Jante Pe 15" Cu ET 35, 7,25J

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Jante Pe 15" Cu ET 35, 7,25J

    Este o intrebare pentru cei care se pricep la mecanica si service .merg puse anvelope cu dimensiunea 185/65r15 pe jante cu r 15" ET 35 ,7,25J? afecteaza viteza masinii, poate deteriora bucsaraia cum mai zic unele guri pe forum?astept opinii si sugestii .RESPECT

  • #2
    7.5 J sunt cam late pt 185, or sa stea "cracite", cu flancurile fortate. unii au si se lauda ca n-au nici o problema, desi sunt sute de site-uri care pt 185 nu recomanda 7.5J. 7.25J nu stiu daca exista, astea parca merg din 0.5 in 0.5 toli/inch.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #3
      Mie chiar si 7j mi se pare ca se vede ciudat cu cauciucuri 185. Dar 7.25 sau 7.5j (desi nu stiu sa existe din 0.25 in 0.25)
      Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

      Comment


      • #4
        pune linistit eu am 195 pe 9j si nici o problema

        Comment


        • #5
          Eu zic sa nu te joci cu viata ta, implicit cu a celor din jurul tau. Eu am pe o janta de 5j anvelopa de 185 si imi e frica ca poate vre-o data sa se dejanteze cauciucul de pe janta...

          La tine o sa arata ceva in genul pozelor de mai jos, dar nu asa "amplificat".
          Attached Files
          sigpic

          Comment


          • #6
            are stantat pe dosul unei spite et 37 si 7,25j

            Comment


            • #7
              eu zic in continuare ca nu-s pt 185, faci cum vrei...
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #8
                FRATILOR puneti jante cu et pana la 7,5 cu incredere !!!!
                Unlimited space to host images, easy to use image uploader, albums, photo hosting, sharing, dynamic image resizing on web and mobile.

                Unlimited space to host images, easy to use image uploader, albums, photo hosting, sharing, dynamic image resizing on web and mobile.

                Unlimited space to host images, easy to use image uploader, albums, photo hosting, sharing, dynamic image resizing on web and mobile.

                Cauciucul se aseaza super ,balonul nu e cracanat, aspectul e placut ,vizionati poza!!!!!!!!! STIMA CELOR CE VOR ADERENTA LA ASFALT.

                Comment


                • #9
                  Abia astept sa-mi echipez si eu jantele tot 7,25 J si acelasi model,tot cu anvelope 185.chiar eram curios sa vad cum arata.

                  Comment


                  • #10
                    dar asta este valabil in special la dizelari si cel mult 16V pt ca am si eu un set de jante pe 7.5j cu talon de 205 dar am pierdut enorm la demaraj si directia merge mai greoi pt ca suprafata de contact cu asfaltu este mult mai mare dar se renteaza la situatiile de franare brusca

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by segane View Post
                      FRATILOR puneti jante cu et pana la 7,5 cu incredere !!!!
                      Unlimited space to host images, easy to use image uploader, albums, photo hosting, sharing, dynamic image resizing on web and mobile.

                      Unlimited space to host images, easy to use image uploader, albums, photo hosting, sharing, dynamic image resizing on web and mobile.

                      Unlimited space to host images, easy to use image uploader, albums, photo hosting, sharing, dynamic image resizing on web and mobile.

                      Cauciucul se aseaza super ,balonul nu e cracanat, aspectul e placut ,vizionati poza!!!!!!!!! STIMA CELOR CE VOR ADERENTA LA ASFALT.
                      daca tie ti se pare normal ca distanta intre inelele talon sa fie mai mare decat latimea caii de rulare, e problema ta. eu totusi as merge pe mana producatorilor de anvelope care nu recomanda jante de 7.5J pt gume de 185, indiferent cat de frumos ar arata.
                      apropo, da-ne un motiv intemeiat pt care am avea incredere ca e ok sa schimbi modul de incarcare al flancului, fortarea inelului de etansare, torsionarea inelului talon...
                      Last edited by Seba; 30 August 2011, 23:31.
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #12
                        Pune bro din alea resapate .. 185/65/R15 .. merg de minune ;)
                        Nu conteaza unde ajungi .. ci calatoria pana acolo ..

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by segane View Post
                          Este o intrebare pentru cei care se pricep la mecanica si service .merg puse anvelope cu dimensiunea 185/65r15 pe jante cu r 15" ET 35 ,7,25J? afecteaza viteza masinii, poate deteriora bucsaraia cum mai zic unele guri pe forum?astept opinii si sugestii .RESPECT
                          Se pare ca toata lumea vorbeste de shimbarea jentilor...sa fie cat mai mari posibil...
                          Nu vreau sa ma integeti gresit si eu as vrea acest lucru, numai ca revin cu intrebare lui SEGANE, bucasaraia, pivotaraia, caseta de directie, servo directia, transmisia nu sunt afectate?

                          Banuiesc ca unii dintre voi deja ati facut acest pas (schimbate jentile), ati facut vreo revizie, ati constatat ceva modificari?

                          In afara aderenetei marite si a aspectului masinii cu ce altceva ne ajuta schimarea jentilor...doar avem loganuri si nu BMW, MERCEDES...., nu?

                          Comment


                          • #14
                            am parcurs 1700 de km in 3 zile si cauciucurile se comporta super pe noile jante!In primul rand DIRECTIA e mai sigura , in al doilea rand stabilitatea maisinii e alta ;deci 7,25 j cu baloane de 185 merge sigur , am parcurs OITUZUL , SI DEFILEUL JIULUI si am solicitat masina , nimic suspicios.Asfalt uscat LOGANISTILOR !!!!!!

                            Comment


                            • #15
                              buna ziua ,fratilor lamuritima si pe mine ce e cu ETsi J ca eu nu inteleg nimic as vrea sa-mi cumpar 4 jante dar ma-ti bagat in ceata, vreau un raspuns urgent?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google