Anvelope Resapate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • astia care tot spun pe aici de resapate ca sunt bune - dati o fuga pe A1 sau pe E85, sa vedeti ce inseamna anvelope resapate, sa vedeti cate benzi de rulare exfoliate de pe anvelope sunt pe marginea drumului, eu am pierdut numaratoarea pe A1.
    si sa vezi la intamplarile proaspete cum ramane dara de cauciuc tocat....bucatele-bucatele ...
    dar hai sa va mai zic una tare...mai nou, unii producatori livreaza masinile noi cu resapate...
    de ce?
    din motiv de "e cool sa fii eco-friendly" si e cool sa spui ca masina ta este reutilizabila in proportie de 30%.
    daca nu ma credeti...mai interesati-va...

    Comment


    • care-s producatorii aia? conti si michelin nu resapeaza anvelopele sub numele firmei. ma gandesc ca tata motors, lada si alti low-cost or pune resapate, o firma care se respecta pune doar gume "OE" (original equipment). daca vreti sa facem o divagatie pe tema, oe-urile reprezinta maxim 10% din productia unei firme de anvelope, asa limite stricte au la testele din fabrica. si se pun doar pe masinile noi. in showroom intotdeauna o masina cu gume conti va avea oe-uri. restul de 90% din productie sunt "R"-uri (replacement). 10% asta e foarte optimist, e targetul producatorului respectiv, unii de-abia reusesc sa atinga un 5-8%. si aia sunt buni, nu vreau sa ma gandesc cate miliarde de gume montana/kormoran ar trebui sa fie produse ca sa treaca 10 din ele testele dupa normele "OE". clar ca OE de renault nu sunt totuna cu OE de porsche, dar ca idee, guma cum e aia de pe masina noua nu-ti iei din nici un depozit de anvelope, oricat s-ar llauda aia si orice marca ar scrie pe anvelopa.
      Last edited by Seba; 16 April 2009, 11:04.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • dragi loganisti, o anvelopa revulcanizata isi pierde in totalitate din elasticitate, este cu muuult mai grea decat produsul original, niciodata nu va putea atinge specificatiile inscriptionate pe flanc, iar normele de calitate sub care au fost facute sunt intru totul indoielnice!

        evitati anvelopele produse de firme de care nici nu ati auzit, surprizele pot fi dintre cele mai neplacute si concluziile vor mai putea fi trase doar de rude! safety first! (siguranta mai intai de toate!) este unul din motto urile firmei noastre! (Pirelli Slatina)

        @florinflorin: Pirelli nu a produs si nu va produce vreodata anvelope resapate.. atunci cand iti cumperi anvelope incearca sa cauti un distribuitor autorizat pt a fi sigur ca ai facut o investitie eficienta!
        Last edited by vladberca; 30 April 2009, 05:47. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • ca idee, doar pt cei care mai au dubii, la pirelli pe site, la sectiunea faq, scrie clar "Regrooving of Passenger Car Tires is not permitted", adica resaparea anvelopelor pt autoturisme nu este permisa. cel putin prin regulamentele interne ale companiei, deci mai un producator pe lista celor care face gume calumea. senzatia mea e ca toti marii producatori fac numai gume calumea sub numele lor si sub contractori, mai scapa si cate-o resapata. marangoni din cate stiu, fac celebrele zetalinea, dar si gume resapate
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • eu am avut pe o jetta si am fost chiar multumit dupa 40 000 de Km, am vindut jetta anul trecut si acum o are tipul tot cu anvelopele mele, stiu ca erau resapate pe undeva in Italia. Depinde si de stilul de condus al fiecaruia.

            Comment


            • @dealexx
              problema nu se pune asa. E un risc enorm pe care ti-l asumi cand le folosesti; nu vrei ca dupa 40000km + 1 sa-ti faca explozie guma la 120KM/h; oare de ce marii producatori nu resapeaza?!

              multi gandesc asta dar nu e bine ca nu stii cand ti se termina norocul si apoi regreti toata viata (daca mai traiesti ca sa regreti).

              S.
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment


              • eu am doar rezerva un cauciuc cumarat di Dedeman resapat. bocanceii pentru bibi nu o sa fie niciodata resapati.
                1.2 TSI

                Comment


                • doar pentru drifturi si burnout ( aici ma refer la cei care fac asa ceva ce ele ) eu ma exclud
                  Click! - http://www.youtube.com/watch?v=P9IGaLsK4s4

                  Comment


                  • daca e sa se duca norocul se duce si cand stai in pat si te uiti la tv...depinde daca vrei sa mori de mana ta ca te-ai zgarcit sau de mana aluia de vine de pe contra-sens si a fost el zgarcit.

                    Comment


                    • O guma (=anvelopa) resapata e o guma veche. Nu se pot reface tesaturile afectate de pene de cauciuc, nu se poate reface structura metalica cu care guma sta pe janta si care in timp se deterioreaza. O spune unul care in giratoriul de la Cardinale a ramas doar cu geanta (inainte de a-mi lua Loganul) si era sa se si rastoarne: guma resapata ajunsese in statia de troleibuz. De atunci, am jurat ca gume resapate - doar cadou la altii care mai sunt amatori de ele. Si mai ceva: gumele resapate vandute pe la noi au la km facuti de-ti vine rau daca poti sa le deduci istoricul. Nimeni nu arunca ceva nou (decat daca e partial sau total idiot, iar nemtii nu prea sunt). Pe de alta parte, lucratorii de la cei ce vand gume resapate si proprietarii - cei care au masini - NU au gume resapate pe masinile lor. Oare de ce? Prietenii stiu de ce...
                      Nu ai frane la fel de bune, iar iarna sunt foarte rigide si derapeaza acolo unde poti merge cu bicicleta fara sa ai nimic.
                      Last edited by JREwing; 18 May 2009, 09:09.
                      The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                      Comment


                      • anvelopele resapate nu prea inspira incredere pentru ca nu ai nici o garantie asupra lor si in plus nici nu e asa mare diferenta de pret

                        Comment


                        • anvelopele reesapate,conform legilor UE sunt supuse la aceleasi teste ca si cele noi inainte de a parasi fabrica. cumparati reesapate facute in italia sau germania si nu cred ca o sa aveti probleme.
                          am locuit o perioada in italia si am vazut multi italieni cumparand reesapate.
                          diferenta de pret e de 50% si n-am auzit de nici un accident in italia din cauza reesapatelor...si aia au si strazi unde sa mearga..nu ca noi.
                          mai vad aici pe forum sinucigasi care "vai...unde merg ei cu 160 cu reesapate"
                          pai noi avem strazi de asa ceva ma...
                          mai era si ala care zicea de prietenul lui ca a murit cu passatul pe un drum de tara din cauza vitezei si a unui cauciuc vechi.
                          bine ca n-a mai luat si alte vieti cu el...cat o fi avut la ora tembelul pe drum de tara..

                          Comment


                          • am vazut in pracktiker anvelope resapate (dunlop)
                            ...dar aveau niste preturi!!! nu stiu cine ar fi atat de nebun sa dea aprox. 65-70% din pretul de nou, pe o anvelopa resapata! renunti la marcile premium si iti iei altele mai ieftine, dar noi!!!
                            If it ain't broke, don't fix it!

                            Comment


                            • Cum recunosc daca o anvelopa este resapata sau nu?
                              Apare numarul DOT?

                              Comment


                              • Scrie pe ele "Reshaped"

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google