Jante Logan II Compatibilitati.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Informații valabile pentru Dacia/Renault:
    Attached Files
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • #32
      @ Cromatic
      ...ai dreptate , stiu ce inseamna ET-ul si asa se calculeaza , doar ca janta are cauciucul pe ea si imi este greu sa aflu grosimea partii care se prinde pe fuzeta , mai ales cum zici tu , "fara sa masori efectiv nimic"
      ...oricum , iti multumesc si tie !

      @ t0rquemada
      ...multumesc frumos pentru toate postarile tale care sunt "profesioniste" si de un real folos !
      ...am prins ideea cu inscriptia si imi este foarte clar ca nu este o janta din gama "Dacia/Renault" si probabil nici de o alta firma "respectabila".

      Comment


      • #33
        In general ET-ul sau factorul de echilibru, se masoara...; atunci cand nu avem indicatia poansonata pe janta.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • #34
          ...OK , credeam ca poate stie cineva mai multe despre jantele acestea , functie de ceea ce este inscriptionat pe ele
          ...cel mai bun lucru care ma va determina sa le cumpar sau nu , o sa fie proba "live" , adica montez fata si spate sa vad daca nu freaca pe undeva
          ...banuiesc ca sunt fabricate in 2012 , arata destul de bine , fara rugina si au fost folosite doar iarna trecuta
          ...la 300 lei / 4 buc. nu mai stau pe ganduri , iar motivul vanzarii lor este doar dorinta de "upgrade" a proprietarului.
          ...multumesc celor ce au avut amabilitatea sa-mi raspunda !

          Comment


          • #35
            Originally posted by cosmins2000 View Post
            E Laureat si nu cred ca se potrivesc jantele de tabla de la ph2 la logan 2, mai ales pe fata. Spun doar din auzite, de la baietii de la reprezentanta, nu am incercat.
            Intradevar.
            Desi anvelopele sunt identice, jantele trebuiesc neaparat sa fie cu ET40.
            Cele cu ET 43 se pot monta doar pe spate.
            Jante din aliaj sau tabla Orice auto !

            Comment


            • #36
              jante logan 2

              Salut! Am luat de curand un logan 2 si as vrea sa cumpar un set de jante de aliaj si nu prea inteleg codul inscriptionat pe jantele de tabla pe care le am: ""MWRO 6JX 15H2 291 15 12 14 2"" inscriptia de pe janta fata
              ""MWRO 6JX 15H2 345 16 12 14 2"" pe janta spate
              iar intre prezoane scrie: ET 40 si 191x
              Am 4 prezoane si jante pe 15 si Et 40, dar celelalte numere nu stiu ce reprezinta.
              nu stiu destanta intre prezoane?
              nu stiu PHD, gaura centrala?
              si vr sa mai intreb daca pot pune o janta cu ET mai mic! de ex 35, 38?

              Comment


              • #37
                MWRO - Magneti Wheels Romania;
                6 - latimea jantei in inch;
                Distanta dintre prezoane este 100mm adica pe un cerc cu diametrul de 100mm se dispun 4 gauri la un unghi de 90*.
                Celelelalte cifre nu te intereseaza, probabil reprezinta nr. jantei dintr-un anumit schimb, data de fabricatie si schimbul.
                J - profilul jantei, iti arata pe ce suprafata se asaza anvelopa;
                H2 - nr. si aspectul "cocoaselor de pe profilul jantei". In cazul de fata: H2= 1 "cocoasa" pe interior si 1 pe exterior.
                Cu cat ET-ul este mai mic cu atat janta va iesi inafara, in cazul de fata 2 si 5 mm sunt marimi fara probleme.

                Comment


                • #38
                  Oficial jantele pentru x52 sunt cu ET40, doar la Stepway și SL10 au ET37

                  Cel mai bine cauți jante cu ET40.
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • #39
                    jante

                    Multumesc pentru explicatie! as vrea modelul original dar in reprezentanta este 750 lei bucata, doar la sh poate!!!

                    Comment


                    • #40
                      Dacă răscoleai puțin forumul găseai: aici și aici

                      KFZ 8932 R15 6 4X100 ET40 acum sunt 156ron
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • #41
                        as opta tot pentru cele de aliaj! sunt extrem de potrivite! multumesc oricum!

                        eu sper sa gasesc la mai putin de 136 sau 155 E bucata, cele de aliaj!
                        Last edited by Costin-Eugen; 4 February 2015, 17:10. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • #42
                          Alea sunt preturi fara TVA la care adaugi pretul capacelor cu logo-ul DACIA si pretul prezoanelor.
                          Singurul site la care pretul jantelor Empreinte este 136 E cu TVA cu tot este unul nemtesc care trimite si in Romania.

                          Comment


                          • #43
                            Pretul actualizat pentru Empreinte e 137,74e+tva, în Romania e doar un magazin care cică le are la 791RON/bucata!
                            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                            Comment


                            • #44
                              Le gasesti si mai ieftine, spre ex. aici daca intrebi sunt 690lei/buc si iti da un discount de 4-5% daca iei 4 buc.
                              Tot cu Germania e cea mai buna treaba.
                              https://partsale.eu/spare-parts/view...06822R-8835123

                              Comment


                              • #45
                                Dar jantele de pe logan 1 model Bran se potrivesc pe logan 2 ????

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google