Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @calinber:Nu mai da quote la ultimul post, se intelege ca la el te referi.
    Mioveni e alta lume, nu-i din reteaua Dacia.

    Comment


    • Originally posted by McDan View Post
      Am 2 Debica de anul trecut si acum am gasit la un service Polaris 3 (cu profil nou 2011/2012, chiar le-am vazut si sunt super) la 208 cu montaj, echilibrat, plumb...etc

      PS: in comparatie cu Debica mi se par "putin" mai tari...
      Unde ai gasit Polaris cu 208 lei si cu montaj inclus? Sigur aveau DOT de 2011? Sau erau SH?

      Comment


      • Sal

        Originally posted by controversatu View Post
        Unde ai gasit Polaris cu 208 lei si cu montaj inclus? Sigur aveau DOT de 2011? Sau erau SH?
        In reteaua APAN si are dot 2411

        PS: nu ca fac reclama (a nu se intelege gresit, prea putin ma intereseaza) au cauciucuri de iarna bune la pret ...la service pe Buzaului langa Spital, in jur de 210 (oricum eu mai ieftin nu am gasit si din cate am auzit incep sa creasca preturile)

        Comment


        • ia uitati ce am gasit.Cred ca pana la urma o sa trebuiasca sa folosim cauciucuri de iarna din septembrie pana la urma si astea pentru a creste profitul altora si al statului prin incasarea tva si alte taxe.Ce hotie cauciucurile de iarna la temperaturi sub 0 C au o uzura f rapida

          Comment


          • Si...in ce act normativ sta scrisa aceasta obligatie?
            Hai, totusi, sa nu presupunem orice idee scornita.

            Nu cred ca va impune statul asa ceva, in Romania vremea (media temperaturilor in toata tara) nu impune o asemenea anvelopa decat undeva in noiembrie (si asta doar in anumite regiuni).
            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

            Comment


            • Sincer eu nu am gasit nici obligatia de a monta anvelopele de iarna de la 1 noiembrie. Tot ce se spune este ca modificarile codului rutier intra in vigoare de la 1 noiembrie 2011.
              Cel mai lent 1,6 8v

              Comment


              • Cf. MOf. P.I nr.80/31.I.2011: "drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei". Aplicabil adica si daca te prinde in August pe Transfagarasan cu zapada pe jos. Crezi ca daca in Decembrie e perfect uscat drumul, te iarta? Sigur ca e o formulare cretina, temperatura scazuta afecteaza aderenta oricum, chiar si pe drum uscat. 1 Noiembrie e data intrarii in vigoare a legii - a fost interpretata din prostie de unii ziaristi altfel - si in mod vadit din rea-vointa de altii, care sunt chiar ziaristi specializati in auto si faceau o reclama desantata cu diversi nene de la diverse firme producatoare de cauciucuri pe la TV.
                Last edited by ParuLuScorilo; 9 September 2011, 19:09.

                Comment


                • Salut, ce recomandati intre Continental ContiWinterContact TS830 si Michelin Alpin 4?

                  Comment


                  • Michelin Alpin 4 clar!

                    Comment


                    • conti, clar. de ce:
                      "Cele mai bune anvelope de iarna 2010 in testele ADAC
                      ADAC Germania a dat publicitatii testele anuale pentru cele mai bune anvelope de iarna. Anul acesta avem rezultate pentru doua dimensiuni diferite: 185/60 R 15 si 225/45 R 17. Pentru primele dimensiuni au fost testate 15 cauciucuri de iarna potrivite pe modele precum Opel Astra, Mercedes clasa A sau Dacia Logan. Special pentru soferii din regiunile cu putina zapada au fost testate 2 anvelope all season. Pentru dimensiunile 225/45 R 17 au fost testate 13 modele diferite de anvelope.
                      Pentru dimensiunile 185/65 R 15 T:
                      1 – Dunlop SP Winter Sport 3D MO
                      2 – Goodyear UltraGrip 7+
                      3 – ESA-Tecar Super Grip 7
                      4 – Continental ContiWinterContact TS830
                      5 – Fulda Kristall Montero 3
                      6 – Semperit Speed-Grip
                      7 – Kleber Krisalp HP2
                      8 – Goodyear Vector 4Seasons
                      9 – Firestone Winterhawk 2 EVO
                      10 – Vredestein Snowtrac 3"
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • A participat si Michelin cu Alpin 4 in test ? Daca nu, e irelevant
                        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                        Comment


                        • pe dimensiunile noastre, nu. la cele pe 17", michelin -1 conti -2, exact modele in discutie. diferenta intre ele a fost atat de mica incat jumatate de punct din 230 e subiectivism.
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • Pareri personale despre Kleber Krisalp HP2?

                            Comment


                            • kleber in general sunt anvelope decente, de genul debica, barum...
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Am vazut ca sunt cotate binisor de ADAC si sunt si la oferta la norauto si m-am gandit sa intreb. Sunt peste Debica Frigo 2 si Barum Polaris 3 sau sunt aceeasi mancare de peste?
                                As merge pe Fulda Kristal Montero 3 daca as gasi la un pret acceptabil (am vazut 275 lei undeva). Merita luat Fulda pentru o diferenta de 40 de lei fata de Kleber?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google