Jante Pe 18' Pe Logan??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Jante Pe 18' Pe Logan??

    Deschid acest thread in speranta ca voi gasi la voi sfaturile necesare in vederea alegerii dimensiunilor jantelor. Vreu sa imi cumpar la masina pe la sfarsitul verii jante pe 18' si cauciucuri pe 35mm sau jante pe 17 si cauciucuri pe 40mm insa nu stiu daca alea pe 18'intra pe logan si nu o sa am probleme la viraje . Mentionez ca masina va fi echipata si cu arcuri sport . Astept sfaturile si criticile voastre la ideile mele.
    Si ca sa nu credeti ca vorbesc aiurea doar ca sa ma aflu in treaba va zic, ca de o sapt am inceput sa strang bani si am cam 1000lei. Proiectul va incepe la sfarsitul verii prin septembrie si de aceea pana atunci am timp sa strang toti banii de care am nevoie . Multumesc anticipat !

  • #2
    Recomandare mea este jante 7x16 4/100 si anvelope 195/55 R16... Dimensiuni ideale pentru drumurile noastre... Si fara erori pe kilometraj

    Comment


    • #3
      Merci pt sfat insa nu am precizat ca nu ma intereseaza eroarea de kilometraj eu le iau pentru deja am o boala vreau jante mari si cauciucuri slick . Parerea mea ca prima modificare pe care ar trebui sa o faci la o masina sunt jantele, iar de drumuri .. Nu ma duc la raliu cu ea din moment ce imi iau "roti de tractor" si oricum le trec pe casco pt a nu avea probleme
      Astept in continuare pe cineva care sa imi zica daca intra 225/18/35mm

      Comment


      • #4
        OK... Cum vrei tu... Iti intra janta de 8x18 insa singura dimensiune de anvelopa recomandata este 215/35 R18... eroarea de kilometraj v-a fi de aproximativ 2,2 km

        Comment


        • #5
          In primul rand ca masura respectiva 35 din formula 235/18/35, si corect e 235/35/18, nu e in mm, ci procentul din latimea cauciului, in cazul de fata 235.
          Daca insisti sa pui asa ceva, desi sunt cam mari si vei avea probleme atat cu servo, cat si probabil cu articulatii, te vor costa enorm. Plus ca mai mult ca sigur nu te vei putea bucura de ele din pacate, caci la drumurile pe care le avem...Asta e soarta cauciucurilor si a jentilor: sa se sparga, respectiv fisureze.
          Cred ca se preteaza mult mai bine o janta de calitate de 17, cum are Dsign pe masina lui. Nu stiu dimensiunile cauciucurilor, insa arata f bine. E dimensiunea perfecta.
          Deja pe 18 cred ca este cam mult, si prea kicios.
          Dar alegerea ramane a ta.
          PS: ia in considerare drumurile tarii, ca nu mergi doar pe autostrada. Daca a facut bum vreun cauciuc, te costa dupa de nu mai mananci vreo 3 luni.

          Comment


          • #6
            Ca sa va faceti o parere despre cum as vrea sa arate . Aproape ca loganul elia. Si aici ma refer strict la jante si cauciucuri vreau sa nu am distanta aia mare intre aripa si roata si ET jantei sa fie potrivit. stiti cumva dimensiunile jantelor si cauciucurilor de pe Elia? Cred ca sunt 225/40??/17 dar vreau sa aflu mai multe. ET imi trebuie neaparat ca sa nu imi atinga dupaia sau sa fiu nevoit sa pun distantiere
            Attached Files

            Comment


            • #7
              Cum spuneam si mai sus... Ideal pe 18"... Iar ET-ul este 35

              Comment


              • #8
                Silviu daca stii loganul tunat in brazilia, acela are jante pe 19 . Se pot pune linistit si pe 18 si pe 19,va intra sigur pentru ca pastrezi acelas diametru exterior(janta +cauciuc) ca si cel original,deci nu are cum sa nu intre sau sa deranjeze. Eu acum am facut niste calcule si au rezultat urmatoarele dimensiuni care nu iti va da eroare de kilometraj:
                1.205/40/18
                2.205/35/19
                Dar ce sfat pot sa-ti dau avind in vedere ca am mers cu amvelope cu talon de 40, este ca nu merita deoarece iti vei face abonament la indreptat jante,una la mina. In al doilea rind intr-o amvelopa cu talon de 35 presiunea va fi aproape 3bari. Avind in vedere ca pui si arcuri sport ,nici nu vreau sa ma gindesc la rinichi tai, nu mai spun de articulatia masinii. Acum ,tu alegi. Frumusetea, pe care nu o contesta nimeni,in detrimentul celor enumerate de mine. Cauta loganul tunat in brazilia sa vezi cum da cu jante pe 19 ,o adevarata belea,nu e nicidecum chicios cum zicea cineva mai sus ,dar cu toate astea nu se merita. Nu avem drumuri.De la acelas logan de brazilia eu am luat ideia discurilor de frina pe spate. Gindestete bine,si bafta in a face alegerea buna.
                225/30/19 este o alta dimensiune care va merge. Et trebuie si el calculat cu precizie.
                Last edited by PAULIC; 29 June 2008, 23:23.

                Comment


                • #9
                  Merci pt sfat Paulic! Intodeauna la obiect.Sa stii ca si eu am facut niste calcule si la 18 cu 35 la 60 km/h ai 66.7 km/h reali... Acum sper cca le'am facut bine... Desi as vrea sa nu iau in calcul aspectele practice nu am de ales... Acum am vazut un logan rosu de Ct are COX la numar cu janta pe fata indoita rau de tot si inca sunt pe ganduri merg spre 17'... Iar referitor la jante am de ales intre : evocorse sanremo back, rial nogaro black si wolfrace toxin back . Mai erau si alutec cult dar imi suna cam strain numele asta si le exclud... Astept si parerile voastre. Masina e visinie si o sa incerc sa o fac in doua culori : visiniu si negru

                  Comment


                  • #10
                    Faci o alegere buna daca te decizi la 17. Iti va permite un talon de 45 ,si e cu totul altceva.
                    Sfat pentru achizitionarea jantelor nu iti dau pentru ca nu vreau sa influentez in nici un fel. Fiecare cumpara dupa bugetul care il are si care si-l permite,si nu in ultimul rind fiecare da bani pe ceace ii place lui. De exemplu mie mia placut cromul. Altora nu le place.

                    Comment


                    • #11
                      Daca mergi pe 17"... Jantele vor avea ET38 7x17 4/100... Dimensiunile de anvelopa recomandate sunt:

                      1) 205/45 R17 eroare 0,8
                      2) 215/45 R17 eroare -0,6
                      3) 215/40 R17 eroare 2,8

                      Comment


                      • #12
                        Merci pt informatii baieti ! Paulic o sa par unpic nebun dar vreau gume pe 40 ... Si din ce m'am interesat sunt mai scumpe ca alea pe 45... Asa ca depinde de buget. Mi'am facut eu niste calcule dar stiti voi... Socoteala de acasa nu se potriveste cu cea de la targ . In 3 saptamani sper sa am banii de jante dar oricum nu iau nimic pana nu ii strang pe toti pt ca daca le iei pe rand s'ar putea sa iti para rau dupaia. Apropo cat costa arcurile fara amortizoare??

                        Comment


                        • #13
                          In jur de 5 mil.Ajung pina la 6,5 mil.

                          Comment


                          • #14
                            Foarte interesant topicul .....Mie chiar nu imi plac jantele pe 16 sau 15 sunt urate rau.....Tot asa sunt si eu ,imi plac jantele mari .Cred ca jantele de 17" sunt perfecte pt logan si un programel gasesti aici :
                            http://www.janta.ro/ <<< iti pui u jantele pe masina, clik unde scrie "Configurator Jante"
                            pas 1 -alegi masina,culoarea,motorizarea
                            pas 2 -jantele de la 15"<->18"( la logan ,pe 19" nu merg)
                            si vezi c iti place pe acolo si cum vin
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Foarte interesant intr-adevar, dar iti spun parerea mea: un set de jante pe 18", cu gume noi, te ajunge undeva peste 5000 ron cel putin. Se merita puse, arata criminal, desi omori articulatiile cum zicea si paul. Eu calculasem pt a mea cu niste jante pe 18 si mi-au iesit la 7x18 gume 225/35 r18. Acum fiecare cum ii place

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google