Cauciucuri Sport

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cauciucuri Sport

    Salut.Am si eu o nedumerire.Am prins la o combinatie niste cauciucuri GoodYear Eagle F1 second, dar bune.Momentan am pe masina niste cauciucuri similare, cu care insa mai pot umbla ceva timp.Intrebarea e, daca le iau acuma cauciucurile astea,nu exista sansa sa se degradeze in timp,1 an-2 de stat in repaus si depozitate in conditii bune?
    sigpic

  • #2
    Eu zic ca 1 an, 2, de stat "pe tusa" nu le poate face bine. Cred ca imbatraneste cauciucul si isi pierde din calitati.

    Comment


    • #3
      Le depozitezi undeva la racoare si ferite de soare, in pozitie culcata la orizontala, una peste alta. o data la 1-2 luni schimbi cauciucrile din top intre ele, cel de sus sa treaca jos, ca sa fie apasate uniform. in mod normal, 2 ani de depozitare n-ar trebui sa le afecteze, daca depozitarea e facuta bine.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #4
        Stiu ca cauciucurile astea ieftine(montana, matador etc) in timp se deterioreaza, dar banuiesc ca GoodYeear nu se deterioreaza, avand alt fel de calitate in material, unde se regaseste si pretul lor.

        Si in ce fel e posibil sa se deterioreze, ce probleme apar?
        sigpic

        Comment


        • #5
          Daca nu sunt pe jante si daca le depozitezi in conditii bune nu se deterioareaza asa rapid...unii tin cauciucile 2-3 ani pe masina si nu au nimic...

          Comment


          • #6
            Asa ma gandeam si eu, si mai ales cat timp le depozitez, le tin la loc intunecos, nici o raza de soare nu intra acolo(beci) si e si destul de uscat, in plus am sa le dau cu o solutie protectoare am procurat-o dintr-un showroom, e sub forma de spray, cu el se dau anvelopele de la masinile expozante, ii da si un luciu super cauciucului.
            sigpic

            Comment


            • #7
              Originally posted by adi_trif28 View Post
              Stiu ca cauciucurile astea ieftine(montana, matador etc) in timp se deterioreaza, dar banuiesc ca GoodYeear nu se deterioreaza, avand alt fel de calitate in material, unde se regaseste si pretul lor.

              Si in ce fel e posibil sa se deterioreze, ce probleme apar?
              toate cauciucurile se deterioreaza indiferent de marca...tot din cauciuc sunt facute iar el in timp isi pierde din calitati.
              Un cauciuc indiferent de marca are termen de valabilitate 5 ani(ai sa vezi ca mai gasesti pe la diverse magazine oferte cu 3 anvelope + 1 gratis sau diverse,ei fac aceste oferte pentru ca au in depozite anvelope de ceva vreme si vor sa scape de ele).

              Comment


              • #8
                Pt cei interesati, s-a deschis un thread cu teoria anvelopelor...
                aici
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • #9
                  Merci baieti pentru ajutor, kiar nu stiu ce sa fac cu cauciucurile astea, ca le-as lua pt ca le-am prins la o combinatie super

                  Si mai am inca o intrebare, ce proprietati isi pierde cauciucul?

                  "Toate anvelopele (inclusiv de rezervă) care au fost fabricate cu mai mult de
                  zece ani în urmă trebuie să fie înlocuite cu anvelope noi, chiar dacă aspectul
                  lor extern este bun sau dacă adâncimea căii de rulare nu atins minimul
                  acceptat.".
                  Asta am gasit intrun site cu teoria anvelopelor, aratata si mie de catre Csebalyn.Deci dupa spusele lor, cauciucurile pot rezista pana la 10 ani, depozitate in conditii bune
                  Last edited by Seba; 6 March 2008, 12:00.
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Da, rezista 10 ani, dar in conditii de depozit. la conti depozitul (care e doar temporara, pana se incarca gumele pe tir-uri si trenuri) are temperatura si umditate stabila. nu se compara cu portbagajul niciunei masini.
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • #11
                      Aha, inteleg, dar mai intreb inca o data, ce proprietati isi pierde cauciucul dupa cativa ani, eu kiar nu stiu, eventual apar mici crapaturi pe el si poate pierde presiune, dar asta se intampla cand cauciucul este tinut la soare si la caldura, dar eu le tin la racoare si intuneric.Acuma scuze ca va tot stresez cu intrebarile mele, sorry
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Isi pierde elasticitatea si rezistenta, din moment ce apar crapaturi in structura anvelopei. altceva ce-ar putea sa-i piarda? N-ai vrea sa pui o frana tare cu o guma de 10 ani sa vezi cum pica crampoanele ca dintii din proteza unei babe cum ai zis si am zis: in conditii de depozit, anvelopele se pastreaza maxim 7 ani, fara sa ai probleme cu ele.
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #13
                          Ok.Merci mult de sfaturi
                          sigpic

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google