Jante Tabla Originale, Cum Le Verificam?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • A masurat cineva lungimea suruburilor ptr jantele de tabla si cele de aliaj?
    Lungimea filetului ma intereseaza.
    Va multumesc!
    Attached Files

    Comment


    • Eu am scris destul de clar:



      La x52 ai
      pentru jante de aliaj
      surub de capac roa 402227272R 4,40e+tva , gri, cheie de 17.

      pentru jante de tablă
      surub de roata 402226088R 2,76e+tva, gri, cheie de 17

      Soluția cea mai simplă ar fi să-ți cumperi suruburi pentru aliaj, iar setul existent de suruburi sa-l folosești pe table.

      Punem codurile în google și pe epiesa ai detaliile care le vrei 53mm lungime M12X1,5 filet 24mm la alu și 50mm M12x1,5 26mm filet la table - conicitatea nu o mai pun la socoteală că dă cu virgulă una e 68 alta 70și
      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

      Comment


      • Mersi, sar'mana!

        Comment


        • @Torq Codul de la jantele de tabla sunt bune si la Duster?
          Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

          Comment


          • Aveti grija cu cei de la epiesa. Eu am primit un colet cu piese deteriorate si se fac ca ploua.
            Last edited by Cristin_M; 30 September 2016, 22:49. Reason: err

            Comment


            • Bagă-le ANPC-ul pe fir!
              M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

              Comment


              • Dar la Dacia poti baga ANPC-ul pe gat?
                Sa vedeti ce am patit, am cu masina 290 km, acum 3 zile am avut "norocul" sa fac o pana la una din roti. Am fost la vulcanizare unde am constatat ca imi lipseste cu desavarsire senzorul de presiune. Am sunat la reprezentanta Dacia si urmeaza ca maine sa ma duc la ei cu masina, cica sa o puna pe tester. Sunt curios daca si la celelalte 3 roti lipsesc senzorii. Mentionez ca este varianta Prestige.
                Poate fi considerat produs neconform si returnarea lui in termenul de 30 de zile? ) sincer m-am cam saturat de Dacia, in doar 25 de zile!
                Last edited by zmihaiionut; 1 October 2016, 17:30.

                Comment


                • Nu mai sunt senzorii pe janta! S-a tot discutat subiectul!
                  Last edited by micutzu666; 1 October 2016, 17:37.
                  Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                  Comment


                  • E uite ca asta nu stiam, eu m-am luat dupa ce mi-au zis cei de la reprezentanta, ca un senzor costa 160 RON daca vreau sa cumpar unul ptr roata de rezerva.
                    Sa inteleg ca acum sunt pe abs?
                    Oricum ala speram eu sa fie un motiv, ca eu oricum vreau sa dau masina inapoi!
                    )

                    Comment


                    • M-au sunat si pe mine sa-mi spuna ca au cauciucuri de iarna daca vreau, si mie mi-au zis ca o janta costa 300 de lei si un senzor 120. Interesant e ca eu i-am zis la telefon ca masina mea nu are asemenea senzori, dar persoana o tinea pe a ei asa ca nu mi-am mai batut capul sa-i explic. Daca ai masina din 2016 nu ai asemenea senzori asa ca nu e nimic neconform.

                      Comment


                      • @zmihaiionut - Nu s-a aprins martorul de pana? Daca s-a aprins inseamna ca sistemul functioneaza.
                        sigpic

                        Comment


                        • Un lucru bun, inseamna ca nu o sa am luminite in bord!
                          Mersi, eu m-am luat dupa ce au zis cei de la reprezentanta.

                          Pai nu s-a aprins, ptr. ca nu am mai plecat cu masina de cand am facut pana. Anvelopa a fost "capsata" la 5 metri de casa de cainele unui "bun vecin". Am folosit masina veche, o dacia break din '96, fara senzori, abs si toate cele! )
                          Janta am luat-o separat si m-am dus la vulcanizare. Intepatura e lateral, pe partea cu scrisul, am pus petic pe interior si sper sa tina.
                          Last edited by zmihaiionut; 1 October 2016, 22:13. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Adică, dacă înțeleg eu bine, din cauza câinelui vecinului tu vrei să returnezi mașina ca fiind „neconformă” (parcă așa ai scris într-un mesaj anterior)?
                            M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                            Comment


                            • Originally posted by zmihaiionut View Post
                              Un lucru bun, inseamna ca nu o sa am luminite in bord!
                              Mersi, eu m-am luat dupa ce au zis cei de la reprezentanta.

                              Pai nu s-a aprins, ptr. ca nu am mai plecat cu masina de cand am facut pana. Anvelopa a fost "capsata" la 5 metri de casa de cainele unui "bun vecin". Am folosit masina veche, o dacia break din '96, fara senzori, abs si toate cele! )
                              Janta am luat-o separat si m-am dus la vulcanizare. Intepatura e lateral, pe partea cu scrisul, am pus petic pe interior si sper sa tina.
                              S-a mai discutat faptul ca "senzorii noi de presiune" nu exista fizic pe roata/janta.

                              Pe scurt, senzorii vechi ( cei care se afla fizic pe roata ) detecteaza presiunea, o arata pe bord ( TdB ) si iti aprinde martorul, FARA SA MISTI masina. Iti arata totodata si roata pe care ai pana.
                              Senzorii "noi" ( doar detecteaza pana, tipul pe care il ai tu ) iti detecteaza pana DOAR DACA MISTI masina. Cu alte cuvinte, blocul ABS stie ca atunci cand roata e ok, la o anumita viteza, trebuie sa faca un anumit numar de rotatii. Daca roata nu e ok, se aprinde martorul in bord. Deci e normal sa nu se aprinda martorul de pana...Sistemul e prost, dar nu mai plange lumea ca te costa mult un senzor si face treaba partial spre deloc.


                              De curiozitate, in manualul masinii ce scrie de senzori ?

                              Si zi si tu un motiv pentru care vrei sa returnezi masina. Ca iarasi vor incepe sa isi dea cu parerea din avion multi. Macar sa-si dea cu parerea din elicopter...

                              Comment


                              • Ai inteles gresit, nu are nicio treaba cainele cu returnarea masinii, nu sunt tampit!
                                Stiam ca sunt doua tipuri de senzori, dar eu m-am luat dupa ce mi-au zis cei de la reprezentanta ca am tipul direct, nu stiam ca acum sunt cei indirecti. Greseala mea ca nu am citit.
                                Sunt lucruri minore care m-au deranjat, nu sunt probleme tehnice.
                                Masina nu o voi returna niciodata, poate la anul fac un buy back sa vedem cum e Loganul cu led-uri si daca vor pune motorul pe benzină 1.2 TCe 115 de la Renault.
                                In rest totul e OK si urez drumuri bune tuturor!
                                Last edited by zmihaiionut; 2 October 2016, 21:57.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google