Jante aliaj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • pai mai john si tara daca stai si tot gasesti

    Comment


    • Originally posted by john2381 View Post
      salut,

      am un logan 16v din 2009 care a venit echipat cu jante din aliaj;
      la un moment dat am lovit destul de tare o janta intr-o cale ferata dezafectata si ascunsa in asfalt;
      am reparat-o tempoar, dar pierde presiune si nu prea mai am incredere in ea;
      intrebarea e daca gasesc pe undeva jante exact cum sunt cele "din fabrica" (nu vreau sa schimb tot setul pentru o roata);
      pe net nu am gasit, prin magazine nu am gasit, doar la dealer n-am cautat inca;
      am vr'o sansa sa gasesc asa ceva?
      daca nu.. se pot schimba daor doua jante si nu toate patru?

      multumesc si sper ca intreb in locul potrivit,
      Sanse mici sa gasesti doar una de vanzare pe net. Mai bine cauta alt set identic si o sa ai si de rezerva.
      Vezi ca sunt mai multe modele de jante de aliaj "da fabrica".
      La dealer nu cred ca au decat modelele mai noi, dar tu te incadrezi cu anul 2009.
      Probabil e cam 150 de euro bucata.

      Asta e riscul jantelor de aliaj, fata de cele de tabla. O tabla se gaseste oricand la magazin/dezmembrari.
      Una de aliaj originala nu ajunge la dezmembrari decat daca masina a fost facuta praf intr-un accident, in caz contrar se vand jantele inainte de a ajunge sa fie dezmembrata, de catre proprietar.

      Comment


      • Salutare

        Am cumparat jentile astea:
        http://www.kormetal.com/Eng/Product_...x?JantModel=KM 445

        Dar nu am prezoane la ele.
        Ce fel de prezoane imi trebuiesc? Speciale pt aliaj sau nu? ce marime, lungime?

        Ajutati-ma va rog cu cate un sfat !!! As vrea sa le montez zilele astea si vreau sa fiu pregatit cand ma duc la service .
        PS: acum am de tabla !!!

        http://www.kormetal.com/Eng/Product_...ntModel=KM 445
        Last edited by RADU 1.6 16V; 21 May 2011, 17:27. Reason: Automerged Doublepost
        Dacia Logan Laureat, 1.6 16V 105cp, Bleu Electrique

        Comment


        • astea de logan merg sigur la jantele din poze
          eu mi-as face griji si la inele de centrare in locul tau ptr ca si acolo gasesti nacaz
          documenteaza-te bine inainte s-a faci ceva pripit

          Comment


          • ar fi fost ok sa iei jantele cu prejoanele lor, pt ca s-ar putea sa difere unghul conului de la prezon, lucru nu tocmai bun.
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • da dar si prezoanele astea care vin jantele pot avea dimensiuni diferite la filet si nu se brodesc cu butucul de pe logan
              scoti un prezon de pe masina si il iei cu tine cand te duci sa iei jantele daca ai posibilitate
              daca le iei pe comanda de pe net asta e treaba, alegi tu o varianta care se potriveste cel mai bine

              Comment


              • vand 4 jante de tabla pe 15 echipate cu cauciucuri all season ..rel la tel 0723616012

                Comment


                • in principiu, diametrul si filetul se potriveste, dar conul de fixare nu. mie la jante mi-au fost livrate si prezoanele si s-au potrivit pe filet, dar difereau unghiurile conurilor. am observat asta la jantele rial, toora si oz.
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • bun si cum ai procedat ??? Ca sa putem lamuri si treaba asta

                    Comment


                    • Originally posted by romeo-alex View Post
                      astea de logan merg sigur la jantele din poze
                      eu mi-as face griji si la inele de centrare in locul tau ptr ca si acolo gasesti nacaz
                      documenteaza-te bine inainte s-a faci ceva pripit
                      la ce anume la inelele de centrare trebuie sa-mi fac griji ??????
                      help
                      Atasez o imagine cu masuratorile mele. pareri? trebuie prezon mai lung decat cel normal de aliaj logan? ajung 1,5 cm in butuc?

                      http://www.flickr.com/photos/6317531...in/photostream

                      GAURA JANTA KM JPG

                      ce marime trbuie sa aiba la inelu de centrare? ce treb sa mai masor sa nu loveasca in etrier?

                      sunt paralel, ajutati-ma va rog

                      asa vin pe masina (nu a mea, dE pe net)

                      http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?p=165376

                      http://www.reno.ro/Jante-KM-t75582.html

                      deci merg si pe Renault Symbol si Kia Ceed

                      up .... va rog
                      Last edited by RADU 1.6 16V; 22 May 2011, 18:01. Reason: Automerged Doublepost
                      Dacia Logan Laureat, 1.6 16V 105cp, Bleu Electrique

                      Comment


                      • pai inelele de centrare tre sa aiba dimensiunea jantei de tabla
                        sunt pe mobil si nu imi pot da seama ce poze ai postat
                        la etrieri n-o sa atinga cu siguranta
                        si prezonele sa nu se infileteze mai putin de jumatate pe jantele de aluminiu , ideea e cu cat se infileteaza mai mult cu atat mai bine

                        Comment


                        • baieti am masurat cu subleru janta si iata ce a dat:

                          Janta are pe inel de centrare dar pe o marime mai mica, mai exact:

                          janta are 67,1 , masurat si verificat pe inelul original (din plastic) cu care a venit

                          Acum din cate am inteles loganul are 60,1 , este adevarat?

                          unde in bcuresti pot sa fac inelul acesta cu diferenta de 07.00 mm? si cat ar costa.

                          Va rog sa nu ma ocoliti si sa ma ajutati cu un raspuns cat de vag
                          Dacia Logan Laureat, 1.6 16V 105cp, Bleu Electrique

                          Comment


                          • dute la autosoft daca nu-l au pe stoc il fac la comanda cam 40lei toate 4 inelele Bafta
                            ABS+ 1.6

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              Sanse mici sa gasesti doar una de vanzare pe net. Mai bine cauta alt set identic si o sa ai si de rezerva.
                              Vezi ca sunt mai multe modele de jante de aliaj "da fabrica".
                              La dealer nu cred ca au decat modelele mai noi, dar tu te incadrezi cu anul 2009.
                              Probabil e cam 150 de euro bucata.

                              Asta e riscul jantelor de aliaj, fata de cele de tabla. O tabla se gaseste oricand la magazin/dezmembrari.
                              Una de aliaj originala nu ajunge la dezmembrari decat daca masina a fost facuta praf intr-un accident, in caz contrar se vand jantele inainte de a ajunge sa fie dezmembrata, de catre proprietar.
                              am gasit in oferta la adras;
                              410 ron / buc si au pe stoc (inca nu am fost sa vad);
                              am inteles ca modelul se numeste "alium" (sper sa fie cel pe care il caut);

                              Comment


                              • Originally posted by mcnalex View Post
                                dute la autosoft daca nu-l au pe stoc il fac la comanda cam 40lei toate 4 inelele Bafta
                                am fost la norauto in titan si singurele inele de centrare care le aveau pe stoc si alea doar 2 seturi erau exact ce-i trebuiau mie ) adica 67.1 la 60.1 pt logan. CEL MAI MARE NOROC L-AM AVUT. inelele sunt din aluminiu si m-au costat 30 lei / setul.

                                mai am prezoanele dar nu stiu ce conicitate sa iau si nici ce lungime ma poate ajuta cineva cu un sfat cum masor sau ceva de genul. aveau la norauto ceva dar pareau cam scurte si nu am stiut cum ar trebui sa se simta daca se potriveste conicitatea. erau f bune la pret 70 lei /setul dar nu am luat, am vrut sa fiu sigur.
                                ps: si erau dintr-o bucata, nu aveau conicitatea mobila, cum am mai vz. eu cum treb sa iau?
                                Dacia Logan Laureat, 1.6 16V 105cp, Bleu Electrique

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google