Jantele Pe 15 Puse Pe Logan Trebuiesc Omologate Sau Trecute In Talon, Carte?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Jantele Pe 15 Puse Pe Logan Trebuiesc Omologate Sau Trecute In Talon, Carte?

    As dori sa-mi cumpar niste jante pe 15 pentru a le pua pe logan si as vrea sa stiu daca trebuiesc omologate , trecute in carte , talon.De aceea va rog sa ma ajutati si pe mine .Astept raspunsurile voastre.Va multumesc!!

  • #2
    tjantele nu se omologheaza, se omologheaza dimensiunile anvelopelor. Eu in talon am 2 dimensiuni, una pe 14 si una pe 15. Daca vrei cumpara anvelope 185 65 r15,cum scrie in talon, poti sa iti pui orice jante vrei tu pentru ca esti legal.

    Comment


    • #3
      Si daca vreau sa-mi iau jante pe 16 crezi ca se pupa cu anvelopele pe 15? Sau jante pe 14 cu anvelope pe 15? Nu stiu la ce te-ai gandit tu cand ai spus asa ceva.Deci la anvelopele 185/65/15 poti pune doar jante pe 15.

      Comment


      • #4
        nu ai cum sa pui jante de 16 pentru ca nu sunt omologate cauciucurile.15 reprezinta raza genti.in concluzie tu poti pune pe logan jante de 14 sau 15 cu cauciucuri de dimensiunile trecute pe carte.bine tu poti pune ce vrei dar amenda e a ta plus ca mai trebuie sa alergi si dupa talon la rar.si nu sunt mituri astia chear iti iau talonul pentru asa ceva

        Comment


        • #5
          omologare jenti

          uita-te in talon la litera k9omologare genti pneuri); daca ai e2*2001/116*0314*17-poti monta doar jenti pe 15;; daca ai--------*18, poti monta jenti si pe 14 si pe 15; vezi http://public.wheelworld.jfnet.de/GB...64529/..simplu nu?

          Omologarea se face in functie de lot;data fabricatie;ultimul nr ,de la litera K in talon poate sa fie diferit. de la 03--50 toate inseamna cam acelas lucru unele sunt omologate cu jenti pe 14 si 15 altele doar 15 cu latimi de 5.50.sau 6.50.vezi tabel

          pentru alte marimi trebuie omologare rar pentru a le monta pe masina ; si omologare jenti (producatorul jantei) daca le luati fara acte probabil ca n-o sa le puteti monta legal..
          Last edited by chiteslv; 2 April 2014, 12:43. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #6
            @ chiteslv: cam tardiv raspunsul.....intrebarea (cam aiurita) fiind pusa in 2011...

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google