ET???

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ET???

    Se potrivesc dimensiunile astea pe logan:
    17"/7,5j/et20-spate
    17"/7,5j/et40-fata???
    sigpic

  • #2
    Din cate stiu eu cu cat ET ul este mai mic ,roata iese mai innafara, Loganul are 50.Daca gresesc sa ma corecteze cineva.
    LOGAN--> <--TOYOTA

    Comment


    • #3
      Asa este , et-ul celor de pe spate ma pune pe ganduri...
      Last edited by B-87-GBY; 29 November 2008, 09:05.
      sigpic

      Comment


      • #4
        Dar nu e legal ce vrei tu sa faci...Vai vai

        Comment


        • #5
          Mai intai ma interseaza dc. Pot fii montate pe masina .Cu legalitatea se rezolva.
          sigpic

          Comment


          • #6
            Legal sau nu... Asta nu mai conteaza... Dar vezi ca acum la masina ta rotile din spate sunt mai in interior decat rotile din fata(cca 1 cm la fiecare roata) . Si asta pt ca asa au gandit inginerii aia.. Ca masina sa fie manevrabila . E si o "teorie" privind rotile astea... Tu daca pui 40 pe fata si 20 pe spate se schimba treaba adica rotile din fata vor si mai in interior decat cele din spate.. Si pe viraj masina tinde sa nu te mai asculte ! Stiu ca vrei ca masina sa arate bine .. Toti vrem , dar intai studiaza problemele mecanice ... Ca astea dor cel mai tare ! Cu rotile tale vei avea o masina frumoasa , cu alura de BMW dar una cu care vei lua curbele cu greutate, mult mai larg. Sa ma corecteze cineva daca gresesc . Nu sunt eu vreun inginer proiectant la dacia... dar din cate am mai citit cam asa ar fi. Niste completari ar fi binevenite.
            Last edited by silviu_cos; 29 November 2008, 11:15.

            Comment


            • #7
              Oricum puntea fata e mai lata decat puntea spate... Deci cu 40 pe spate si cu 20 pe fata e ok era nasol cand lateai spatele si ingustai fata dar asa se pastreaza proportile... Cele de 40pe spate sunt ok cele de 20 s-ar putea sa fie cam iesite si sa agate in aripi asta daca ai si suspensii sport sau ii pui jenti pe 17

              sigpic

              Comment


              • #8
                Sonykel... Cu cat ET unei roti este mai mic cu atat janta iese mai inafara ! El vrea sa puna pe fata o janta cu ET 40 si pe spate o janta cu ET de doua ori mai mic (dar asta inseamna de 2 ori mai iesita inafara) deci se modifica dimensiunile puntilor... Asta inseamna ca puntea din spate va fi mai lata decat cea fata.... Ceea ce va duce la ceea ce am explicat eu mai sus ! Sa faca cineva care se pricepe niste calcule sa vedem cu cat e mai lata puntea fata decat cea spate cu noile jante !
                PS : el vrea sa puna 40 pe fata si 20 pe spate , vezi ca ai incurcat borcanele :P
                Last edited by silviu_cos; 29 November 2008, 19:03.

                Comment


                • #9
                  20 pe spate inseamna ca daca ai pastra o janta 6j ca aia stock roata va fi in afara fata de stock cu 1,5cm
                  daca tu pui 7,5j asta inseamna ca per total fata de aia stock va fi undeva la 3-3,4cm daca nu ma insel.
                  asta pe spate.
                  pe fata fata de stock va fi iesita 2,3-2,4cm sau ceva de genu asta.
                  problema ca...E cam inutil ce vrei tu.
                  7,5j mi se pare mult prea mare pt o tractiune fata cu niste cai amarati ce ii are loganu, chiar si pt 16v rotile vor fi cam prea late

                  Comment


                  • #10
                    Da, se potrivesc jantele 7,5J, chiar si cu ET20.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • #11
                      Silviu da corect... Mam incurcat eu... Oricum ideea e ca poti sa pui ce et vrei tu atat timp cat nu atinge aripa si pastrezi proportiile fata lata si spate mai ingust...

                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Sa vezi incurcatura dreacu la volan... Ce va mai place shaorma, la cite unii!!! Nu inteleg care-i spilu' la treaba cu puntea spate mai lata... Poate imi explica initiatorul.
                        _
                        B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Mama ce lata e pe spate, ZICI ca e masăl car

                          Comment


                          • #14
                            Daca se incrunta nitel, se urca pe tine... Ce va place saorma
                            _
                            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Nu ai tractiune spate ca sa o faci mai lata in spate.O sa ai probleme cu manevrarea masinii.
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google