Lanturi Antiderapante

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Sa spunem ca pe polei ai ceva sanse in plus sa ajung undeva cu lanturile.
    Dar numai daca trebuie sa mergi musai, altfel e cuminte sa nu scoti masina din parcare pana nu da soarele si se topeste gheata.

    Comment


    • #17
      Corect
      Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

      Comment


      • #18
        Dacă pleci la un drum mai lung și te oprește pol e obligatoriu sa ai în portbagaj lanțuri o lopatica și puțin nisip. Lanțuri din alea am și eu și sunt foarte bune le-am folosit și nu a pățit nimic mașina sunt ok părerea mea

        Treaba e ca sa le prinzi bine pe roata și nu lua din alea ieftine ca dacă o sa le folosești o sa se rupă, dacă iei din alea ieftine doar sa le ții în portbagaj
        Last edited by manujupanu; 13 November 2016, 09:16. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #19
          Lanturile se cumpara dupa grosime, ca sa nu se rupa, nu dupa pret.

          Comment


          • #20
            adica vrei sa spui ca niste lanturi de o anumita grosime sunt toate la acelasi pret ,cred ca te inseli

            Comment


            • #21
              N-am zis asta.
              Vei gasi lanturi bune la preturi decente. 250 de lei cat costau cele din primul post au un pret exagerat.
              Iar cine nu stie sa conduca, va rupe rapid orice lant, si subtire, si mai gros.

              Cand o sa ai camion, acolo alegi lanturile cu grija mai mare.

              Comment


              • #22
                Poti sa-mi spui si mie care este articolul care precizeaza ca trebuie sa am obligatoriu lopata nisip si lanturi? Fara nicio urma de ironie, dar nu prea cred ca exista asa ceva.

                Comment


                • #23
                  Nu stiu daca e obligatoriu sa ai accesoriile astea dar,preventiv zic ca sunt ok.
                  Ca de ex acum vreo 12 ani eram impotmolit in zapada intre Focsani si Ramnicu Sarat.Soseaua era plina de masini si nu se mai putea inainta.Eram cu camionul.Am coborat din cabina si mi-am pus lanturile.Un politist vazand ca am lanturi m-a rugat sa-l duc pana in Ramnicu Sarat.Am luat-o pur si simplu pe camp.Trageau rotile de parca eram cu TAB-ul.Am depasit toata coloana de masini mergand numai pe camp.Deh,si iernile erau mai crunte....acum par mai degraba o toamna mai geroasa
                  Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

                  Comment


                  • #24
                    Citeste stirile de ultima ora de pe 🌍Timpul.md. Fii la curent cu ✔️Ultimele stiri interne, ✔️externe, din ✔️sanatate, ✔️educatie, ✔️economice si ✔️ po


                    Ştiri de ultimă oră, disponibile online. Gândul iti ofera ştiri externe si interne în timp real, ştiri politice, ştiri economice, mondene, sociale si din sport.


                    Mai zicea undeva de o lopatica si un saculet de nisip dar nu mai gasesc,oricum eu nu pun nisip in masina ,asta mai lipsea nisip, dar o lopata si lanturi nu strica
                    Last edited by manujupanu; 13 November 2016, 14:08. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #25
                      Lopata am si eu, e normal si e folositoare si in parcarea din fata blocului, dar nisip si lanturi sunt cam fara rost. Degeaba am eu daca ceilalti nu au, ce faci daca drumul este blocat, o iei prin zapada cu lanturile, nu cred. Ok, la munte poate e alta situatie, dar in Bucuresti, nu cred ca o sa ai nevoie de lanturi.

                      Comment


                      • #26
                        Doar pt. autovehiculele cu masa maxima autorizata mai mare de 3,5 tone exista obligativitatea montarii lanturilor iarna. Autoturismele sunt obligate sa aiba doar anvelope de iarna atunci cand circula pe drumuri acoperite cu zapada, gheata sau polei. Lanturile, lopata etc. raman la aprecierea fiecaruia daca sa le aiba sau nu.
                        Last edited by liviunvl; 13 November 2016, 14:52.

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by manujupanu View Post
                          http://www.timpul.md/articol/zece-sf...l?action=print

                          Ştiri de ultimă oră, disponibile online. Gândul iti ofera ştiri externe si interne în timp real, ştiri politice, ştiri economice, mondene, sociale si din sport.


                          Mai zicea undeva de o lopatica si un saculet de nisip dar nu mai gasesc,oricum eu nu pun nisip in masina ,asta mai lipsea nisip, dar o lopata si lanturi nu strica
                          Primul link e din Republica Moldova.


                          Lopata am si eu, e normal si e folositoare si in parcarea din fata blocului, dar nisip si lanturi sunt cam fara rost.
                          Sa vezi ce folositor e nisipul ala cand masina e in rampa si nu vrea sa plece de pe loc, ba mai pleaca si de-a latul.
                          Last edited by mr.K; 13 November 2016, 15:06.

                          Comment


                          • #28
                            Am un set de lanturi pe care l-am folosit de 2 ori si a meritat din plin.
                            -prima data la tara la un deal pe 1.5-2km, pe zapada afinata si pe alocuri batatorita (le montasem din curte direct) stiam ce ma asteapta.
                            -si a 2 a oara la celasi deal am plecat pe la 8 dimineata si era polei... Am urcat prima treime dupa care rotile au inceput sa patinez pana m-am oprit (de fapt masina mergea inapoi indiferent ca incercam sa plec din rampa sau ca aveam piciorul pe frana - o senzatie tare dubioasa). Partea buna ca drumul este unul secundar si nu este prea circulat. Am lasat-o usurel mai la vale..., montat lanturi si astfel am putut urcat ...,.
                            Asa ca in cazul meu au fost utile, mai ales in zone mai izolate.
                            Pana sa-mi cumpar lanturi problema sa rezolva cu fratele tatalui care era pus in garda si venea cu boii... in caz ca nu puteam urca.
                            ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google