195/60/R15 - Avantaje şi Mai Ales Dezavantaje

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 195/60/R15 - Avantaje şi Mai Ales Dezavantaje

    Este recomandabilă înlocuirea pneurilor stock 185/65/R15 cu pneuri 195/60/R15 ? E nevoie şi de alte jante, sunt induse uzuri accelerate ale direcţiei, într-un cuvânt, merită sau nu modificarea ?

    Mulţumesc
    sigpic

  • #2
    eu am 205 /60/r15 si se simte doar in viraje.....ai mai stabilitate
    I'm not an artist, i'm a fucking work of art ...

    Comment


    • #3
      Am mai auzit păreri cum că frânarea e net mai eficientă. Cum o fi însă consumul cu cauciucuri mai late ?
      sigpic

      Comment


      • #4
        Masoare greutatea lor si compara-le. Care-i mai greu, va determina un consuma mai mare.
        Ca si avantaje: stabilitate sporita si distanta de franare mai mica.

        Dar sigur s-a mai discutat pe tema asta. Foloseste search, vezi poate gasesti raspunsuri.

        Comment


        • #5
          Cezar, am nevoie urgent de un răspuns mai amplu, mâine aş vrea să le iau. Deci cele de 195 sunt mai grele, logic, aşadar consumul e mai mare cu ... cât ? Plus toate celelalte probleme pe care le-am ridicat. Mulţumesc.
          sigpic

          Comment


          • #6
            Iti inchipui, ca n-am de unde sa-ti dau o valoare nu? Asa ca iti spun din burta, si din calcule estimate: 0.5% in plus.
            Vrei mai multe informatii, da-i cu search. S-a mai discutat pe tema asta de n ori.

            Arunca un ochi aicihttp://www.loganclub.ro/forum/anvelo...light=anvelope, aici, aici si aici
            Last edited by Cezar; 3 May 2010, 21:15. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • #7
              Hm, bine ar fi să fie doar atât. În rest ? Merg puse pe jantele stock fără a se uza prematur apoi ? Ce se întâmplă în timp cu direcţia ? Alte păreri...

              Am căutat înainte să postez şi nu am găsit ceva cu adevărat concludent, altfel nu mai postam.
              Last edited by ibuzescu; 3 May 2010, 21:17. Reason: completare
              sigpic

              Comment


              • #8
                N-ai probleme cu directia....consumul va creste putin datorita greutatii si suprafetei mai mari de contact...dar nu ceva semnificativ. Se pot pune pe jantele stock. Eu zic sa le iei.

                Inchidem aici si daca e ceva, postezi pe thread-urile semnalate de colegul Cezar
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • #9
                  Cu directia nu se intampla nimic, decat in teorie.
                  In practia, exista oameni cu jante de 9 j, altii cu anvelope de 225 ce nu au avut probleme momentan.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google