La Ce Adancime De Profil Se Schimba Anvelopele?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La Ce Adancime De Profil Se Schimba Anvelopele?

    Ieri am fost la Autosoft sa imi pun cauciucurile de vara si mecanicul mi-a spus ca ar cam trebui sa le schimb.
    Cauciucurile sunt din 2008 si la masuratoarea facuta de el a reiesit ca au 4 mm adancime de profil.
    Intrebare: la cati mm trebuie schimbate cauciucurile neaparat? Mai pot circula in siguranta cu ele?
    Da stiu ca sunt si cam batrane...dar arata binisor nu au fisuri sau altceva- as vrea sa le mai tin macar pana la sfarsitul lui iunie ca din pacate acum sunt cam in pana de finante.

    A 2 a intrebare, ce imi recomandati?
    Astea:


    Sau astea:
    Anvelope ieftine cu montaj gratuit in Bucuresti. Cumpara si plateste online anvelope in rate si beneficiezi de transport gratuit oriunde in tara.


    Parca as merge pe primele- sunt si mai ieftine cu aceleasi performante si sunt si V vs H Michelin urile.
    Nu prea stiu cum stau cu uzura in schimb... Michelin sunt destul de ok.

    Multumesc
    Saab 9-5 Aero

  • #2
    Cauciucurile au un martor de uzura sau vechimea. In general cand ajungi la acel martor de uzura, trebuiesc schimbate. Vechimea este mai greu de cantarit si de aceea chiar daca ai de gand sa cumperi cauciucuri noi, sa citesti DOT-ul acestora. Un cauciuc tinut in conditii optime poate rezista mai mult decat unul rulat sau depozitat in soare/caldura chiar daca are un DOT mai vechi. Din cauza DOT-ul vechi, cauciucul va prezenta acele urme de batrenete - mici crapaturi - care se vor observa cu ochiul liber.

    Comment


    • #3
      M am uitat si eu la acel martor de uzura- mai au cam 2 mm apreciez eu inainte sa ajunga.
      Da stiu povestea cu DOT ul. Sunt fabricate cam in august 2008.
      Nu prezinta crapaturi.
      Saab 9-5 Aero

      Comment


      • #4
        In general, constructorii recomanda sa schimbi anvelopele cand mai au 3-4 mm profil, martorul de uzura fiind un indiciu critic deja.
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #5
          Acel martor de uzura are 1.6 mm.
          O data ajuns acolo poti ramane fara certificatul de inmatriculare, la un eventual control.
          ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

          Comment


          • #6
            Dar ca si ani ? eu am cauciucurile de vara din 2005 pe masina , dar s-a mers cu ele 4000-5000de km , restul pana la 11.000 i-am facut cu cele de iarna. Sunt ca si noi, iar urme de batranete nu imi prea dau seama.

            Comment


            • #7
              mai interesant e ca ai facut 11000km in 7-8 ani ce mai conteaza martorul de uzura!
              Casa moara fetilii!

              Comment


              • #8
                Masina este primita de la un unchi in septembrie 2012 la 3300 km. el are 80 de ani si a mers putin la inceput cu ea . chiar sunt curios. exista vre un risc sa imi explodeze pe sosea ? nu sunt adeptul vitezei. Chiar si pe autostrada merg cu 90-100 la ora.

                Comment


                • #9
                  Recomandarea producatorilor, este sa nu utilizezi cauciucuri mai vechi de 6 ani.
                  ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                  Comment


                  • #10
                    @eugen parerea mea e ca poti sa mai mergi anul asta linistit cu ele. la anu' ar trebui schimbate. referitor la milimetri, nu trebuie sa ajungi la martorul de uzura, asta e singura "contraindicatie". nu stiu cati km faci si cum conduci, dar cred ca esti acoperit din punctul asta de vedere. alt criteriu ar fi semne de "imbatranire" a cauciucului care se vad pe flancuri, apar niste crapaturi fine. din ce povestesti nici asta nu se intampla.
                    Last edited by mcornel; 10 April 2013, 15:34.

                    Comment


                    • #11
                      Referitor la indicile de viteza V sau H, mergi cu 240 de km/h, respectiv 210km/h?
                      Eu as alege GoodYear sunt rezistente.
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        S-a testat si paratestat de catre toate revistele auto respectabile, iar concluziile sunt fara echivoc urmatoarele: desi legal pentru gumele de vara limita de uzura este 1.6 mm, de la 3 mm in jos nu mai prezinta siguranta pe asfalt ud.
                        Pentru cele de iarna limita este 4 mm.
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by cristi7c View Post
                          Masina este primita de la un unchi in septembrie 2012 la 3300 km. el are 80 de ani si a mers putin la inceput cu ea . chiar sunt curios. exista vre un risc sa imi explodeze pe sosea ? nu sunt adeptul vitezei. Chiar si pe autostrada merg cu 90-100 la ora.
                          Circula linistit cu ele pana le tocesti ca nu au nimic. Nu explodeaza nimic, indicat ar fi insa sa nu le demontezi si sa le remontezi cand le pui pe cele de iarna... Daca iti permiti sa dai 10 milioane pe 4 gume schimba-le, dar daca le vinzi pe cele vechi la uzura pe care zici ca o au cu siguranta gasesti un doritor care nu e curios de an...
                          La mers normal cu viteze de pana in 120-130, daca nu au galme te duc linistit.

                          Comment

                          Working...
                          X
                          Anulare DPF
                          Politica de Securitate Google