Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • sunt facute tot de michelin pt clasa medie

    Comment


    • Deci is proaste ca nu scrie Mişlăn pe ele.

      Comment


      • nu e nevoie. de fapt acum cam toate marcile de anvelope sunt detinute de vreo 4-5 producatori mari: michelin, continental, goodyear, pirelli.. nu prea mai e nimic ce pare

        n-am zis nimic de dunlop pt ca e detinut de goodyear

        nu sunt proaste, normal ca nu sunt facute la aceeasi calitate. producatorii vor sa satisfaca toata plaja de cereri. muti nu dau bani pr premium si ei ii asteapta ca celelealte categorii: mediu, economy si buget
        Last edited by B997NDL; 29 November 2011, 18:34. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Mah pe bune si fara caterinca de orice fel,,Michelinurile astea alpin a 4 chiar sunt silentioase.
          Pe bune si fara gluma ma repet..am facut si eu ca NDL..am deschis geamul si da-i viteza cat cuprinde..nu se aude nimic.
          Pe tine Mr.K nu am cum sa te iau cu mine in masina ca esti prea departe,dar pe Samy o sa il iau cu prima ocazie si o sa ii demonstrez asta si anume ca Michelin alpin a4 sunt silentioase si nu fac acel zgomot specific pe asfalt la rulare .

          Comment


          • putin ma intereseaza pe mine de zgomot la rulare ...
            sau de eficienţa energetică...
            performanţele privind aderenţa pe carosabil umed fac diferenta dintre anvelope de calitate si "low cost" pentru mine. pacat ca resapatele is asa de grele ...
            o/____\o
            (i)
            .........

            Comment


            • Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

              He he sa le auziti pe ale mele la viteza. In fond zgomotul nu ma deranjeaza atata timp cat la aderenta si manevrabilitate pe zapada, gheata, polei si asa mai departe am de castigat.
              Important este faptul ca atunci cand esti cu familia si copii in masina sa nu ai probleme cu masina de nici-un fel pentru ca pe langa tine au si altii mai sensibili probleme.
              Ganditi-va ce inseamna sa derapezi cand te duci sau te intorci de la tara mai pe inserat si drumul nu este asa de circulat si sa te trezesti in camp sau in sant si nu are cine sa te ajute.
              Ce faci ?
              Pui sotia si copilul sa impinga masina sa o scoti din sant ?
              Sau poate cand te intorci de la munte mai tarziu sa nu mai prinzi aglomeratie si derapezi ca a inghetat drumul si au ramas urme de la masini cand era dezghetat si acele urme te duc spre sant o pui pe prietena ta care are cu tot cu haine 50-60 kg sa te impinga sa te scoata din sant ?
              Sa fim seriosi nu v-as dori sa fiti in aceste situatii mai ales daca bate si un vant rece si afara sunt -10 grade sau mai mult.
              Atunci se vede eficienta anvelopelor de iarna si nu o sa va para rau de banii dati pe ele. Credeti-ma eu va spun din proprie experienta (22 ani de soferie pe masini mari si grele) ca anvelope de iarna aveam si pe vremea lu' Ceasca si nu era nici-o lege cu anvelope de iarna atunci.
              Asadar necesitatea lor ramane la latitudinea fiecaruia dar ganditi-va ca de ele depinde cateodata si viata celor din masina oricat de mari soferi ne credem fiecare sau cat de buna e masina.
              sigpic
              Batranu'

              Comment


              • poate pe tine, nu dar pe mine ma intereseaza mai mult comfortul si economia de carburant pt mers in bucuresti sunt multe care sunt eficiente la franare, iar drumuri in tara nu fac..poate doar o data la mare si uneori in ardeal, dar nu in fiecare an. asa ca sa franez intre doua stopuri sunt bune oricare. am un prieten f bun care e taximetrist si umbla cu sava "slicuri" si n-a mai facut niciun accident. intr-un an se vedeau sarmele

                @ Costi-bc
                Last edited by B997NDL; 29 November 2011, 19:38. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • ce spuneam eu e ca oricum anvelopele mele fac mult mai mult decat le cer eu sa faca. chiar daca sunt silentioase nu inseamna ca sunt proaste si pt bucuresti , intre doua semafoare, sunt bune multe anvelope.

                  Comment


                  • Originally posted by vasile78
                    Mersi frumos ca mi-ai recunoscut meritele maestre... sunt fortat sa recunosc ca sunt ca sunt un sofer foarte bun pe gheata/zapada/polei.. chiar daca am gume de vara! Asa ca ai grija cu parciurile alea de iarna ca sa nu ma tamponezi...
                    Cu placere maestre,,dar ai grija ca atunci cand vii prin Bucuresti sa nu te trezesti inmotmolit in zapezi si nameti si sa patesti ca la ARGUMENTUL 9

                    Acu pe bune dragi colegi Bucuresteni , va dati seama ce or sa pateasca cei cu anvelope de vara pe la semafoare sau intersectii la PRIMA NINSOARE ?
                    Sa nu dea Domnu sa fie unul din asta cu anvelope de vara primul la semafoar si sa numai plece dupa loc ca o sa fie vai si amar de el
                    Cred ca soferul ala se va duce apoi la primul supermarket sa cumpere anvelope de iarna numai sa scape de gura si injuraturile celorlalti

                    Cu alte cuvinte,,daca soferul maestru cu anvelope de vara fenteaza politie,asiguratori,meteorologi si pe aia de la RAR , atunci sigur nu va fenta si GURA fraierilor cu anvelope de iarna cand se va inmotmoli.

                    Sigur o sa vedem la Tv astfel de cazuri cu ocazia primei ninsori,ninsoare care sigur va lua iarasi pe nepregatite autoritatile statului.

                    Comment


                    • cine iese la prima ninsoare?! si in bucuresti o sa se topeasca destul de repede. la traficul asta se "topeste" el si asfaltul dar'mite zapada

                      Comment


                      • Cum sa nu,,se va topi ca anul trecut adica o va lua lumea cu lopata si o va da pe trotuar si apoi vin aia de la REBU sa o incarce in basculante ca numai avem loc de ea ,EA ZAPADA care tot nu avea de gand sa se mai topeasca singura!

                        Comment


                        • @Ivan Marian eu cred ca iti faci griji degeaba si absolut gratuit... la semafor oricand se va gasi unul care doarme, o masina de scoala, un "smecher" care vorbeste la telefon etc... Cu toate ca folosesc masina de "cateva" ierni (cu anvelope de vara), inca nu am experimentat situatiile extreme descrise de unii colegi... dragii mei, daca aveti atata ghinion va sfatuiesc sa aveti toata iarna lanturile montate... Contractele RCA si CASCO se pot modifica de la o zi la alta, eu zic sa nu riscati!

                          Comment


                          • Lui vasile, fara niciun fel de rautate, ii doresc o amenda iarna asta intre 1200 si 1500 lei, fix cat 4 anvelope premium de iarna, noi. Nimic in plus, fara pagube la masina sau ceva de genu'. Doar sa dea banii pe amenda sa se aleaga cu nimic.

                            Oricum el e gica contra peste tot, lanseaza o gramada de afirmatii, de obicei false si in afara de misto-uri ieftine nu aduce nimic pe forum.
                            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                            Comment


                            • Originally posted by samy0388 View Post
                              K , nu e adevarat, te contrazic !!! n-ai dreptate, nu de alta, dar ca sa fiu in trend si sa neg afirmatiile aduse de oricine, vezi pe nedele
                              ON : structura mai moale a anvelopei de iarna si striatiile in sine aduc un zgomot mai mare la rulare, daca nu vrei sunet mergi cu slickuri sau cu provile in V trecute de martorul de uzura !
                              uite aici ce vorbeam:




                              vezi notele la silentiozitate! alpin 4 - 8.8 energy saver- 7,8 . sau nici astia nu stiu?! cred ca esti singurul din tara care cunoaste secretul. nu?!

                              Comment


                              • Originally posted by Shakar View Post
                                Lui vasile, fara niciun fel de rautate, ii doresc o amenda iarna asta intre 1200 si 1500 lei, fix cat 4 anvelope premium de iarna, noi. Nimic in plus, fara pagube la masina sau ceva de genu'. Doar sa dea banii pe amenda sa se aleaga cu nimic.

                                Oricum el e gica contra peste tot, lanseaza o gramada de afirmatii, de obicei false si in afara de misto-uri ieftine nu aduce nimic pe forum.
                                Saru'mana conashule, ce sa zic... esti baiat de treaba, pacat ca esti din Craiova... Daca o sa iau amenda promit sa scriu aici, nu e nici o rusine, altii depasesc cu mult viteza legala si apoi cer sfaturi cum sa scape de amenda, fara nici o jena.
                                Si ca sa fiu si putin on topic: Un coleg si-a cumparat niste anvelope de iarna reesapate in Romania, problema este ca pe ele apare doar M+S fara fulg, fara varf de munte. Conteaza in fata legii mult aparata de multi numai inscriptia M+S?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google