Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • De obicei testele sunt facute sa arate diferenta foarte mare in anumite conditii meteorologice intre un cauciuc de iarna si unu de vara (special pentru drum uscat).
    Eu am mers 2 ierni cu cauciucurile de vara venite pe masina debica passio, nu am avut probleme cu ele iarna, s-au descurcat foarte bine in zapada. In al treilea an la prima zapada, fiind aproape de gradul de uzura s-a simtit considerabil diferentza, fapt ce m-a determinat sa le inlocuiesc imediat cu unele all seazon noi (cu profil mai de zapada).
    Decat un cauciuc sh de iarna, ce mai are un pic pana la gradul de uzura, e mult mai bine sa ai un cauciuc de vara nou nout, al carui profil sa fie mai de noroi (distanta mare intre riz-uri, si sa fie un cauciuc un pic mai moale). Dar legea la noi spune doar sa ai cauciucuri de iarna, iar multe persoane au cumparat sh-uri de iarna ajunse aproape la gradul minim de uzura, iar aceste masini cred ca vor fii principalele pericole pe drumurile acoperite de zapada.

    Comment


    • Decat un cauciuc sh de iarna, ce mai are un pic pana la gradul de uzura, e mult mai bine sa ai un cauciuc de vara nou nout
      Uite ca nu pot fi de acord cu tine, fiind trecut prin situatia expusa.

      Iarna 2009-2010 - anvelope de vara, noi. Praf!
      Iarna 2010-2011 - anvelope de iarna, vechime cam +4 ani. Diferenta enorma, in sensul in care, cele de iarna erau si destul de tocite (~3 mm profil ramas).
      If it ain't broke, don't fix it!

      Comment


      • Am specificat ca acel cauciuc de vara al carui profil sa fie mai de noroi (distanta mare intre riz-uri, si sa fie un cauciuc un pic mai moale), nu orice cauciuc de vara, si eu am avut niste cauciucuri kumho de vara pe masina de munca ce aveau distante foarte mici intre rizuri, ce se comportau foarte prost pe zapada, imediat se umplea cauciucul cu zapada si totdeauna arata ca un bulgare, aproape niciodata nu puteai sa vezi profilul cauciucului, statea zapada pe el de ziceai ca a lipit-o cineva acolo, deseori ramaneam intepenit si franarea destul de slaba.
        Un lucru e bun ca ii obliga pe patroni sa cumpere cauciucuri de iarna pentru masinile de firma. Ceea ce nu mi se pare k este ca masinile de peste 3,5t nu sunt obligate sa aiba cauciucri de iarna decat pe rotile tragatoare, adica de obicei pe fatza pot folosii in continuare cauciuri de vara si aproape uzate.

        Comment


        • mai jiji nu mai incerca sa o scalzi.... cauciucurile de vara sunt net inferioare celor de iarna in sezonul rece. Asta ti-o zic din proprie experienta, mai ales ca stau intr-o zona de munte si cu cele de vara ai sansa sa nu mai ajungi pana acasa daca te prinde zapada plecat
          Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

          Comment


          • Eu folosesc numai cauciucuri sh de iarna. De ce? Pt ca nu sunt dispus sa dau 80 de mil pe 8 cauciucuri. Mi se pare bataie de joc, ba chiar prostie.
            Asa, cu 10 mil am rezolvat ambele masini si n-am stress.

            Comment


            • Originally posted by Niki B View Post
              Anul trecut ai folosit anvelope de iarna?
              Da, am folosit!

              Comment


              • Pentru cine mai are dubii un link
                KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                Comment


                • pe langa marketingul agresiv si dus la limita prostelii, ca in cazul reclamelor cu rosia montana gold corporation, care creeaza 100 de locuri de munca dar distruge cateva milioane de oameni in cazul in care rahatul lor superficial dpdv tehnic clacheaza, asa si cu gumele de iarna. diferenta e ca in cazul gumelor, exista ceva backgrounf tehnic/stiintific, de care e bine totusi sa tineti cont. anvelope sh de iarna cu 5-6mm profil gasiti pt logan la 500ron 4 buc cu montat si echilibrat inclus. clar mai bune ca gumele de vara.
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • Eu am Barum Brillantis, la prima zapada astept un loganist cu Barum Polaris (ca sa fie acelasi producator) si daca ala opreste in 1/3 din lungimea mea de franare eu ii fac masina cadou... si-i dau si o bere. Sa vedeti cand o sa ninga ce soferi buni o sa fiti, stiu ca multi abia asteapta sa-si arate calitatile.

                    Comment


                    • Situatia asta a fost in cazul anvelopelor folosite de aia. Diferenta poate sa fie mai mica sau mai mare in functie de ce anvelope incerci tu, nu toate de vara se comporta la fel, idem la cele de iarna. Testeaza tu unele de vara in V sa vezi ca cele de iarna o sa franeze 1/5 fata de ele.

                      Uite un test in Quattroroute numarul 25 din martie 2007.

                      Suzuki Swift 4x4

                      0-80 km/h - 14.6 sec vs 10.9 sec
                      80-0 km/h - 117.0 m vs 61.2 m
                      Slalom - 23.2 sec vs 19.2 sec
                      Urcare in rampa (cu sisteme de control on) - 2'19''13 vs 1'46''67

                      BMW 330xd

                      0-80 km/h - 24.9 sec vs 6.8 sec
                      80-0 km/h - 203.5 m vs 71.7 m
                      Slalom - 27.5 sec vs 19.1 sec
                      Urcare in rampa (sisteme on) - (esuat) vs 1'39''29

                      Se observa performante (la toate capitolele) deplorabile (200+ metri pentru 80-0 ?!) cu pneuri standard care erau de vara (Bridgestone Potenza RE050 17" vs Continental ContiWinterContact TS790 17" de iarna), imbunatatirile sunt uriase daca se folosesc pneuri corespunzatoare.

                      VW Passat 2.0 TDI 4Motion

                      0-80 km/h - 13.8 sec vs 9.5 sec
                      80-0 km/h - 127.6 m vs 69.6 m
                      Slalom - 22.6 sec vs 19.8 sec
                      Urcare in rampa (sisteme on) - 2'09"58 vs 1'40"20

                      Mitsubishi Pajero

                      0-80 km/h - 10.8 sec vs 10.8 sec
                      80-0 km/h - 69.2 m vs 58.8 m
                      Slalom - 22.6 sec vs 18 sec
                      Urcare in rampa (sisteme on) 1'50"09 vs 1'43"63

                      Audi Q7 3.0 TDI (anvelopele standard in test => Bridgestone Dueler HP Sport 265/50 pe 19")

                      0-80 km/h - 17.4 sec vs 7.6 sec
                      80-0 km/h - 165,2 m vs 66.3 m
                      Slalom - 26.6 sec vs 19.5 sec
                      Urcare in rampa (sisteme on) 2'56"10 vs 1'40"28
                      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                      Comment


                      • vasile, e destul sa opreasca cu 10m mai devreme decat tine si e suficient ca el sa nu ajunga in sant. vorbim de santul ipotetic in care tu ai putea ajunge chiar mergand cu 20km/h unde el merge cu 30km/h. sau de bivolul care traverseaza fara sa te vada, dintre masini, iar ala sa-l atinga si tu sa-l spulberi. daca nu vrei sa accepti realitatea, e strict problema ta.
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • Originally posted by vasile78 View Post
                          Eu am Barum Brillantis, la prima zapada astept un loganist cu Barum Polaris (ca sa fie acelasi producator) si daca ala opreste in 1/3 din lungimea mea de franare eu ii fac masina cadou... si-i dau si o bere. Sa vedeti cand o sa ninga ce soferi buni o sa fiti, stiu ca multi abia asteapta sa-si arate calitatile.
                          Daca faceti testul de la 60-70 km in sus ai toate sansele sa ramai fara masina.La masinile dotate cu ABS sigur se intampla chestia asta.Stiu ca esti Gica Contra dar exagerezi de cele mai multe ori.

                          Comment


                          • Jantele de otel pentru Logan au ET 43 sau 50?

                            Comment


                            • Stai cuminte ca iti iau si berea si masina
                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by Dodo View Post
                                Jantele de otel pentru Logan au ET 43 sau 50?
                                Si-si .
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google