Garantie Anvelope Barum, Logan 2 Ani

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Garantie Anvelope Barum, Logan 2 Ani

    Logan Laureat, iunie 2009,garantie extinsa, 15000 km, anvelope BARUM de vara.
    Dupa o pana ,am mers cu anvelopa la un service pentru vulcanizare si in momentul in care a umflat cauciucul ca sa vada unde este pana, acesta a facut explozie. Nenea de la service mi-a aratat ca locul exploziei este la " talon" si mi-a aratat o sarma rupta pe partea dinspre janta, sugerandu-ma ca este probabil defect din fabricatie.
    Intrebare: cauciucurile sunt in garantie? cum ar trebui sa vorbesc la deacia service ca sa -mi recuperez banii pentru un nou cauciuc?
    Iertati-mi " nestiinta" in ale masinilor , dar trebuie sa-mi rezolv singura aceasta problema, fara jutorul "din spate" al sotului.Multumesc

  • #2
    Anvelopele nu intra in garantie pentru ca sunt consumabile

    Comment


    • #3
      Anvelopele au garantie 6 luni (sper sa nu ma insel, in privinta nr de luni), termen ce curge de la momentul livrarii autovehiculului.
      Acum, din pacate, alta noua platita...
      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

      Comment


      • #4
        unde scrie despre garantia la anvelope? ca eu cand am citit carnetele masinii nu am gasit asa ceva.
        sigpic

        Comment


        • #5
          Am avut o problema de genul asta si de aceea stiu
          Voi cauta acasa in acte si revin.

          In alta ordine de idei: este consumabil, dar trebuie sa aiba si ele un termen de garantie. Ce te faci daca iei masina si descoperi un viciu de constructie, la cateva zile, sa zicem...
          Care este temeiul legal de schimbare a produsului?
          Acel termen de garantie.
          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

          Comment


          • #6
            Bogdan, arunca o privire pe atasament. Si apoi uita-te pe carnetul tau de garantie, la acest capitol.
            Sunt fix 6 luni de garantie la anvelope
            Attached Files
            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

            Comment


            • #7
              iata ce scrie in carnetul de garantie al masinii mele din 2008
              Attached Files
              sigpic

              Comment


              • #8
                Ma asteptam sa arate astfel carnetul de garantie. Te crezusem, iar eu stiam de prevederea aceasta in carnetul meu.
                Ideea este ca orice piesa, conform legislatiei beneficiaza de garantie. Termenul de garantie este diferentiat, pe fiecare piesa in parte (spre exempul acumulatorii au 1 an, amortizoarele 18) iar producatorul autovehiculului nu poate intocmi o lista exhaustiva a acestor prevederi contractuale (desi asa ar fi corect).
                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                Comment


                • #9
                  eu suspectez altceva , sa ma corecteze Iuliana daca gresesc! A fost sau nu dat caucuicul jos de pe janta? Acum sau altadata? Ca de obicei sarma aia de armatura care intareste si fixeaza cauciucul pe janta se rupe daca nu e dejantat corect si e fortat prea tare pe stand , caz in care e vina mesterului de la vulcanizare si nicidecum defect de fabricatie. S-a mers cu masina pe pana? Ca in cazul asta e posibil sa se fi slabit pe undeva materialul din cauza mersului pe janta. Oricum ar fii , in conditiile prezentate si la km si varsta masinii nici o sansa la garantie!
                  Pain brings out the truth in us all...
                  ...how much truth can you stand?

                  Comment


                  • #10
                    si eu tind sa cred ca meseriasul de la vucanizare a fost de vina este normal sa se vada sirma daca a explodat in aceea zona.este facut sa reziste la o anumita presiune daca omu ala a bagat persiune mult mai mare in el este normal sa explodeze sii nu toti care lucreaza undeva au si habar despre meseria ce o fac.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google