Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by IancuMIC View Post
    Crezi ca o sa scoata si armata?
    Pentru ce sa scoata armata?

    Daca sunt 5 echipaje de politie (5 x 1 masina cu 2 politisti) + 1 reprezentant RAR care face poze... 5 politisti opresc masinile (cate 5 odata), iar 5 politisti stau in masini si scriu procesele verbale. Daca pui 10 minute de proces verbal... in 10 minute s-au facut 5 procese verbale (in care incluzi si pozele pe care le face reprezentatul RAR)... Mai adaugi 10 minute pana mai opresc alte 5 masini....

    Daca pui 4 - 5 ore, faci o socoteala cate procese verbale + amenzi se pot da intr-un singur punct de control

    [5 x (5 x 60 )/ 20] = 75

    Inmultiti cu X zile si Y puncte de control intr-un oras in zonele "nevralgice" si fiti convisi ca se vor aplica la amenzi, mai mult decat ati putea crede.

    Multi s-au obisnuit cu targuiala cu politia... La o actiune din asta comandata politici direct de la minister - s-ar putea sa vedeti ca nu prea o sa aveti cu cine sa negociati... actele + poze + proces verbal... si raspunsul "Legea prevede..."

    Comment


    • Aaaa, da ma, erau azi politaii pe la service-uri si isi montau roti de iarna.Comic.
      Sigur o sa iasa la patrulat la prima fulguiala.

      Comment


      • Originally posted by RAZVAN-005 View Post
        nu sunt suficiente echipe RAR incat sa acopere toate zonele. si mai mult ca sigur un politist nu poate solicita prezenta RAR doar sa sanctioneze un singur conducator.
        banuiesc ca in prima faza vor fi vizati cei cu transporturi grele si transport persoane.
        din partea mea pot lipsi de pe strazi dar gaca ai gresit si ai facut poc sa nu te vaiti ca trebuie sa paltesti cat nu te tine cocoasa ... mai usor este sa previ decat sa combati !



        tu te auzi ce spui? de cate ori ai intalnit echipaje RAR in bucuresti care sa faca ordine? sau de cate ori ai fost oprit de un astfel de echipaj? sau ... sti care care sunt atributiile unui astfel de echipaj?

        Puneti mama si studiati ca de pe 4 decembrie va functiona Inspectoratului de Control în Transportul Rutier.

        Personalul I.S.C.T.R. va exercita atributiile de inspectie si control care revin in prezent personalului cu atributii de inspectie si control din cadrul A.R.R., R.A.R. si C.N.A.D.N.R. – S.A., precum si personalului imputernicit de Ministerul Transporturilor si Infrastructurii in acest scop.


        Deci, s-a rezolvat problema cu omul de la RAR?

        Comment


        • legea prevede sa intre banii in buzunarele cui trebuie, dar in princpiu s-ar putea sa ia mumu privind procesele verbale curgand garla, amenda e mult prea mare plus ca foarte multi au sh si nu prea se risca lumea sa plece la noroc mai ales acum, cu atata valva a legii de cacao ... vor atinge la sange pe cei care provoaca accidente sau blocheaza drumul ...
          Last edited by 827sam; 27 October 2011, 09:40.
          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

          Comment


          • Mai baieti,eu zic sa nu va mai certati pe POLITAI si CONTROALE de la ei si sa va ganditi serios sa va cumparati anvelope de iarna ( cei care nu au luat inca ).
            De ce spun asta ??

            Pt ca tocmai am vorbit cu un prieten care lucreaza in domeniul asigurarilor si mi-a zis ca cei care vor face un accident dupa data de 1 Noiembrie o vor cam pune de mamaliga rau de tot.
            Mai exact cei care vor fi de vina vor suporta in totalitate din BUZUNARUL PROPRIU reparatia masinii pagubitului si apoi ,daca ii mai ramane bani sa o repare pe a lui.
            Cei cu casco sa isi ia gandul de la a face reparatia masinii pe asigurarea asta,,,,ca si aia vor fi la fel de jegosi si nu va vor despagubi.

            Asa ca daca o sa scapati de controale ale politiei si ale rar-ului sa va rugati sa nu intrati in vreo masina de zecii de mii de euro cu anvelope de vara,,ca o sa va vindeti scump pielea ca sa iesiti basma curata.

            Comment


            • Originally posted by Ivan Marian View Post
              ... si mi-a zis ca cei care vor face un accident dupa data de 1 Noiembrie o vor cam pune de mamaliga rau de tot.
              ...in cazul in care se intampla necazul pe un drum acoperit de gheata, zapada sau polei.

              Cu privire la polita Casco, orice modificare, de catre o parte, a unui contract in vigoare trebuie adusa la conostinta si celeilalte parti semnatare a respectivului contract. Altfel, n'are nicio valoare.
              If it ain't broke, don't fix it!

              Comment


              • Originally posted by mr.K View Post
                Puneti mama si studiati ca de pe 4 decembrie va functiona Inspectoratului de Control în Transportul Rutier.

                Personalul I.S.C.T.R. va exercita atributiile de inspectie si control care revin in prezent personalului cu atributii de inspectie si control din cadrul A.R.R., R.A.R. si C.N.A.D.N.R. – S.A., precum si personalului imputernicit de Ministerul Transporturilor si Infrastructurii in acest scop.


                Deci, s-a rezolvat problema cu omul de la RAR?
                nu prea s-a rezolvat deoarece ISCTR reprezinta comasarea RAR, ARR, CNAD. in concluzie numarul de persoane care vor insoti politistii la controale este acelasi.

                Oferim cunoștințe de specialitate despre exerciții fizice, diete, suplimente și psihologie sportivă prin cercetări academice, experiență profesională și teste


                si cum spunea cineva intr-un post anterior ca vin cinci politisti si un reprezentant al fostului RAR nu prea mi se pare posibil deoarece trebuie sa aibe si un laborator mobil prezent. eu nu am spus ca numarul controlorilor este problema ci numarul de laboratoare mobile.
                nu vreau sa fiu inteles gresit ca indemn sa nu va echipati corespunzator dar convingerea mea este cum am mai spus ca vor fi vizate transporturile grele si transport persoane. turismele vor fi lasate la urma dar nu iertate.
                Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                Comment


                • Razvane, acel Inspectorat preia atributii nu personal. Nu ma mai lua cu TV, eu judec citind LEGI.
                  AU dreptul sa angajeze cati inspectori e nevoie. Nu va prelua personal de unde zici tu.
                  Pana una alta, cum zicea Marian, mah, cand se da o lege ne gandim cum s-o ocolim. La un deviz de vreo 2000 de euro nedecontat de asigurari, sa vezi atunci ocol.

                  RAR-ul se va ocupa de ce trebuie sa se ocupe: stare tehnica a masinilor, identificari, revizii etc. S-a terminat cu huzureala lor in controale, se vor multumi cu spaga primita la sediu.
                  Last edited by mr.K; 27 October 2011, 11:04.

                  Comment


                  • Originally posted by RAZVAN-005 View Post
                    si cum spunea cineva intr-un post anterior ca vin cinci politisti si un reprezentant al fostului RAR nu prea mi se pare posibil deoarece trebuie sa aibe si un laborator mobil prezent.
                    Or sa fie destui si daca nu sunt destui or sa angajeze special oameni pt amenzi.
                    Ce nu intelegi aici?...la o singura amenda se scoate salariul la doi oameni si restu PROFIT LA STAT.

                    Si daca inca nu ai vazut cum 5 echipaje trag pe dreapta le greu masini pt control rutier o sa vezi de aici incolo garantat.
                    Saaau te invitam intr-o seara la Constitutiei sau Carol sa vezi cum sta un echipaj de la RAR cu laborator mobil si cum stau inca vreo 5/6 echipaje dotate si cu radare si prind si opresc tot ce misca pe acolo!

                    Or sa faca ca la ROVIGNETE,,,angajeaza oameni special de amenzi,,ca doar au de unde suge profit...ce o fi asa de greu si de inteles ca in tara asta daca se vrea ceva se poate face si aproba in 24 de ore,,,LA URGENTA VOR FI SCOASE ORDONATE DE LA GUVERN

                    Ps....Niki.....
                    in cazul in care se intampla necazul pe un drum acoperit de gheata, zapada sau polei.

                    Cu privire la polita Casco, orice modificare, de catre o parte, a unui contract in vigoare trebuie adusa la conostinta si celeilalte parti semnatare a respectivului contract. Altfel, n'are nicio valoare.
                    ....or sa aiba ei grija sa iti trimita plicuri acasa cate vrei si sa modifice si treaba cu POLEIUL si ZAPADA,,ca doar vorbim de castiguri de zeci de milioane de euro la nivel de tara !

                    La un deviz de vreo 2000 de euro nedecontat de asigurari,
                    ...asta in cel mai fericit caz Mr.K..in cel mai fericit caz sa fie 2000 de euro paguba ,,ca restul e Can Can !
                    Last edited by Ivan Marian; 27 October 2011, 11:18.

                    Comment




                    • Art. 9
                      La efectuarea controlului in trafic, inspectorii au dreptul, in conditiile legii:
                      a) sa imobilizeze vehiculul rutier in conditii de siguranta si securitate ale transportului si, daca este cazul, sa procedeze la ridicarea placutelor de inmatriculare pana la indeplinirea conditiilor legale pentru continuarea efectuarii transportului;
                      b) sa suspende dreptul de utilizare a vehiculului prin retinerea placutelor de inmatriculare si a certificatului de inmatriculare;
                      c) sa retina urmatoarele documente: licenta de transport/licenta comunitara, copia conforma a acesteia, certificatul de transport in cont propriu, copia conforma a acestuia, licenta de traseu, autorizatia speciala de transport, autorizatia de transport international sau documentul de transport de persoane prin servicii ocazionale, precum si orice alte documente in legatura cu desfasurarea activitatii de transport rutier ori a activitatii de pregatire a persoanelor in vederea obtinerii permisului de conducere.

                      Prezenta unui militian in echipajele de control mixte era justificata de faptul ca cei de la RAR, ARR, CNADNR nu aveau dreptul de a retine talonul masinii.
                      Acum, aceast aspect s-a rezolvat.
                      NU MAI E NEVOIE DE POLITIE.
                      Scriu clar? Ma omorati cu politia asta. Astia sunt noua politie pe sosele. Noi, rai si flamanzi.

                      Comment


                      • Originally posted by Ivan Marian View Post
                        Mai baieti,eu zic sa nu va mai certati pe POLITAI si CONTROALE de la ei si sa va ganditi serios sa va cumparati anvelope de iarna ( cei care nu au luat inca ).
                        De ce spun asta ??

                        Pt ca tocmai am vorbit cu un prieten care lucreaza in domeniul asigurarilor si mi-a zis ca cei care vor face un accident dupa data de 1 Noiembrie o vor cam pune de mamaliga rau de tot.
                        Mai exact cei care vor fi de vina vor suporta in totalitate din BUZUNARUL PROPRIU reparatia masinii pagubitului si apoi ,daca ii mai ramane bani sa o repare pe a lui.
                        Cei cu casco sa isi ia gandul de la a face reparatia masinii pe asigurarea asta,,,,ca si aia vor fi la fel de jegosi si nu va vor despagubi.

                        Asa ca daca o sa scapati de controale ale politiei si ale rar-ului sa va rugati sa nu intrati in vreo masina de zecii de mii de euro cu anvelope de vara,,ca o sa va vindeti scump pielea ca sa iesiti basma curata.
                        Acum 5 minunte am sunat Omniasig unde am casco sa cer detalii;NU se pune problema aceasta ia intocmirea sau inoirea politei de asigurare.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Si unul de Institutul de Statistica a zis la TV vreo 3 variante cu CNP-ul la recensamant. Pai tu te bazezi pe un telefon? Asteapta sa reinnoiesti CASCO.
                          Si cu Inspectoratul de control cum faci? Suni si-acolo?
                          Last edited by mr.K; 27 October 2011, 11:53.

                          Comment


                          • exact cum spuneam : este vorba numarul de laboratoare mobile. echipaje de politie pot fi oricate.
                            si mr.K ce ai spus mai sus se cam refera la transporturi si se reduce tot la la laborator mobil. ca sa iti ridice placutele de inmatriculare sau sa iti retina actele trebuie sa justifice asta iar asta se face in prezenta laboratorului.

                            o zi buna !
                            Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                            Comment


                            • IancuMic si Razvan005 fac pariu pe ce vreti voi si imi pun capul deasupra unei ghilotine ( ca nu mi-l taie ) ca nici unul din voi nu are curaj sa plece din tara in Ungaria/Italia etc,,fara ANVELOPE DE IARNA !
                              Cred ca si pe aia ati fi in stare sa ii intrebati daca au personal calificat si suficient pt controale si Iancule inca nu se pune problema,,dar vorba lui Mr.K...o sa vezi la REINNOIRE

                              Comment


                              • Daca au control doar pe anvelope, sa moara dusmanii mei daca inteleg de ce trebuie un laborator mobil si nu ajunge o masina cu care sa se deplaseze echipajul de control, dotata cu un carnet de PVCC-uri si un aparat foto+o sacosa de adunat taloanele.
                                Stii cate masini da doar CNADNR la Inspectoratul asta? Plus RAR, plus ARR?

                                Observ in continuare ca visati numai sa va feriti de echipajele alea. O sa aveti tot timpul noroc?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google