Jante doar de fitze??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Jante doar de fitze??

    Ca la "orice" om mi-a intrat in cap sa-mi pun si eu niste jante "ca lumea". Am inceput sa strang bani...si acum sunt cam nedumerit.

    Una la mana: zicea pe un site pt. niste jante de firma ca au o perioada de functionare de 5 ani. (Pai eu imi cumpar jante la fiecare cincinal? Ca la astea din otel, ordinare, n-am auzit sa fie schimbate...)

    A doua la mana: Am citit pe forum ca pt anumite drumuri sunt recomandate jantele alea de otel de care vrem toti sa scapam, pt. ca cica ar fi mai rezistente.

    In aceste conditii:
    Inseamna ca singurul motiv pt. care as da o caruta de bani pe niste jante smechere tine doar de aspect?

    Deci: Se recomanda sau nu, schimbarea jantelor? Precizez: vreau jante care sa mearga la tipul stoc de cauciucuri Am ceva de castigat in afara de planul estetic?

  • #2
    Eu cu jantele de tabla aveam o bataie in volan cum treceam de 130 km/h, am echilibrat de nu stiu cate ori, toti ziceau ca devina este pneul,m-am resemnat,dupa ce am montat jante de aliaj nu se mai simte nimic chiar la 150 deci in cazul meu este un castig,dar de cele mai multe ori castigul este de ordin estetic.Nu iti recomand sa folosesti alte dimensiuni ca apoi ai probleme cu nenea politistu".
    LOGAN--> <--TOYOTA

    Comment


    • #3
      Pai daca mergi mult pe drumuri de pamant, forestiere sau cu gropi mari, nu merita jantele de aliaj. Daca nu e asa, atunci poti sa le iei linistit, ele sunt mai mult de aspect decat de functionaltate.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • #4
        jantele sunt pentru aspect...sincer ce te astepti sa obtii prin schimbarea jantelor?stabilitate?aia eventual cu niste gume mai late...si alta suspensie...la astia din aliaj eventual poti sa castigi la demaraj daca sunt mai usoare
        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

        Comment


        • #5
          Parerea mea este ca jantele din aliaj nu sunt doar un moft, si d.p.d.v. al conduitei la condus se vede diferenta. Plus de asta sunt si mult mai rezistente ca cele din tabla, si ma refer la socurile zilnice : lini de tramvai, denivelari, etc. In schimb daca dai cu ele in borduri sau cine stie ce gropi... sunt mai sensibile.
          , sunt cu ochii pe voi !
          :thumbsup:

          Comment


          • #6
            Am luat de pe un site:

            DE CE JANTE DIN ALUMINIU ?
            modifica aspectul masinii tale;
            obtinerea unor mai bune performante ale masinii;
            greutatea scazuta a jantei ofera o uzura mai mica a suspensiei;
            transferul de temperatura intre sistemul de franare si roata este mult mai bun, obtinandu-se deceleratii mai mari;
            dorinta de a fi in pas cu moda si noutatile in domeniu, pentru cei care-si pot permite !

            CINE ESTE OZ ?
            Ianuarie 2006 - 35 ani de succese si istorie OZ. 1971 a fost anul in care s-a creat o legenda, la care participam si noi astazi. OZ sunt considerati liderii industriei jantelor din aliaj usor, aducand tehnologia de curse pe strada.Ferrari, Lamborghini, Bugatti, Maserati nume sonore de producatori auto ce apeleaza cu incredere la jantele OZ ca prima echipare pentru automobilele lor.Fiecare janta OZ cuprinde o parte din experienta acumulata de producator pe circuite si beneficiaza de un design foarte atent studiat, finisaj de exceptie si greutate minima.

            janta: OZ 5 STAR
            tip: monobloc
            design: 5 spite
            material: aluminiu turnat la joasa presiune
            Jantele sunt insotite de certificat de garantie, garantate 18 luni conform standardelor TUV, KBA, durata medie de utilizare fiind de aproximativ 5 ani .

            Intrebarea mea: De ce doar 5 ani?
            Last edited by zenit; 31 August 2007, 17:09.

            Comment


            • #7
              pentru ca la drumurile din romania se uzeaza prematur,se ovalizeaza...pur si simplu sunt terminate in cativa ani si sincer sa fiu nu stiu daca te prinde 5 ani cu ele pe masina la ce drumuri avem noi...pline de gropi mai ales la orase.

              Comment


              • #8
                Da dar aici intervine si stilul de conducere, nu? Daca te lasa sufletul , dai in ea ca surdul in tobe, si gata jentile , si suspensii, etc.
                , sunt cu ochii pe voi !
                :thumbsup:

                Comment


                • #9
                  normal in mare parte stilul de conducere face totul,cu cat tii mai mult la jenti cu atat te tin mai mult...si asta implica ocolirea multor gropi si mers mai incet pe denivelarile drumului...din cauza asta iti poti lua si niste injuraturi in trafic

                  Comment


                  • #10
                    Deci ordinarele standard, din otel, sunt mai bune decat OZ-urile de 4mil. bucata?

                    Stie cineva cat costa jantele de aliaj din reteaua dealer-ilor Logan? Se recomanda? A luat cineva (ţeapă)?

                    Comment


                    • #11
                      3-3.5 mil jantele din aliaj de la dacihotzi :P
                      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by zenit
                        Stie cineva cat costa jantele de aliaj din reteaua dealer-ilor Logan? Se recomanda? A luat cineva (ţeapă)?
                        300 ron/janta, sunt 3 modele. Eu le recomand pe cele de la Dacia, sunt bune, sunt destul de calitative.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #13
                          care 3modele domne nu-s 2? parca capacele erau 3?

                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            modelult vechi de pe ambition,modelul nou de pe ambition si modelul de pe prestige
                            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                            Comment


                            • #15
                              3 modele sunt:
                              Sinaia -
                              Bran -
                              Bolchoi -
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google