ET Sau OFFSET Jante Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    asta banuiam si eu dar cum imi dau seama iainte de a le pune pe masina,ceva pansonari sau inscrisuri ...?

    nu mai folosi "quote"ca sa raspunzi, ci "post reply"!
    Last edited by Seba; 18 August 2011, 22:21.

    Comment


    • #77
      nu mai stiu exact unde sunt pozele pe acest forum,dar cele oem de renault dacia au scrise pe interiorul[unde vine cauciucul peste,nu stiu cum sa ma exprim sa intelegi] renault-dacia,e scris cu galben.
      poate ne ajuta careva cu o poza
      Numai bine.
      poze janta oem logan
      Last edited by Augustin-Yng; 18 August 2011, 22:31.
      Un Logan----YNG-----
      Numai bine.

      Comment


      • #78
        ok
        am inteles. dar imi era mai de folos un raspuns la intrebare. maine primesc niste jenti si ....

        Comment


        • #79
          Profit si eu putin de acest thread,pe un 6,5j de 15" ce merge mai bine 195/65/r15 sau 195/60/r15?ca sa nu fie eroare la kilometraj sau alte cele.

          Comment


          • #80
            195/60r15.
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #81
              Originally posted by Seba View Post
              195/60r15.
              Multumesc Seba,am deja o pereche de anvelope,dar mai vreau sa iau una pt iarna,sa merg tot pe 195/60/r15?

              Comment


              • #82
                bune informatii aici, pare destul de important ETul, mai mare reduce stabilitatea
                Logan laureat 1.2

                Comment


                • #83
                  Pentru calculul dimensiunilor la cauciucuri si problemele aparute de la dimensiunea cauciucului, pe o anumita dimensiune de janta, cat si ce "J" suporta o anumita latime de cauciuc va recomand site'ul de mai jos.
                  Pe mine m'a ajutat sa imi fac o idee.

                  Comment


                  • #84
                    pe unii i-a ajutat sa puna 185 pe 7.5J si sa sustina pana-n panzele albe ca e super ok si ca ei garanteaza ca nu vor fi probleme, indiferent cine ce-ar scrie pe diverse site-uri, inclusiv de la producatorii de anvelope...
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • #85
                      salutare si eu sunt pe punctul de a achizitiona un set de jante si nu stiu ce sa fac , au 7j cu et 38 si stau pe ganduri ca am cauciucurile stoc



                      asta este modelul.

                      Comment


                      • #86
                        jante logan2005/2010/megane

                        Salutari la colegi.
                        Am si eu nevoie de un sfat referitor la niste jante:
                        Am gasit niste jante de tabla la un pret bun, 4 bucati la 2 milioane (originale, calitate garantata, nelovite)
                        Problema este: doua sunt de Logan 2005 cu et 50 iar doua sunt de Megane 2006 cu et 45. Et-urile le-am vazut pe jante dar restul de indici nu am vazut de unde sa ii iau...acel J. Cele de Megane se potrivesc si la prezoane si la butuc.
                        Iar eu am acum Logan 2010 cu Et 43 !!!!
                        Deci: se poate sa le folosesc (pentru gumele de iarna)? Daca da, pe care sa le pun pe fata si pe care pe spate stiut fiind ca ecartamentul e diferit...
                        Uitasem: cauciucurile vara si iarna sunt cele regulamentare 185/65/15.
                        Multumesc anticipat pt sfaturi.

                        Nu ma ajuta nimeni?
                        Last edited by CeDeBe-L; 11 April 2012, 19:58. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • #87
                          CeDeBe-L, daca le iei e recomandat sa le pui pereche cu acelasi ET pe cate o punte, in nici un caz in diagonala. . si sa speri ca nu va fi nevoie sa folosesti rezerva, care va inteleg ca e de 43..
                          Pretul e bun, ideal ar fi sa le folosesti cu cauciucuri de iarna si, daca vei face mai tarziu permutari de cauciucuri fata/spate , sa le pui mereu , in pereche, pe aceeasi punte (dreapta fata o duci in spate stanga si stanga fata in spate dreapta, si la fel cu cele din spate, respectand regula cu amandoua pe aceeasi punte..)
                          Si eu am jante cu 43 de vara, iar la cele de iarna de 50..am reusit sa fac rost de 3 la pret foarte bun (doua chiar noi), am mai cumparat una cu 180 Ron (?!) de la reprezentanta si am facut setul de 4..Ba mai mult, in iarna 2010/2011 am avut doar doua gume de iarna, pe fata cu jante pe Et 50, iar pe spate cu 43.
                          Combinatia nu a fost cea mai fericita, dar nici nu prea am mers.
                          La tine, pentru 200 Ron merita..

                          Comment


                          • #88
                            pune et mai mic pe fata, sa "latesti" fata. sta mai bine pe drum.
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • #89
                              Multumesc de raspunsuri.

                              Normal ca nu puneam Et-uri diferite pe aceeasi punte...
                              Asa ca as pune 45-urile pe fata si 50-urile pe spate...ok.
                              Am gasit "J"-ul !(dupa ce am intors pe toate fetele roata mea de rezerva)
                              Deci am 6Jx15H2...ce-i cu H2? nu stiu dar aflu eu pana la urma. Asa ca urmeaza sa revad jantele candidate si sa le citesc restul de indicative, acum mai stiu de unde.
                              Stiti de ce mi-e teama? Acel obicei prost al rotii dreapta spate de a arunca pietricele in buza aripii....in acest fel se sableaza vopseaua si apar acele probleme cunoscute la Logan cu rugina, stiti loturile 2004-2005 rechemate si echipate cu acele protectii de plastic.....
                              Mai se gaseste pe undeva in date tehnice ecartamentul la PH1?
                              La ph2 il iau din site dar nu stiu daca ph1 era cumva putin diferit....ca Et ul jantelor era diferit 50 respectiv 43 asta insemnand ca rotile la Ph2 sunt iesite mai in afara cu cate 7 mm si o diferenta de ecartament (la cauciuc) cu 1,4 cm.
                              Are importanta aceasta diferenta sau imi fac griji aiurea avand in vedere am vazut loganuri echipate cu tot felul de jante si cauciucuri si nu-si mai fac griji?

                              Comment


                              • #90
                                imi permit sa va adresez si eu o intrebare, ma bate gandul ca schimb jentile de pe masina, am un prestige cu jantele acelea cu multe spite (originale dacia), vreau sa stiu poesesori de jante pe 16' au sesizat o pierdere de putere mare sau este insesizabila? tinand cont ca talpa cauciucului este mai lata pe astfalt sau daca au avut probleme de schimbare a capetelor de bara mai des decat atunci cand erau jentile stock? de consum nu ma intereseaza in mod deosebit ca mai mult cu un 1 litru nu cred ca poate sa pape, multumesc

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google