Anvelope Marangoni

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    cauciucuri marangoni

    mi-am luat marangoni winter.cum sunt?

    Comment


    • #47
      Mai conteaza ce spunem noi acum? Deja ai cumparat.
      Sunt mai bune decat alea ieftine si asta e tot ce conteaza. De ele ai avut bani, atunci sunt bune. Incearca-le, da-te la ele si zi-ne si noua cum sunt la prima mana.

      Comment


      • #48
        Originally posted by adrian-logan View Post
        mi-am luat marangoni winter.cum sunt?
        Eu zic ca ai facut o alegere buna. Marangoni sunt anvelope din clasa de mijloc. Nu sunt nici premium nu sunt nici low budget.

        Comment


        • #49
          anvelope marangoni/verso

          Am luat prin aprilie 4 anvelope marangoni verso (185/65/R15, noi, din metro, nu sunt reesapate), garantie 2 ani. Toate bune si frumoase dar prin vara-toamna au aparut niste denivelari (la toate patru, presiune verificata) + niste batai in curbe (la peste 60km/h). Le-am dat jos si le-am trimis in garantie... raspunsul este: sunt conforme, iar problema este strict estetica! Cu anvelopele de iarna nu am probleme (nu am batai in curbe, la nicio viteza).

          Nu cred ca sunt singurul care a cumparat acest tip de anvelope (si singurele 4 anvelope proaste)... deci, mai sunt si alte "victime" ale "ofertelor" din metro? Oricum, inainte sa ma duc la anpc (nu stiu daca/nu prea cred ca rezolv ceva, problema aceasta fiind greu de dovedit, fiind o problema de dinamica a anvelopei), voi mai merge o data la service (reprezentanta dacia)... sa-mi dea ei scris ca nu-i o problema mecanica (masina a avut o revizie generala in primavara, inainte de montarea anvelopelor, cu inlocuirea tuturor pieselor cu probleme - pregatirea pentru itp).

          Pareri/sugestii? Multumesc
          Attached Files

          Comment


          • #50
            Dai mail la Marangoni si spune-le ca in romania nu vor sa iti schimbe pe garantie mizeriile de cauciucuri pe care le produc ei. Unii au avut surprize placute dupa astfel de mailuri.
            sigpic

            Comment


            • #51
              O idee buna... multumesc! Totusi, inainte vreau sa ma asigur ca anvelopele sunt proaste si nu altceva... Asta arata si cata incredere am in reprezentanta dacia [ceea ce ma opreste sa mai cumpar o/schimb masina]! Nu cred ca sunt singurul cu probleme... DACA sunt anvelopele!

              Comment


              • #52
                Tu la toate cele 4 anvelope ai patit-o, sau doar la unul? Mi se pare ciudat. Stiam ca Marangoni sunt o firma destul de serioasa.
                sigpic

                Comment


                • #53
                  Toate cele patru (asa a picat varianta cu "lovitul unei borduri" la service-ul care le-a montat... dar ei au zis ca nu au "competenta" sa dea verdicte)! Tot din cauza asta nu cred ca as fi singurul care are problema asta (a fi dubios)! Totusi, cu anvelopele de iarna nu am niciun zgomot (sau anvelopele fiind mai moi zgomotul e atenuat, cert e ca eu nu-l aud).

                  Comment


                  • #54
                    Am inteles ca nu am nicio sansa (la anpc sau degeaba imi spune reprezentanta dacia ca nu am probleme mecanice sau ca problema e la anvelope) atata timp cat ei au constatarea care spune ca anvelopele sunt conforme!

                    Caz in care inseamna ca am probleme mari si ar trebui sa ma interneze sau cel putin sa nu ma mai lase sa conduc...

                    Hahahaha... cica:
                    "Impar este partenerul de incredere, care poseda competenta, forta si experienta necesara, pentru a raspunde nevoilor complexe ale clientilor si pentru a le oferi solutii care garanteaza siguranta si confortul in trafic."
                    Attached Files
                    Last edited by tclau; 22 December 2012, 15:27.

                    Comment


                    • #55
                      eu am utilizat marangoni verso cu dimnesiunea 205 50 r16 si am fost foarte multumit de ele (acum utilizez marangoni zeta linea si la o anvelopa montata pe axa spate am o galma si nu am batai sau alte probleme ). de curiozitate, ce DOT au ?? ma gandesc ca defectele sa nu fi aparut si din cauza depozitarii necorespunzatoate pe timp indelungat.

                      Comment


                      • #56
                        Toate patru au acelasi DOT 4611. Eu le-am luat in aprilie, deci au fost depozitate ~4 luni. Nu cred ca e de la depozitare!

                        Sincer, sper sa fie vreo problema de mecanica (inca o data, cu anvelopele de iarna nu am probleme)... mie mi-a placut comportamentul lor... nu conduc sportiv si fata de kormoran sunt...

                        Dupa revelion ma duc la reprezentanta Dacia... daca vor gasi vreo problema, voi avea o intrebare: ce a fost prima - problema mecanica sau anvelopa. Nu cumva bataile anvelopelor "conforme" sa produca defecte de mecanica?
                        Last edited by tclau; 22 December 2012, 23:21.

                        Comment


                        • #57
                          De 2 ierni folosesc Marangoni 4 Winter 185.65.15

                          Pe tractiune sunt senile, pe franare intra ABS ul si masina nu se mai opreste.

                          Sunt silentioase, nu bat, nu zornaie la viteza.

                          Comment


                          • #58
                            Idem si eu.
                            http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                            Comment


                            • #59
                              marangoni verso

                              Am auzit ca marangoni verso sunt resapate,este adevarat?Pe eticheta europeana au niste rezultate multumitoare E la consum si C la mersul pe asfalt umed iar zgomot 70 de decibeli.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google