Jante 7J Anvelope ??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Jante 7J Anvelope ??

    Salut ! am un set de jante de aliaj pe 15" si au 7J asi vrea sa ii iau un set de cauciucuri...dar nu stiu ce sa iau ca sa arate si bine si sa fie si "utile" sa le folosesc zii de zii...ma gandeam la 205/50/R15 sau ar arata mai bine 185/55/R15 ?? astept parerile voastre...si daca postati si poze cu rotile voastre ar fii mult mai ok...multumesc !!
    CL 93 TAV

  • #2
    Nu este recomandat 185 pe 7j... Poti pune 195/60 / 195/50
    P.S Vezi ca este un topic cu dimensiuni recomandate....
    MY CLA

    Comment


    • #3
      Fara arcuri o sa se vada urat distanta mare dintre cauciuc si aripa,mai bine ramai la dimensiunile stock.Asa era la mine cu jante pe 15 si latimea 7J,in pozele cu jantele in 5 spite aveau 6,5 J,ambele seturi de jante cauciucuri 195/50.
      Attached Files
      sigpic
      https://www.facebook.com/ornamentegradinacraiova/
      http://www.loganclub.ro/forum/my_rid...0.html?t=32360

      Comment


      • #4
        sal

        nu pune 205 50 r15 ca arata urat ,eu lucrez cu anvelope si c jante daca vrei sa faci ceva pune 195 60 r15 dar cauta ceva cu buza de protectie pt janta s-au daca nu 195 55 r15 ,care la astea majoritatea au buza de protectie pt janta dar o sa arate cam nasol daca nu ai suspensia lasata pe burta anvelopele le iei noi/?ce jante ai?

        Comment


        • #5
          pune dimensiunile stock 185/65/15 si mergi linistit, nu ai treaba nici cu politia.
          Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

          Comment


          • #6
            Originally posted by Iancu Claudiu View Post
            nu pune 205 50 r15 ca arata urat ,eu lucrez cu anvelope si c jante daca vrei sa faci ceva pune 195 60 r15 dar cauta ceva cu buza de protectie pt janta s-au daca nu 195 55 r15 ,care la astea majoritatea au buza de protectie pt janta dar o sa arate cam nasol daca nu ai suspensia lasata pe burta anvelopele le iei noi/?ce jante ai?
            Jantele sunt Artec RH 15" cu buza...si au 7J momentan am pe ele 185/65/15 si vreau sa iau alte cauciucuri SH la schimb...le dau pe astea care le am acum si iau altele...si am de ales intre 185-195-205 si 45-50-55(inaltimea) eu vreau sa se si traga putin...si eu tot la 195 m.am gandit cum spui tu...dar mai ramane sa ma gandesc si o sa ma duc sa le iau... (poze cu jantele)
            Attached Files
            CL 93 TAV

            Comment


            • #7
              daca nu ai arcuri sport degeaba pui gume de 45/50/55 , o sa arate ca o struto-camila.
              Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

              Comment


              • #8
                Uite cum arata 185/60 R15 pe jante cu 6,5 J, suspensie stock.
                la 185 pe 7j deja lateralul jantei iese inafara anvelopei si la o bordura vei atinge direct cu buza jantei si nu cu lateralul anvelopei, deci cam iese din discutie 185 pe 7J, doar daca vrei tu neaparat
                Attached Files
                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                Comment


                • #9
                  sal

                  da ma pune 195 55 r15 da ti-am zi ia anvelope cu buza de protectie pentru jante

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Aurash View Post
                    Salut ! am un set de jante de aliaj pe 15" si au 7J asi vrea sa ii iau un set de cauciucuri...dar nu stiu ce sa iau ca sa arate si bine si sa fie si "utile" sa le folosesc zii de zii...ma gandeam la 205/50/R15 sau ar arata mai bine 185/55/R15 ?? astept parerile voastre...si daca postati si poze cu rotile voastre ar fii mult mai ok...multumesc !!
                    ce et ai la jante ? ca ai sa plangi dupa capetele de bara si /sau pompa servo

                    Comment


                    • #11
                      parerea mea personala este sa iti pui marimea din fabrica pentru ca daca pui un talon mai mic o sa ramana mai mult spatiu l-a aripa si o sa simti gropile ceva mai bine, daca pui ceva mai lat adica 195 o sa de-a cea mai bine din spate dar v-a fi roata un pic mai grea.
                      in ultimul rand daca ai ghinionul ca un politist sa se uite mai atent la roti si o sa vada ca nu este ce trebuie, problema. orice politist stie ce anvelope trebuie pe un logan

                      Comment


                      • #12
                        da cristi da in talon nu sunt mentionate anvelopele iar cartea masinii nu suntem obligati sa io aratam cand ne cere actele
                        Nu-i bai...

                        Comment


                        • #13
                          195.65.15 7j et 35 eu asa le am si mi se par destul de ok..
                          Attached Files
                          Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
                          Cine este interesat ma poate contacta pe privat
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by FlorianYFL View Post
                            da cristi da in talon nu sunt mentionate anvelopele iar cartea masinii nu suntem obligati sa io aratam cand ne cere actele
                            Politia are in baza de date toate caracteristicile tehnice ale masinilor inmatriculate - printr-un simplu apel i se comunica toate datele solicitate de catre politistul rutier aflat in misiune conform cartii de identitate dupa care s-a facut inmatricularea vehiculului respectiv.

                            Comment


                            • #15
                              salut, azi mi-am pus jante de al pe 15 7j et 42 cu gume 195/50/15, intra-adevar e cam mare spatiu intre guma si aripa dar nu arata chiar atat de rau (o sa adaug o poza mai tarziu). intrebarea mea este daca o sa am pb cu "militia" sau la itp, in talon nu scrie nimic de dimensiuni. de asemenea a observat in mers sunetul difera foarte mult fata de jantele de tabla+ gume stock, in sensul ca se aude un sunet mai gros si infundat, e normal? sau atinge pe undeva? merci!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google