Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • bai da-le draq ! pe mine chiar m-ai facut curios ...

    or fi niste minuni ...

    PS: scuze ! cam tarziu postul ... nu ma dezmeticisem ...
    o/____\o
    (i)
    .........

    Comment


    • Originally posted by samy0388 View Post
      goguta, (b997ndl)
      cand altii mergeau cu anvelope de iarna, cand treceau de troiene de zapada tie iti dadea mama ta ceai, ca era frig afara si sa nu faci frisoane.
      tu chiar nu intelegi unele aspecte ale anvelopelor in sine
      chiar atat de stopat la cap esti incat crezi ca intre alpin a4 si toate anvelopele de iarna este o diferenta asa de mare ?
      esti constient de faptul ca un logan cu kormoran snowpro se tine dupa tine abslout peste tot unde intri tu cu alpin a4 ?
      cred ca nu esti constient de asta, nu-ti mai face atatea griji si nu te mai increde atat de mult in cauciucuri, ca aia 5% (cat se face reclama ca e micsorata distanta de franare la alpin a4) este egala cu 0 in 99% dintre situatii.
      mai bine fi tu atent acolo la condus si mergi linistit ca si cum ai avea slickuri iarna, astfel sunt sigur ca nu intri un curu meu, cu tot cu michelin alpin a4
      nu le contest calitate, dar lasa-ma ca m-ai ingretosat de cat de mult le lauzi, mai ai nitel si imi spui ce gust bun au
      iat te bagi in seama, cealapa?! e mare diferenta intre kormoran si alpin4. vad ca esti incuiat rau. si la cati ani ai tu fii sigur ca n-ai facut nimic inaintea mea, nici macar mersul cu anvelope de iarna. eu zic sa ma ocolesti ca sa nu-ti dau report

      Originally posted by mr.K View Post
      Marian a afirmat doar ca-s silentioase, nu ca ar fi mai silentioase decat Michelin Energy Saver, de exemplu.
      Am mers cu masina incaltata cu Alpin A3. A4 n-o fi o evolutie imensa fata de A3, doar cu 5% mai bine pe franare, conform ce zice si reclama lor.
      Tu ai inregistrat asta vara zgomotul de la gumele de vara ca sa faci comparatie cu A4 pe care vad ca ti le-ai cumparat recent?
      Sau vorbesti din amintiri?
      o sa-ti spun in martie cum e cu energy saver ca le-am primit ieri si daca e vreo diferenta. ziceai ca e mare dif intre cele de vara si cele de iarna iar eu nu spusesem nimic de energy. am zis ca barumurile faceau zgomot ca cele de tractor
      Last edited by B997NDL; 2 December 2011, 12:24. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • dispari ma la OI de aici )
        nu esti in stare sa faci o comparatie reala, vorbesti numai pe statistici si pe testele altora. te-ai urcat si cu acu pe anvelope de iarna si gata, mama ce silentioase sunt
        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

        Comment


        • sunt sigur ca tu de abia ai venit de la OI. se vede ca nu esti in stare sa porti o discutie. am mers cu multe anvelope de iarna si de vara si nu erau asa silentioase. cu alpin4 e intr-adevar prima oara. gaseste tu o anvelopa de iarna care sa aiba un scor mai bun la zgomot interior si exterior. dupa ce faci asta du-te si termina si tu liceul ca poate inveti sa vorbesti.

          Comment


          • am zis ca barumurile faceau zgomot ca cele de tractor
            Normal la un dci. Cred ca nu stii de unde venea zgomotul. Pe loc se auzea?

            Am avut si eu Barum Brillantis, nici daca-s pline de pietre nu fac zgomot precum tractorul.

            Comment


            • Eu va sugerez sa va potoliti (stiti voi care,cum)
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • si ti-am spus si cimparatia reala ca se vbea ca sunt mai silentioase cele de vara: barum briliantis vs alpin4, clar in favoarea michelinurilor

                sper ca ai vazut cine a inceput. eu eram linistit si conversam cu baietii

                Originally posted by mr.K View Post
                Normal la un dci. Cred ca nu stii de unde venea zgomotul. Pe loc se auzea?

                Am avut si eu Barum Brillantis, nici daca-s pline de pietre nu fac zgomot precum tractorul.
                asta era alta "calitate" adunau toate pietricelele de pe drum. daca eram singurul care sustinea asta, ziceam sa ai dubii dar vezi si postul lui Ivan

                uite aici:

                Magazin on line de anvelope si jenţi, promoţii la anvelope de vară şi iarnă. Stoc foarte mare de anvelope de iarnă şi de vară. Livrare la domiciliu.


                singurele care au nota generala 9 din 10 si nota pt silentiozitate 8,8. dar daca ai hotarat ca nu e asa...
                Last edited by B997NDL; 2 December 2011, 13:01. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Bai, clar tu nu meriti nici sa se certe cineva cu tine asta e ...
                  revenind la anvelope, asta conteaza ? cate pietricele aduna de pe drum ?
                  pana la urma fiecare cumpara ce crede de cuviinta, dar vad ca pentru tine conteaza mai mult reclama decat feelingul la volan
                  sunt sigur ca daca ai avea dunlop winter response, ai simti iarna in volan, cu tot cu temperatura scazuta
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • singurele care au nota generala 9 din 10 si nota pt silentiozitate 8,8. dar daca ai hotarat ca nu e asa...
                    Esti omul cifrelor, clar.
                    Ma bucur ca esti multumit de alegerea facuta la anvelopele de iarna, cu toata ca nu stii nici tu exact de ce, inca. Poate doar ca-s silentioase.

                    Comment


                    • Salutare. probabil s-a mai discutat pe aici dar daca este cineva amabil sa imi raspunda si mie ii voi fi recunoscator. Doresc sa imi achizitionez niste anvelope de iarna (nu noi) dar nu cele de 185/65/15 ci de 195/65/15 si as dorii si eu sa stiu daca se potrivesc(stiu ca pt cele de vara este ok) dar nu stiu despre cele de iarna si daca da daca se poate sa le si utilizez legal in talon nu avand trecut aceasta masura. Sa nu am probleme in caz de ceva sa nu imi poate acoperii asigurarile masinii. Multumesc frumos.

                      Comment


                      • Legale nu-s, iti poate salta talonul oricand.
                        Se potrivesc.

                        Comment


                        • Daca vrei 196 65 R15 trebuie sa le treci in talon, la omologare individuala, altfel esti pasibil in orice moment de ridicarea certificatului de inmatriculare.
                          Iarna, se folosesc anvelope pe cat posibil mai inguste.
                          Pe jantele de fabrica se potrivesc fara probleme anvelopele astea, arata putin mai urat, dar merg, nu e o problema grava.
                          Vei avea franele si acceleratia putin sesizabil ingreunate.
                          Cu alte cuvinte pune-ti intrebarea urmatoare ?
                          De ce sa ma complic sa iau anvelope mai mari/grele, sa umblu dupa omologare individuala si sa imi fac loganul mai branza decat este cu anvelopele de fabrica?
                          daca ai raspunsuri pozitive si piticul este deja pus, spor la cumparat anvelope de 195.
                          Eu as pune asa ceva pe masina decat daca mi le-ar da gratis si noi ...
                          Nici pe vara nu merita, pai mi-am luat jante usoare (sa fie masina "ca o caprioara") ca sa le ingreunez la loc cu anvelopele ?
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment


                          • Multumesc frumos pt raspunsuri. Incercam o metoda mai ieftina dar vad ca ajung mult mai scump. O sa caut cele care se potrivesc masinii.

                            Comment


                            • Mai bine 175 decat 195 clar.
                              Cum a spus mai sus colegul, iarna se recomanda ca anvelopa sa fie mai ingusta tocmai pentru a "taia" zapada.
                              sigpic
                              Lgan PH 2 Alb glacier 1,2 16V

                              Comment


                              • Deocamdata zapada se incapataneaza sa nu vina... (cel putin in Bucuresti si in multe localitati din sudul tarii)

                                Sa vedem cat ne mai iarta... Fiindca abia astept sa-mi pun rotile de iarna, sa vedem ce stiu sa faca anvelopele Motrio Winter...

                                La ce nebunie a fost cu anvelopele astea de iarna, se pare ca Doamne-Doamne ne-a tratat si de asta data cu blandete.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google