Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • care este denumirea cauciucului de iarna?ce insemne trebuie sa aibe? daca organului nu-i place de profil ,firma sau aspect?cum prevede legea sa nu se faca abuzuri?
    cauciucuri ptr.turism
    Last edited by stefan_tr; 16 August 2011, 19:04.

    Comment


    • „M+S”, „M.S.”, „MS” sau „M&S”. Cam astea cred ca sunt specificatiile, aici intrand si cele all season.

      Comment


      • Este o lege bună care trebuia să apară mai demult. Nu uitaţi, pentru disciplină în trafic e nevoie de ceva care să te oblige să nu fii nepăsător. Diferenţa dintre occidentali şi noi este că ei se respectă în trafic (şi nu numai) prin legi nescrise pe când noi românii nici cele care sunt scrise, bune sau rele, nu ţinem cont de ele sau încercăm să le ocolim.
        Sunt convins că dacă lucrăm puţin la cerebel, credeţi-mă nici n-ar mai conta dacă apare sau nu vreun act normativ, le-am face din proprie iniţiativă. Asta dacă am avea altă gândire.
        Ştiu că banii sunt puţini, şi am mai spus-o şi în alte topicuri, dar pentru ulei extra, filtre super, megatuning, etc. se găsesc bani necondiţionat, dar pentru anvelope (nici măcar cele de vară) nu se investeşte decât în marea majoritate în cele SH. Sunt convins că anvelopele SH vor face legea pe drumurile publice în perioada de iarnă, pentru că românul nu se gândeşte la siguranţa lui sau a celorlalţi participanţi în trafic ci la metoda de a scăpa de amendă.
        Am scris prea mult, numai bine.

        Originally posted by stefan_tr View Post
        care este denumirea cauciucului de iarna?ce insemne trebuie sa aibe? daca organului nu-i place de profil ,firma sau aspect?cum prevede legea sa nu se faca abuzuri?
        cauciucuri ptr.turism
        Tu chiar ai zece ani cum scrie în semnătură ? Ai citit legea ? Dacă nu de ce nu o cauţi, e publică şi nu costă bani.
        Last edited by Gozmin; 17 August 2011, 10:51. Reason: Automerged Doublepost
        Nirvana. Kurt Cobain a arătat fanilor că faima nu înseamnă doar strălucirea scenei, adoraţia mulţimilor şi grămezile de bani.
        sigpic

        Comment


        • Mai ales ca la postul 1589 avea toate cele necesare.

          Comment


          • va rog sa-mi raspundeti la o intrebare> pot pune cauciucuri de iarna 195/65/R15 pe jantele de tabla originale ale loganului care sunt 185/65/R15?

            Comment


            • buna ziua
              pentru inceput pot sa va spun ca intru destul de rar pe-aici pe forum,de avut 10 ani nu am ,dar am apasat gresit de la inceput si nu stiu sa mai modific(de ,nu toti detinem tainele astea ale calculatorului)cat despre cauciucuri pot sa va anunt ,cine vrea sa creada,ca eu de cand am masina personala ,am avut cauciucuri de iarna sau in cel mai rau caz, all season, si am si la ora asta,fiecare cu janta lui. conduc masini de vreo 25 de ani,iar de citit legea,(despre cauciucuri)nu am citit-o,constiinta fiind cea dupa care m-am ghidat.
              imi cer scuse daca am deranjat cu rarele mele postari si promit ca nu va mai deranjez,chiar de trebuie sa citesc legea.
              o zi buna

              "precum si o explicatie :
              6^1. anvelope de iarna - anvelope omologate conform Directivei 92/23/CE a Consiliului din 31 martie 1992 privind pneurile autovehiculelor si ale remorcilor acestora, precum si montarea lor, Regulamentului Comisiei Economice pentru Europa a Organizatiei Natiunilor Unite (CEE-ONU) nr. 30 sau Regulamentului Comisiei Economice pentru Europa a Organizatiei Natiunilor Unite CEE-ONU nr. 54............"


              postul asta il citisem,,dar cred am scapat din vedere si marcajele pe care trebuie sau nu trebuie sa le aibe un cauciuc
              Last edited by stefan_tr; 17 August 2011, 19:19. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • stai relax, nu moare nimeni daca ai intrebat ceva ce s-a mai discutat. nu esti nici primul si nu vei fi nici ultimul. acum, la drept vorbind, ar fi bine sa modifici varsta aia, pe viitor s-ar putea sa te ia altii "in balon"
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • in concluzie, ca tot nu am inteles...pot circula si cu cauciucuri all season? sau trebuie obligatoriu de iarna? am gume mixte pe ea...si sincer nu ma scot banii in casa sa le schimb daca nu este absolut necesar...oricum o pereche de lanturi tot o sa am in portbagaj!
                  Am vazut in oameni...ce nu vroiam sa vad vreodata...
                  Ura si iubirea cum lovesc ambele de-odata!!!

                  Comment


                  • da, ai voie sa circuli si gumele all seson , dar sunt inferioare muult celor de iarna ;)
                    Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                    Comment


                    • Pana la urma astia ne obliga sa avem shoshoni de iarna si in interiorul localitatilor?
                      Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                      Comment


                      • ce parere aveti de anvelope iarna winter challenger 185x65x15

                        Comment


                        • Ca toate legile romanesti, e scrisa prost si nedocumentat. In Directiva 92/23/CE nu apare nicaieri termenul de "anvelopa de iarna", ci acela de "pneu pentru zapada". Tot acolo scrie foarte clar: pneul pentru zapada are pe el inscriptia MS. Atat si nimic mai mult.
                          In paranteza fie spus: inscriptia MS se refera numai la profilul anvelopei, nu si la compozitia ei. Muntele si fulgul de nea sau se refera la compozitie, care nu se rigidizeaza sub 7 grade. Adica legea europeana oricum e foarte laxa, poate trebuia sa fie mai stricta.

                          Comment


                          • Originally posted by Dany_DNY View Post
                            da, ai voie sa circuli si gumele all seson , dar sunt inferioare muult celor de iarna ;)
                            stiu ca sunt mult inferioare...ca au compozitie si pentru temperaturiri ridicate dar cu o pereche de lanturi ...cred ca scap de o cheltuiala mare...pentru ca, sa fiu sincer nu sunt adeptul gumelor SH!
                            Am vazut in oameni...ce nu vroiam sa vad vreodata...
                            Ura si iubirea cum lovesc ambele de-odata!!!

                            Comment


                            • Originally posted by Dany_DNY View Post
                              da, ai voie sa circuli si gumele all seson , dar sunt inferioare muult celor de iarna ;)
                              Nu generaliza, refera-te la modele concrete. Pot da exemple de anvelope all seazon muult mai bune si vara, si iarna decat anumite modele facute special pentru vara sau pentru iarna, Kormoran fiind un exemplu stralucit.
                              Last edited by ParuLuScorilo; 18 August 2011, 14:25. Reason: completare

                              Comment


                              • Originally posted by micutzu666 View Post
                                Pana la urma astia ne obliga sa avem shoshoni de iarna si in interiorul localitatilor?
                                Păi la noi la Oradea, dimineaţa când mergeam la serviciu ziceai că sunt în Alpii eleveţieni. Binenţeles că da pentru că atunci nu mai trebuie să asigure servicii de deszăpezire care oricum lipsesc cu desăvârşire deoarece iarna ne ia prin surprindere.
                                Mai grav e că anul trecut şi maşinile de deszăpezire au rămas, culmea, înzăpezite.
                                La revedere.
                                Nirvana. Kurt Cobain a arătat fanilor că faima nu înseamnă doar strălucirea scenei, adoraţia mulţimilor şi grămezile de bani.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google