca nu fasaie.

    Leave a comment:


  • catalin08
    replied
    Nu fasaie sau caraie ca alte statii pe la aceiasi bani, cel putin din ce am mai testat si auzit. E adevarat ca acum odata cu sezonul propagarii e cam multa galagie in CB, dar mie-mi place cum se descurca PNI-ul asta.

    Leave a comment:


  • stoicanu
    replied
    Originally posted by catalin08 View Post
    Eu am PNI 8000, iar diferenta e doar ca a ta (8001) are mufa pentru casti si microfon, iar ca si parere, eu ma declar multumit de ce poate face statia asta, la banii pe care i-am dat, isi face treaba si este mai "linistita" decat multe statii mai scumpe si cu "pretentii". Am si o antena mai potenta, iar asta conteaza destul de mult (vezi postarile mele cu 1 pagina sau 2 in urma).

    Drumuri bune colegu'!
    Ce intelegi tu prin"e mai linistita"?

    Leave a comment:


  • vdmihai
    replied
    Multumesc.
    Am vazut ca nu ai fost multumit de antena pe care o am ai eu. Azi vreau sa iau legatura cu un baiat pentru calibrare. Antena am pus-o pe plafon, initial am vrut sa o pun pe portbagaj, dar nu e indicat. De test, am comunicat cu ceilalti conducatori cam de la 7-10 km, ceea ce cred ca e suficient.
    Stima!

    Leave a comment:


  • catalin08
    replied
    Eu am PNI 8000, iar diferenta e doar ca a ta (8001) are mufa pentru casti si microfon, iar ca si parere, eu ma declar multumit de ce poate face statia asta, la banii pe care i-am dat, isi face treaba si este mai "linistita" decat multe statii mai scumpe si cu "pretentii". Am si o antena mai potenta, iar asta conteaza destul de mult (vezi postarile mele cu 1 pagina sau 2 in urma).

    Drumuri bune colegu'!

    Leave a comment:


  • vdmihai
    replied
    Multumesc.
    Din partea mea cautarea s-a terminat , am primit cadou acest pachet http://www.upcar.ro/cumpara/pachet-s...fon-7865?f=150.
    Sper sa ma inteleg bine cu ea, din ce am citit pe internet ar trebui sa imi fac treaba cu ea fara probleme. Daca aveti acest model, aruncati niste sfaturi si pe aici

    Stima!

    Leave a comment:


  • stoicanu
    replied
    Recomandarea mea
    President , Midland, mTech, Albrecht sau Stabo
    Restul petarde
    Crt daca nu ma insel e o derivata a lui Pesident (de fapt Uniden dar acestia nu fac statii in benzile FM)

    Leave a comment:


  • vdmihai
    replied
    Salut colegii . Am nevoie de un sfat in achizitionarea unei statii cb. Nu am folosit pana acum, mai exact pana ieri, deci cunostintele mele sunt limitate. Ce mi-a facut cu ochiul, sa zic asa:



    http://magazin-statiiradio.ro/http://magazin-statiiradio.ro/statii-radio-cb-27mhz-informare-trafic/promotii-statie-antena/set-statie-radio-cb-crt-s-mini-ii-a...


    De fapt, netul este plin de oferte, nu are rost sa umplu pe aici cu linck-uri. Sunt foarte deschis la recomandarile voastre .
    Stima.
    Last edited by vdmihai; 13 June 2015, 18:49.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google