Explozie Continental EcoContact 3

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Explozie Continental EcoContact 3

    Acum 2 zile unchiului meu i-a explodat cauciucul stanga fata (Logan Acces 1,2 Septembrie 2010) cand intra intr-o parcare cu 5 km la ora, venind din concediu.
    Cauciuc care are maxim 10.000 de km si care nu se numeste Barum sau Kormoran, ci Continental EcoContact 3.
    Ruptura a fost pe interior (spre motor) si avea in jur de 3 cm lungime. Presiunea in roata era cea corecta. Din pacate nu am poza.

    Ce s-ar fi intamplat daca ii exploda pe autostrada unde a mers cu 130 la ora?
    Aceste cauciucuri sant premium sau...?
    sigpic

  • #2
    Urata faza! Nu e un cauciuc premium.
    My Ride sigpic

    Comment


    • #3
      Un vulcanizator cu experienta se poate uita la cauciuc si sa iti spuna daca ruptura a venit dinspre interiorul pneului (defect de structura) sau a fost o cauza externa: o sarma care a zgariat adanc in flanc, sau o sticla, sau....sunt diverse astfel de motive pe drumurile noastre.

      Comment


      • #4
        Originally posted by Madutzu25 View Post
        Urata faza! Nu e un cauciuc premium.
        Ba da, Continental este o anvelopa premium.

        O anvelopa explodeaza de capul ei doar daca se circula cu presiune insuficienta. La 5 km/h pot fi alte cauze: muchia unei borduri, o sina de tramvai, etc.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • #5
          Sau un defect de fabricatie.
          Eu circul de 5 ani cu un ecocontact3 cu petic, dupa ce a fost intepat pe lateral-muchie si inca n-a explodat.
          L-am pus pe spate ca e apasarea mai mica dar stiu ca daca bubuie pierd controlul urat.Pe fata mai ai controlul directiei chiar daca pocneste.Nu-l pun din cauza greutatii de pe fata.
          Toamna asta isi termina veacul setul asta ca are 5 ani oricum.

          In situatia de mai sus sunt 2 posibilitati:
          -1 defect de fabricatie, care e cel mai putin probabil.
          -2 factor extern.
          Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

          Comment


          • #6
            Originally posted by balooo View Post
            Acum 2 zile unchiului meu i-a explodat cauciucul stanga fata


            S-a desumflat sau a facut bum, poc ?

            Ca de la o groapa la 5 km/h nu va face poc, ci doar fas, daca a explodat inseamna ca e de vina anvelopa, daca s-a desumflat e factor extern.
            Last edited by 77sky; 25 August 2014, 16:46.
            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

            Comment


            • #7
              Originally posted by vitriol View Post
              Ba da, Continental este o anvelopa premium.
              ecocontact 3 nu e chiar o anvelopa premium. orice firma face anvelope de top si de buget. la fel ca la televizoare, telefoane etc.
              continental este o firma cu renume, insa anvelopele premium sar de 500 lei bucata.
              Computer, did we bring batteries?... Computer?...

              Comment


              • #8
                Originally posted by TopCat View Post
                orice firma face anvelope de top si de buget.
                Da, orice firma face anvelope de top si de buget. In cazul de fata, Compania Continental AG face si anvelope de buget, dar alea se numesc Semperit, Uniroyal si Barum. Alea premium se numesc toate Continental.

                N-o sa vezi niciodata anvelope Michelin de buget, ci o sa vezi BF Goodrich, Kleber si Riken.
                Last edited by vitriol; 25 August 2014, 16:24.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • #9
                  Cică marca e premium, anvelopele (produse) pot fi și "de buget". ;) Cum se vede și prin teste, anvelope ale mărcilor "buget" le depășesc adesea pe-astea, chipurile, "premium". Bulibășeală tipică capitalismului imbecil în care avem oroarea (nu, onoarea) să trăim.
                  De explozie la tubeless n-am prea auzit, dar e posibil...
                  Last edited by ursamajor; 25 August 2014, 16:49.
                  Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                  Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                  Comment


                  • #10
                    Trebuia sa faci o poza, sau poate ai posibilitatea sa o faci
                    sigpic
                    !

                    Comment


                    • #11
                      @ vitriol cum iti explicit ca la aceeasi anvelopa "premium" apare galma dupa 4-5k km?
                      Parerea mea e ca respective anvelopa e relativ slaba calitativ, poate un pic peste kormoran. Strict parerea mea. Asa cum spunea un coleg mai sus, o anvelopa premium e in jur de 500 ron
                      My Ride sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Inainte de a emite axiome de-astea, eu zic ca ar fi mai bine sa va documentati.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Madutzu25 View Post
                          Parerea mea e ca respective anvelopa e relativ slaba calitativ, poate un pic peste kormoran. Strict parerea mea. Asa cum spunea un coleg mai sus, o anvelopa premium e in jur de 500 ron
                          'Te ma d'acilea.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • #14
                            Chiar daca esti moderator te rog sa folosesti un limbaj decent; eu nu te-am trimis nicaieri.
                            Eco contact 3 este o anvelopa de rahat, low-cost; nu stiu ce tot le ridicati atat in slavi. A nu se face confuzie cu premium contact! Nu sunt singurul care a avut probleme cu respectivele anvelope. Si aici vorbim de fapte concrete, nu de statistici de 2 bani.
                            My Ride sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Si mie mi s-a facut rau odata dupa ce am baut o Heineken. Heineken e cea mai de rahat (turcesc, bineinteles) bere.
                              Stejar e mai buna de o suta de ori decat Heineken. Ma doare in trei litere de ce stiti voi, de gusturile voastre si de aia care au investit timp si bani in cercetari ca sa scoata Heineken pe piata.

                              Intelegi analogia?
                              Last edited by vitriol; 25 August 2014, 21:14.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google