Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • la ABS ma gandeam si eu acum. diferenta de turatie a rotilor s ar putea sa faca figuri

    crede ma ca nu am gasit. am sunat la 20 de firme pana acum. sunt foarte bune si ieftine

    Comment


    • Originally posted by alessandro View Post

      am 2 gume de iarna Debica Navigator 2 185.65.15 ...
      Debica Navigator sunt anvelope all season, Debica Frigo sunt de iarna.
      sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

      Comment


      • pardon Debica Frigo am dorit sa scriu.

        nu cred ca da eroare ABS ul. iarna trecuta m am dat pe gheata in parcare la XXL cu frana de mana blocata complet si nu s a intamplat nimic
        Last edited by alessandro; 20 October 2011, 10:28.

        Comment


        • Originally posted by alessandro View Post
          am o intrebare

          am 2 gume de iarna Debica Navigator 2 185.65.15 aproape noi de anul trecut

          anul asta vreau sa mai iau inca doua de acelasi fel dar nu gasesc. gasesc doar 195 / 65 si 195 / 60

          este ok sa le iau asa ? sunt mai bune sa le pun pe fata ? ma gandesc sa nu fie mai late, prea late, sa nu taie zapada. sa fie diferente de aderenta
          anul trecut toata iarna am avut 185/65/15 pe fata si 195/65/15 pe spate si nu am avut probleme. is putin mai inalte si putin mai late , dar nu ating si abs-ul nu mi-a facut probleme.
          195/60/15 is putin mai late dar aceeasi inaltime fata de 185/65/15 si nici cu astea n-ai probleme garantat
          o/____\o
          (i)
          .........

          Comment


          • ABS ul vede daca roata e blocata. ESP ul cred ca ar face figuri

            si care sa le pun pe fata ? 195 sau 185 ? 195 sunt mai late si pe zapada batatorita sigur marg mai bine. dar pe zapada afanata unde e nevoie sa taie zapada ? sau sunt paranoic ?

            Comment


            • esti... tu ai zis-o. Pune-le cum o fi si iti dai tu seama dupa aia
              _
              B 48 C U P - Ligheanul Agitat

              sigpic

              Comment


              • nu , ai dreptate ,dar nu prea conteaza (diferenta fiind prea mica)
                eu le-am avut pe spate daca te incalzeste cu ceva pt ca arata mai bine ...
                o/____\o
                (i)
                .........

                Comment


                • Originally posted by alessandro View Post
                  pardon Debica Frigo am dorit sa scriu.

                  nu cred ca da eroare ABS ul. iarna trecuta m am dat pe gheata in parcare la XXL cu frana de mana blocata complet si nu s a intamplat nimic
                  In Carrefour erau 185/65/15 Frigo 2 in 3 orase. Nu cred ca-n Bucuresti s-a terminat stocul. In Dedeman ai incercat? Si-acolo aveau .

                  Comment


                  • da sunt da eu macar recunosc

                    voi cumpara 195 60 15 si le pun pe spate. cand da zapada o sa fac teste cu 185 si 195 pe fata sa vad care franeaza mai bine.

                    Comment


                    • NU cumpara alta dimensiune. De mers o sa mearga dar cand te opreste ARR-ul, scapi de amenda ca ai gume de iarna dar o sa ramai fara talon si o sa iei amenda ca ai alta dimensiune si nu ai rezolvat nimic. Ia-ti tot 185, alt model daca nu mai gasesti Frigo.
                      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                      Comment


                      • de unde stie arr-ul ce ai tu pe carte ? spui ca ai inclus si astfel de anvelope...
                        cartea nu trebuie s-o porti dupa tine si in certificat nu mai scrie ...
                        o/____\o
                        (i)
                        .........

                        Comment


                        • La Logan stie toata lumea care sunt dimensiunile.
                          Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                          Comment


                          • dar ai voie sa faci modificari... cred ... poti sa-ti omologhezi si jante + cauciucuri pe 17 ...
                            o/____\o
                            (i)
                            .........

                            Comment


                            • Inca sunt persoane care au impresia ca daca au talon tip nou pot sa puna orice dimensiuni de anvelope. Ce credeti voi ca face militianu cand va ia actele si fuge in masina? Spune bancuri cu colegii prin statie? Daca intamplator vede ca ai anvelope de dimensiuni diferite o sa verifice care e dimensiunea din cartea de identitate iar iarna chiar or sa verifice anvelopele si daca ai ghinion sa te traga pe dreapta nu cred ca-i bine.

                              Comment


                              • chiar credeti ca imi face ceva daca vered 195 65 15 ? sau 60 15 ?

                                nu sunt asa mari diferente cum ar fi 205 215 pe 16 sau pe 17

                                nu gasesc 185 Frigo 2 de nici o culoare. si imi sta pe creieri sa am punti cu gume diferite. si am eu obsesie cu Frigo 2. am avut anul trecut pe fata si am ramas shocat de ce treaba buna au facut

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google