Cauciucuri Kormoran

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am patit-o si eu cu Kormoranele, in Bucuresti, pe conditii de vreme buna, cu 25 de grade si asfalt uscat!

    Soferul masinii din fata mea a fost nevoit sa franeze "din scurt" la o trecere de pietoni, de la viteza de 35-40 Km/h. Eu am franat aproape simultan cu el, avand ~ 5-6 metri spatiu ramas pana la el. Desi am dozat franarea (nu am ABS) cat am putut de bine, nu am putut tine pasul cu el. Am pierdut aderenta la un moment dat pe cauciucul din partea dreapta si imediat pe partea soferului, moment in care am simtit ca masina si-a luat brusc avant.

    Aproape ca nici nu au scartait rotile, a sunat ca o bucata de plastic taraita pe asfalt.

    Oprirea a fost la limita, proptit cu spoilerul in masina din fata. A pocnit destul de urat, cu zgomot de am crezut ca l-am facut praf. Din fericire dupa ce am tras amandoi pe dreapta am constatat ambele masini sunt intacte, doar o urma ca de praf unde s-au atins.

    Sunt incepator, cu aproape un an de soferie si destule drumuri prin aglomeratii care sa ma formeze. Acesta a fost primul meu incident, unul care nici nu s-ar fi intamplat cu un set de cauciucuri mai bune, care sa nu-mi transforme masina in sanie exact atunci cand aveam mai mare nevoie de ele.

    Kormoranele pe care le am sunt destul de uzate (cam 50k Km si primul proprietar al masinii nu cred ca le-a schimbat vreodata), dar mai au inca ~2mm pana la semnul care arata ca trebuie schimbate. Pe udatura sunt absolul mizerabile:

    - acvaplanare pe ploaie si pierderea aderentei la mai putin de 50 Km/h
    - tot pe ploaie pierzi aderenta la orice plecare de la stop care nu e facuta batransete (mai ales iarna). Am intalnit si autobuze care demarau mai repede ca mine.
    - desi sunt modele all-season, asta iarna nu am iesit cu ele decat daca eram absolut sigur ca am numai asfalt curat si uscat. Am patit pe o straduta acoperita cu zapada compactata si gheata sa ma intorc cu masina de-a latul la 10 Km/h, doar pentru ca am prins intre santuletele facute in gheata de celelalte masini.

    Mi-am comandat si astept acum sa-mi soseasca un set de 4x Vredestein 185 65 R15 88T Quatrac 3.
    Sunt tot all-leason pentru ca nu-mi permit doua seturi de anvelope iarna/vara, iar pentru mersul meu mai putin sportiv sper sa fie OK.

    Abia astept sa le incerc, sa vad ce diferenta e fata de Kormorane.
    Attached Files
    Last edited by r3lu84; 21 May 2011, 10:08.

    Comment


    • pai la 50k km ce mai vrei de la ele ? deja de la ~30,35 k km trebuie condus cu grija
      " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

      Comment


      • La 2 mm de profil orice cauciuc nu prea mai e grozav, Kormoranele nici atat ca sunt ca plasticul. Ai spus ca sunt all-season Kormoranele, nu sunt, sunt cauciucuri de vara daca ne referim strict la K801 care are profilul ca M801 de la Montana care sunt o idee mai bune. Cat despre all-season, m-am documentat si eu in legatura cu mai multe firme si la toate punctul slab e la franare pe asfalt uscat cand afara e cald... Fata de ce ai acum Vredstein o sa fie parfum, imbunatatiri o sa simti, dar sa nu mergi la limita vara ca la o franare violenta poti sa ai surprize.

        Comment


        • Hmm... ai dreptate, Kormoranele mele sunt anvelope de vara cu profill... all season - o strutocamila in toata regula :d

          Cat despre Vredestein all-season, nu au cum sa fie mai proaste decat Kormoranele.

          Eu nu sunt genul care sa plece la job cu masina in fiecare zi, circul cand am nevoie si consider ca nu se justifica doua seturi de anvelope pentru cele cateva mii de Km pe care le fac eu intr-un an. Daca pot obine cu un set de anvelope all-season bune performante cat de cat apropiate de cele ale unor anvelope de sezon ma declar multumit.

          Comment


          • Vredstein sunt anvelope premium, unii m-ar putea contrazice, dar obtin rezultate bune la incercari. Eu am zis doar de un mic minus valabil in cazul anvelopelor all-season legat de franare pe asfalt uscat cand e cald afara. La franari violente poate rupe aderenta, dar nu e obligatoriu. Oricum fata de Kormoran sunt muuuuult peste si nu o sa ai probleme cu ele si intr-adevar daca nu faci multi km pe an poti sa mergi numai pe all-season.

            Comment


            • La mine la 380000 de km toate 4 au facut gâlci e drept nu foarte mari dar......

              Comment


              • Originally posted by pleni View Post
                380000 de km......?
                Cu atatia km facuti cu un set de gume, acum mergeai ca in familia Flintstone

                Comment


                • eee...mai greseste omul...voia cel mai probabil 38 000 km sa spuna...se poate si mai mult, probabil taximetristii care merg usor de exemplu, in ultimul timp tot aud la stiri de accidente din cauza ca a bubuit cauciucul si sunt curios ce fel de cauciucuri foloseau aia? cu dot 02 ?
                  " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                  Comment


                  • in concluzie Kormoran sau Debica ?

                    Comment


                    • niciunul, altceva

                      Comment


                      • Originally posted by geo_ultras View Post
                        niciunul, altceva
                        din tot raul il alegi pe cel mai putin rau... Debica, Kormoran, Tigar, Motrio ? pana in 200 de lei bucata.

                        Loganul fiind cea mai buna masina creata vrodata la 42.000km am puntea spate stramba si amortizoarele deformate pe fata si imi toceste pe interior cauciucurile... si n-am de gand sa dau 350/buc

                        Comment


                        • Sincer.... O ai de noua? Singura punte stramba de logan pe care am vazut-o a fost cand a intrat in canal, a taiat avelopa si a facut praf janta.
                          Probabil doar ceasurile au km aia, masina o fi cu x5 mai multi si hingherita
                          Sau ai pus in ea ca in papuc...
                          Am avut in mcv 12 saci de nisip fin ud...doi oameni abia ridicau unul de jos si bara spate era pe asfalt si tot nu am puntea stramba!
                          Last edited by skd_ozenel; 23 June 2012, 19:44.

                          Comment


                          • kor

                            anvelopele mele kormoran de vara pe spate se apropie de 115.000 km, au 6 ani, timp in care am fost ft ft multumit de ele. mai am 1 mm pana la semnul acela din fabrica care ma gandesc eu ca zice stop . e cineva care s-a dus si mai jos de semn si cum se comporta masina?

                            Comment


                            • Tine-le pe masina inca pe atat, e pacat de ele...astea-s anvelope premium.

                              Comment


                              • Kormoran Impulser am pe masina de serviciu. bunicele, desi nu exceleaza la vreun capitol. fata de conti de pe Logan, sunt slabe. dar fata de kormoran stock de logan, sunt foarte bune.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google