Deformare Minora Janta Originala Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Deformare Minora Janta Originala Logan

    salut tuturor,

    azi, in urma unei pene de cauciuc care s-a manifestat discret (motiv pt. care am sesizat-o prea tarziu ) mi s-a deformat usor janta pe o suprafata de 2-3 cm, mai exact spus zona arcului de cerc al a jentii care acopera muchia peretelui pneului (probabil cand am urcat bordura)

    janta este din aliaj, cea cu care a venit masina din fabrica.
    se poate remedia aceasta problema ? astfel incat janta sa se comporte ca si inainte de incident

    va multumesc

  • #2
    Din cate stiu se pot indrepta si jantele din aliaj, de obicei prin incalzire.

    Comment


    • #3
      doua lovituri de ciocan cu o pana de lemn, aplicate de omu potrivit si o echilibrare si e ca noua.
      asta e varianta ieftina si fara batai de cap.
      http://www.auplod.com/u/poudal5a95e.png

      Comment


      • #4
        La intersectia Viilor cu Constantin Istrati este o vulcanizare si in spate au un atelier de reparat jante de aliaj (le si sudeaza daca este necesar).

        Comment


        • #5
          multumesc pt vestile bune, poate e cineva care a experimentat probleme asemanatoare ?

          Comment


          • #6
            Eu am luat o groapa adevarata la 60km/h si cand am ajuns acasa am vazut ca aveam roata dreapta fata moale si buza de la janta usor indoita. m-am dus la un prieten la vulcanizare i-a dat 2 lovituri cu "stil" sa zic asa si mi-a echilibrat-o. o sa iti urc o poza sa iti faci o idee pentru ca se observa putin unde e indreptata buza. si merg cu ea asa de 60 mii km.
            http://www.auplod.com/u/poudal5a95e.png

            Comment


            • #7
              La mine s-a deformat de s-a desprins anvelopa pe ambele parti si s-a indreptat fara sa crape. Am indreptat-o la un atelier pe Drumul Gazarului si a costat 40 de lei lucrarea. Pentru jante de tabla de 15" pretul era de 25 lei (indreptat si echilibrat). La inceput incerca sa ma vrajeasca "ca e aliaj, ca e posibil sa crape si sa fie nevoie sa o sudeze si costa mai mult..." dupa care i-am spus ca nu cred asa ceva pentru ca jantele din echiparea masinii au alta calitate la aluminiu si s-a potolit. Da' ca sa fie "marlan" ca n-am vrut sa-i inghit chestia cu crapatul, mi-a pus plumbi cu clema fara sa ii dea jos pe cei lipiti. Oricum dupa doua saptamani am pus gumele de vara si am scapat de panaramele alea de plumbi.
              sigpic
              Ambition 1.5 dc

              Comment


              • #8
                pozele cu buza de la janta indreptat. scuzati murdaria de la vremea asta..
                daca a ta e mai rau indoita cam greu de indreptat cu metoda de mai sus. bafta si sa ne spui cum ai rezolvat.
                o seara buna.
                Attached Files
                http://www.auplod.com/u/poudal5a95e.png

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google