Presiune Anvelope 17"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Presiune Anvelope 17"

    Incerc sa aflu ce presiune este optima pentru 205/45/17

    Stie cineva ceva concret? Daca se poate, cine cunoaste sa puna presiunea si pentru alte dimensiuni compatibile pentru Logan, sa-i ajutam si pe colegii forumisti.


    Multumesc
    _
    B 48 C U P - Ligheanul Agitat

    sigpic

  • #2
    Si pentru 205,55R15 aceasi problema o am si eu , acuma am 2.2.....
    sigpic

    Comment


    • #3
      Dsign, in general amvelopele cu talon mic, 40-45 sint facute pentru viteza,deci implicit pentru un asfalt de cea mai buna calitate. Normal, ele ar trebui umflate intre 2,6 si 3 bari pentru a elimina complect efectul de forfecare pe viraje si pentru a lasa motorul sa traga mai usor dar drumurile noastre nu ne permit asemenea presiuni pentru ca am da dracu toata articulatia in doua saptamini. Eu merg cu 2,5. Am incercat sa merg cu mai putin dar am lovit usot o janta. Fiimea la pougeot are 215/55.17 si pe stilpul din fata al masinii scrie 2,6 fata si 2,4 spate. Daca nu are presiunea asta o avertizeaza computerul ca e ceva in neregula cu presiunea.Dar la ea nu se simte ca are talon mare. Eu la mercedes, imi scrie pe masina ca trebuie sa am 2,9 fata. Dar poate pentru drumurile lor, ca la noi nu se poate si merg cu 2.4 bari. Altfel cit e el de mercedes ma zdruncina de ma ia dracu. Sper sa iti fi fost putin de ajutor.

      Comment


      • #4
        Cei de la AutoShtift (autosoft) mi-au zis sa folosesc aceeasi presiune ca si cea inscrisa pe stipul masinii mele. Ei, daca o lasam la 1,9 arata ca dracu, parea roata dezumflata si am facut la ochi, cam 2,2

        Inca o data, romanul e cel mai sportiv la datul cu parerea. Habar nu au, dar ei dau sfaturi... Sa le iau gagicile-n...Anvelopa!

        As face o incercare cu un 2.5, o sa va expun astazi ceva pareri.

        Multam Paul, ca intotdeauna la post cu info tehnice folositoare. Sanatate maxima
        _
        B 48 C U P - Ligheanul Agitat

        sigpic

        Comment


        • #5
          Inca nu am facut presiunea, insa am observat ca anvelopele mele sunt un pic cam uzate spre flancuri, semn la presiunii mici. Am facut comparatie cu anvelope similare, cumparate in aceeasi perioada ca si mine si cam cu aceeasi km.
          _
          B 48 C U P - Ligheanul Agitat

          sigpic

          Comment


          • #6
            Merg de o saptamina pe 2.5atm, in loc de 2.1 cit aveam.

            Diferente notabile la confort n-am simtit, insa dpdv al aderentei, stau mai bine. Multam Paulic.
            _
            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

            sigpic

            Comment


            • #7
              Uau.
              bre eu 2.1 nu tin nici pe anvelopele stock dar tu pe talon de 45...Naibii eu unu nu aveam sange sa circul prin gropile/pe bordurile din Bucuresti cu sub 2,5 considerand pretul jantelor

              Comment


              • #8
                Trebuie mers pe presiune potrivita, altfel se toceste anvelopa inegal
                _
                B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                sigpic

                Comment


                • #9
                  Am lasat masina mamei mele pe perioada in care ma aflu in concediu. Am pus 2.8 in roti, cind am plecat la aeroport m-a cam zdruncinat, insa pe ploaie abundenta se simte o maaaare diferenta. Aderenta e mai buna, volanul se misca mai usor si mai sigur, directia e mai precisa. Reversul e ca mi-am primit citeva "urari" de bine din partea mamei pentru zdruncinaturi. Sper sa gasesc articulatiile intregi cind ma intorc
                  _
                  B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Bun, concluzia care este? 2,5 sau 2,8 bar?
                    multumesc anticipat

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google