Anvelope Resapate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Reciclarea prin ardere nu se practica, tocmai ca dau ecologistii amenzi cat nu face o anvelopa noua daca arzi una veche. iar referitor la resapare, de unde ai scos datele respective?
    o anvelopa noua se fabrica la 150 bar, 160 de grade, timp de 9 minute. profilul procesului descris de tine duce la supravulcanizare si obtinerea unei bucati de carbune cu forma de anvelopa. oricum o avnvelopa resapata e putin supravulcanizata ("coapta", pe intelesul tuturor).
    intr-adevar se recomanda montarea resapatelor pe spate, pt ca pe fata risca desprinderea caii de rulare pe viraje. si nici pe spate nu-i cine stie ce smecherie, dovada zecile de cai de rulare ce se gasec pe soselele patriei, sarite de pe rotile tirurilor.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • 1)La noi in tara nu sa ajuns sa se arda anvelopele uzate.In schimb in SUA mai bine zis in Modesto si Connecticut se afla uzini unde se ard anvelope , alimentind turbinele care produc electricitate . Anual se consuma zece milioane de anvelope scoase din uz .2) O alta parte a pneurilor neresapate se macina , iar din faina rezultata se realizeaza imbracaminti pentru terenurile de sport , folii izolante pentru pentru acoperisuri sau pentru pereti etc. 3)Timpul , presiunea si temperatura mentionata au fost luate personal de mine la o mica fabrica care resapa anvelope .

      Comment


      • Nu-s de acord cu anvelopele resapate
        Ambition

        http://www.loganclub.ro/forum/golane...s-t2538p9.html

        Comment


        • Continental taie anvelopele uzate sau scrap-urile de productie, le macina si face roti pt motostivuitoare sau utilaje agricole. or fi mai ecologisti decat americanii?
          tot continental produce anvelope dupa procesul descris de mine. chiar ma mir de timpul ala imens...presiunea probabil e mai mica la resapare, depinde mult de tipul matritei si cum conti nu resapeaza nu pot baga mana in foc ca n-ai dreptate.
          clar am ramas marcat de timpul de revulcanizare. noi aruncam gumele care ramaneau mai mult de 15 minute in presa calda (se intampla ocazional, cand Dorel ne lasa fara curent) pt ca se faceau ca un plastic lucios si casant. plus ca picand si presiunea de abur, nici forma de anvelopa nu mai aveau.
          na ca am facut publice informatii confidentiale din conti zi-mi si tu unde e firma asta de face resapate si pe care-ai vizitat-o. mersi.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • Calitatea proasta a cauciucului, consumul mare de curent a preselor si numarul mic de cereri, a facut ca firma respectiva sa dea faliment.

            Comment


            • salut am si eu logan de foarte putin timp si permisul de asemenea mi-am achizitionat un logan 1.6 kiss fm si mi-a aduso din fabrica cu cauciucuri michelinn si ma intrebam cat de bune sunt ?
              Last edited by Seba; 27 March 2008, 15:07.

              Comment


              • Foarte bune pt logan, ca si continentalurile, ambele peste montana, matador, kormoran, etc...
                aici vorbim numai despre anvelope resapate. pt altceva, da "search" si mai gasesti threaduri cu anvelope. mersi
                Last edited by Seba; 27 March 2008, 15:12.
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • ms si eu pt informatie
                  Last edited by Seba; 28 March 2008, 11:43.

                  Comment


                  • Indicatii:

                    Nu utilizati anvelopele resapate dupa ce profilul benzii de rulare a scazut sub 1,5 mm , intrucat , altfel carcasa este supusa degradarii, verificati periodic presiunea pneurilor . Anvelopele resapate vor trebui sa fie exploatate la o presiune mai mare cu 0,2 at. decat cea obisnuita, astfel , incat sa se evite dezlipirea stratului nou . Durabilitatea unei anvelope resapate se poate afirma ca atinge circa 80% din posibilitatile de rulare ale unei anvelope noi .

                    Comment


                    • Eu unu am anvelope de iarna resapate si am fost multumit de ele luate din praktiker garantie 5 sezoane am
                      sigpic

                      Comment


                      • RsA stim ca esti nou dar aici se practica limba romana ... nu limbajul mirc

                        sunt 110% impotriva anvelopelor resapate ... stim cu totii ce se poate intampla intr-o curba la viteza un pic mai mare ... nu sunt bune de absolut nimic ... chiar protestez impotriva lor ...
                        sigpicMy ride

                        Comment


                        • Am votat nu, pentru ca nu o sa-mi pun niciodata asa ceva pe masina...este vorba de siguranta totusi.
                          Multa lume, putini oameni...

                          Comment


                          • Eu sunt de acord cu folosirea lor dar
                            doar la carute
                            iar loganul e masina nu caruta
                            sigpic Alexandria

                            Comment


                            • Nu sunt pentru folosirea anvelopelor resapate. Poate ca daca as avea o roata cu cauciuc resapat nu as arunca-o, dar as folosi-o ca pe a doua rezerva (in cel mai bun caz) la vit.max de 50km/h.
                              Siguranta inainte de toate !!!
                              It's nice to be important but it's more important to be nice!

                              Comment


                              • Acu nici sa nu exageram, maxim 50km/h, dar nu trebuie incarcata la maximul permis de o anvelopa noua.
                                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google