Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am si eu o intrebare la care nu gasesc raspuns

    plec la ploiesti ii dau 140 bate volanul

    ma intorc de la ploiesti ii dau 140 nu mai bate. si tot asa in diferite situatii

    pe aparate jantele gumele rotile sunt perfecte

    Comment


    • si eu am patit la fel cand am plecat la brasov zilele trecute , la dus batea pe la aceasi viteza , la intors mergea teava.

      Comment


      • Poate carosabilul...
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • Mizerie in jante, pe interior?
          _
          B 48 C U P - Ligheanul Agitat

          sigpic

          Comment


          • eu am o dambla sa le tin mereu curate. nu era de la mizerie. iarna patesc in special asa dar stiu de la ce este si nu ma agit

            am patit pe mai multe drumuri problema asta. sau la 100 nu bate la 140 bate si la 180 iar nu mai bate

            Comment


            • Originally posted by vasile78 View Post
              Legea nu te absolva de vinovatie daca ai cauciucuri de iarna, daca ma tamponezi din vina ta si eu am gume de vara eu in cel mai rau caz o sa platesc o amenda ca nu am avut cauciucuri de iarna... Nici o politie din lume nu o sa ma declare pe mine vinovat pentru ca celalat a fost prost/neatent si a intrat in mine!
              Originally posted by dsign View Post
              @vasile, ce se intampla daca mergi pe prioritate, esti baut si intra unul in tine?
              E cam acelasi lucru si cu anvelopele.
              Originally posted by vasile78 View Post
              Ai dreptate, e exact acelasi lucru, ala care nu a acordat prioritate plateste pentru fapta lui iar ala care a baut plateste de asemeni pentru fapta lui.
              Originally posted by vasile78 View Post
              Atunci e clar, trebuie sa ne cumparam de iarna in fiecare an si daca se poate din cele mai scumpe... ca sa nu mai aiba Casco si RCA ce marai... ce pueril . Ivan Marian zicea "Dar daca ai anvelope de vara si drumul este acoperit/ud de la ZAPADA/GHEATA/POLEI/PLOAIE/ETC...ADIO ASIGURARE si esti obligat sa platesti tu din buzunarul propriu ambele masini ( cel putin masina pagubitului ).", alta prostie, pe langa reprezentantul RAR o sa fie nevoie si de un meteorolog ca sa constate de unde e ud asfaltul... Bineinteles, un prieten din politie ia spus asta.
              Vasile...Cu tot respectul si fara suparare... tu nu cred ca ai vreo treaba cu realitatea asta si te contrazici singur.

              Mai sus te contraziceai cu Dsign si i-ai dat dreptate,,acu si cu mine si poate poate o sa imi dai si mie dreptate si sa iti spun de ce ( vezi ce e bolduit cu rosu ).

              La politie cand te duci eu stiu ca aia iti pun un chestionar in fata,,acolo ai si niste rubrici pe care trebuie sa le bifezi si anume IN CE STARE SE AFLA CAROSABILUL in momentul producerii accidentului.
              Daca tu nu vei bifa casutele alea ( ca ai anvelope de vara ),,atunci fraierul ala care a avut anvelope de iarna si ai intrat tu in el va bifa tot si va mai spune si povestea aia de rigoare,poveste pe care o spunem toti si o scriem de mana in chestionarul politiei.
              Apoi sa fi sigur ca tot fraierul ala va mai face probabil poze sau va filma accidentul si daca tot mai sustii ca TREBUIE UN METEOROLOG si un altul de la RAR dupa politie sau la fata locului ca Meteorologul sa iti spuna daca e zapada/gheata pe carosabil si ala de la RAR ca ai avut anvelope de vara,,atunci o dam in SF-uri si nu numai are rost sa discutam.

              Te mai intreb un lucru si sper sa raspunzi:
              De ce esti asa de inversunat impotriva anvelopelor de iarna ?? Si din cate observ esti singurul de pe aici care ia treaba asta in ras
              Tu ai luat asa ceva pana acum? Sau nici nu ai de gand si vrei sa ne convingi de ceva,,ceva ce noi inca nu intelegem si am cumparat de fraieri anvelope de iarna!!

              Comment


              • De pe 5 decembrie va intra in atributii Inspectoratul de Control Rutier. Mai lasati-o cu necesitatea unui reprezentat al RAR la verificarea anvelopelor. O parte din inspectorii de la institutia amintita vin tocmai de la RAR.

                Comment


                • Mai nou,,va fi necesar si un METEOROLOG DE SERVICIU ,,ca asa vor cei care inca au probabil anvelope de vara pe masina. Iar in caz de ceva accident (DOAMNE FERESTE) vor fi primii care striga "" sa vina RAR-ul,,sa vina RAR-ul si ORTANSA JUDE sau BUSU de la meteo""

                  Comment


                  • Io vreau sa vina vreo gagica de la meteo, dezbracata fix ca la TV si sa stea in genunchi sa ia probe de pe carosabil.
                    Apoi, s a masoare grosimea stratului de gheata cu laser, apoi adancimea profilului de rulare al anvelopei, apoi sa verifice geometria rotilor, sa verifice ce talpa am la papucii cu care conduc si mai ales, daca am votat ultima oara cu puterea etc.
                    Daca nu bifez vreun punct, sa mi se ia direct capul, ce talon si alte prostii.
                    Serios vorbind, cand se da amenda pentru folosirea necorespunzatoare a proiectoarelor, va apucati de adus starea meteo la tribunal, sa demonstrati ca era CEATA?
                    Inseamna ca n-aveti ceva mai bun de facut.
                    Daca in procesul verbal se scrie ca era zapada/polei, asa ramane.

                    Comment


                    • Sa-si intre domne in atributiuni,sa-i tempereze pe terbilistii si ignoranti care considera utilizarea acestor anvelope un ...moft.Decent e sa spui ca nu poti sa-ti cumperi(fiecare le stie pe ale lui) nu sa tii coada sus.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Originally posted by Ivan Marian View Post
                        Tu ai luat asa ceva pana acum? Sau nici nu ai de gand si vrei sa ne convingi de ceva,,ceva ce noi inca nu intelegem si am cumparat de fraieri anvelope de iarna!!
                        Tu ai avut anul trecut anvelope de iarna? Dar acum 2 ani? Dar acum 4 ani?
                        De cand ai facut minunata achizitie a cauciucurilor de iarna faci pe moralistu.Recunoaste ca legea te-a convins sa iti cumperi anvelope de iarna si nicidecum avantajele anvelopelor de iarna. Daca nu era obligativitatea tot de vara aveai si acum ne explicai ce sofer bun esti ca poti merge iarna cu anvelope de vara.
                        Last edited by crull; 29 November 2011, 12:06.

                        Comment


                        • NU nu am avut anvelope de iarna,,,si da legea m-a obligat sa le am,,dar asta nu inseamna ca trebuie sa fac pe dr@cu in patru ca sa o ocolesc si sa inventez scuze banale ca sa scap de ea,,de LEGE..esti multumit de raspuns Crull?
                          Daca nu era obligativitatea tot de vara aveai si acum ne explicai ce sofer bun esti ca poti merge iarna cu anvelope de vara.
                          Asta cred ca Vasile vrea sa ne convinga si nu eu,,,eu sunt decat un simplu fraier care a cumparat anvelope de iarna si sa supus legii!
                          Altii care nu se supun legii sunt smecheri si poate sa fie zapada de 1 metru si gheata de inca un metru si sa ninga "torential" ca tot trebuie unul de la Rar si altul de la Meteo cu politia in frunte ca sa demonstreze ceva banal!

                          Ps,,pt cunostinta ta Crull: cand aveam anvelope de vara si afara era zapada cat casa sau gheata cat cuprinde pe sosele stateam cu loganu in parcare si asteptam sa se usuce carosabilul.
                          Daca acum am anvelope de iarna si o sa fie conditii vitrege de trafic,,iarasi stau in banca mea,,si anume cu loganul in fata scarii si nu o sa fac pe grozavul in trafic !
                          Last edited by Ivan Marian; 29 November 2011, 12:19.

                          Comment


                          • @Ivan Marian, eu nu m-am contrazis deloc si nici nu am dat dreptate la nimeni, citeste-mi mai bine posturile daca tot le-ai dat atata atentie. Dumneata esti unul din userii pe care-i consider "mai catolici decat Papa", in sensul ca deseori duci la extrem niste discutii sau fapte banale si exagerezi ori de cate ori ai ocazia, neintentionat zic eu, doar simti nevoia sa o faci...
                            @IancuMIC, eu nu sunt nici teribilist si nici ignorant, poate o sa avem ocazia sa ne cunoastem si o sa te convingi. O spun n-shpea oara ca sunt de acord cu gumele de iarna, dar nu sunt de acord cu aia care se umfla in pene si exagereaza constient sau inconstient calitatile acestor gume. Adica e penibil sa compari un sofer cu gume de vara iarna cu un sofer beat, sau sa spui ca poti fi amendat daca conduci cu gume de vara pe un asfalt ud de la topirea zapezii...

                            Comment


                            • Vasile,,eu cred ca nu ai inteles...astia cu legea in mana ne fac de vorbim singuri pe aici .
                              Daca ala de la asigurari nu vrea sa te despagubeasca ce ai sa ii faci?
                              Daca politia te amendeaza,,ce ai sa ii faci?
                              Te tarasti cu ei prin tribunale?

                              Eu am zis,,ma supun legii,,indiferent daca sunt sau nu un bun sofer ca sa evit situatiile neplacute de a incasa amenzi de pomana,amenzi care sunt foarte mari.

                              Asa a fost si cu rovignetele,,pana sa bage astia camere de filmat pe sosele,toti mergeau fara ea la noroc ( daca ii prinde sau nu),,asa si cu anvelopele astea,,care le are bine,,care nu noroc sa aiba!

                              Comment


                              • "Sa-si intre domne in atributiuni,sa-i tempereze pe terbilistii si ignoranti care considera utilizarea acestor anvelope un ...moft.Decent e sa spui ca nu poti sa-ti cumperi(fiecare le stie pe ale lui) nu sa tii coada sus."

                                Asta asa este si ai perfecta dreptate. Anvelopele de iarna nu sunt un moft. Sunt o necesitate. Fiecare sofer(soferita) din tara asta a facut un efort considerabil si costisitor pentru a cumpara anvelope de iarna fie ele noi, second hand sau resapate chiar daca jumatate din ei au spus ca pentru siguranta lor iar cealalta jumatate obligati de lege.
                                Legea a fost data anul trecut si de atunci au trecut 12 luni in care cu eforturi mari, cu bunavointa, cu certuri cu sotia(sotul), cu bani ascunsi de ea(el) sau mai stiu eu ce motive si scuze fiecare putea sa puna deoparte suma necesara cumpararii de anvelope de iarna.
                                In consecinta atata timp cat esti in interiorul legii nu in afara ei nu cred ca exista motive care sa te faca sa conduci stresat de faptul ca ai sau nu anvelope de iarna, ca ninge, ploua, burniteaza sau mai stiu eu ce va trece prin minte si la orice colt de drum asteapta Politia, RAR-ul sau alta autoritate care sa constate daca legea este respectata sau nu.
                                Pentru siguranta dumneavoastra si a celor din jur mergeti vara cu cauciucuri de vara si iarna cu cauciucuri de iarna si o sa vedeti diferentele care credeti-ma nu sunt deloc neglijabile.
                                sigpic
                                Batranu'

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google