Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Cezar View Post
    Continentalurile sunt mai bune ca A4
    cine te-a contrazis?! n-am folosit niciodata si n-am cum sa stiu. aici era vba de oferte de pret

    Originally posted by samy0388 View Post
    Continentalele intradevar, sunt cele mai bune anvelope ! m-am convins, mult peste michelin a4
    cu cate a4 ai mers?!
    Last edited by B997NDL; 7 December 2011, 13:33. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • cu 4 bucati in acelasi timp ... nu stiu daca poti merge cu un singur cauciuc a4, nu ?
      am simtit aderenta mai buna in toate conditiile de rulare la anvelopele continental ...
      stii reclama aia cu omuletul obez michelin care incalta masinuta ramasa inzapezita, nu ?
      cu ce bani crezi ca a fost facuta ? cu banii pe care i-ai platit tu pe reclama, pardon pe anvelope ;)
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • @Cezar banuiesc ca te referi la ts 830 p. ca nu toate sint mai bune

        2011 EVO Winter Tyre Test,tyre reviews,tire rating,tyre review,tire review, tyre, tire, review, ratings

        cont ts 830 p locul 1 alpin4 locul 2. nu e cum crezi mult peste

        numai michelinul are reclame?! ai uitat-o pe cea de la conti?

        conti ts 830 p sun in clasa ultra high performance in timp ce a4 in hi performance. ar trebui comparat cu ts 830 fara p . si atunci stam cu totul altfel

        Continental Tyres reviews and ratings. Read unbias reviews and roadtests of Continental tyres


        Michelin Tyres reviews and ratings. Read unbias reviews and roadtests of Michelin tyres
        Last edited by B997NDL; 7 December 2011, 13:48. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • sti care e chestia ? cum am gandit-o eu ...
          pui 2 masini identice, una incaltata cu alpin a4 iar cealalta incaltata cu orice alt tip de cauciuc nou, fara chinezarii si resapate. Sa vedem daca e atat de mare diferenta intre ele astfel incat sa merite diferenta de bani
          am dat 864 lei pe 4 buc debica frigo 2, vorbesc de loganul meu
          tu ai dat ~1200 lei pe alpin a4,
          sunt tare curios cat e de mare diferenta in raport cu pretul, clar mai mare
          deci ~350 lei in plus pentru juma de metru de franare in minus ? ca asta consider ca e unica diferenta intre anvelope, distanta de franare pe uscat, pe ud, pe zapada se schimba cucoana, totusi sunt fostele goodyear ultragrip 5
          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

          Comment


          • Oameni buni, nu are rost sa va incordati intr-un astfel de dialog.

            Nu poti compara Debica Frigo cu Michelin Alpin A4. Continentalul face anvelope bune, dar au flancurile subtiri.

            Comparatia corecta o poti face astfel... cati ani vei merge cu 4 bucati Debica, respectiv Continental, respectiv Michelin A4... si cu ce performante (distanta de franare, patinare)

            Degeaba are cauciuc si profil foarte bun o anvelopa, daca pe gropile de la noi le galmezi destul de repede. Michelin inca face anvelope cu flancuri ceva mai groase decat alti producatori, gen Continental, care altfel fac anvelope bune... numai sa nu dai in gropi/borduri cu ele, ca iti iei rapid adio de la ele.

            Debica... nu prea are ce cauta in comparatia respectiva... Nu stiu de ce alearga lumea inebunita prin super-marketuri dupa ele... Sunt sub Motrio sau Tigar.

            Comment


            • Originally posted by ion_R5 View Post
              Nu stiu de ce alearga lumea inebunita prin super-marketuri dupa ele... Sunt sub Motrio sau Tigar.
              Iti spun eu de ce.

              Daca o sa te apuci sa citesti mai in spate, sunt multi care vin si intreaba aici ce anvelope sa-si ia, i se da un raspuns, apoi ala vine si spune ca si-a luat nu stiu ce petarda pentru ca "asa i-a recomandat ala de la magazin". In traducere: pentru ca sunt ieftine.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • @ samy. sper ca stii totusi ca nu e vorba numai de franare. ar fi prea simplist. e vba de aderenta in curbe, comportament pe uscat, rezistenta la uzura, rezistenta opusa la rulare (de unde si consum mai mare sau mai mic), silentiozitate si comfort... poate pt franare in bucuresti sunt bune amandoua dar la un drum pe serpentine se vede diferenta si nu mai e o diferenta de 200-300 lei ci poate fi in anumite cazuri diferenta intre viata si moarte. nu vreau sa redeschidem polemica. ramanem la ideea ca fiecare isi alege ce anvelope vrea. eu doar sesizasem ca daca asteptam pana in decembrie le luam mai iaftin. dar riscam o amenda pana acum. nu stiam ca n-o sa ninga

                Comment


                • Nu sunt tocmai ieftine Debica - ca pret, sunt peste Motrio si cam la pret de Tigar, dar nu chiar un pic peste.

                  Dar la ce aberatii am vazut anul asta cu nebuneala cu anvelopele... Am vazut anvelope de iarna Debica pe 13 (pentru Dacia 1300 si altele pe 13) la 200 RON... cand normal nu sareau de 150 RON... In fine...

                  Ironia soartei, este ca inca nu a nins in iarna asta. Eu care circul destul de putin (in Bucuresti si respectiv pe Bucuresti-Ploiesti in weekenduri) sunt inca cu anvelopele de vara si o sa trec la rotile de iarna, cand se va face frig si va ninge.

                  Anvelopele de iarna acolo isi fac treaba 100% - pe zapada. Sigur, cine circula zilnic, nu poate sta sa dea prima zapada - dar la ce nebuneala a fost cu anvelopele asta toamna, vremea tine cu romanii. Deja acuma, dupa ce a trecut nebunia, se gasesc anvelope de iarna la preturi NORMALE

                  Comment


                  • Debica... nu prea are ce cauta in comparatia respectiva... Nu stiu de ce alearga lumea inebunita prin super-marketuri dupa ele... Sunt sub Motrio sau Tigar.
                    Debica Frigo sunt peste alea 2 precizate.
                    Am avut 3 ani pe masina, sunt rezistente, nu fac galme, pe uscat se comporta acceptabil iar pe zapada chiar bine.

                    Comment


                    • tocmai ce-am venit de la munte diminica seara si m-am dat pe serpentine cat m-au tinut arcurile stock pe sosea, am incercat s-o scap de fund si n-am reusit, in fine
                      permite-mi ioane sa te contrazic la afirmatia ca debica sunt sub motrio si tigar... mare valva ce a fost acum putin timp in urma cu motrio care bubuie, iar tigar si riken tind sa cred ca sunt anvelope facute la kil, altfel nu-mi explic de ce au acelasi profil ... repet, debica nu sunt miezul, dar cel putin pentru iarna eu n-as lua altceva, sa le vad si a4a iarna cum se comporta
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • Eu estimez ca daca nu ninge in urmatoarele doua saptamani, anvelopele de iarna se vor mai ieftini un pic. Comerciantii si-au facut stocuri ca disperatii, iar acum nu cred ca vor sa ramana cu ele pe stoc pana la iarna viitoare.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • @ B997NDL

                          Ce-i prea mult strica. Majoritatea stim ca Michelin A4 sunt niste anvelope destul de bune. Lasa-i pe carcotasi in pace, nu are rost sa insisti. Diferenta de calitate se mai vede si in altceva... daca un set de 4 anvelope Michelin A4 te tin 5 ierni, iar altele gen Debica numai 3 sau 4 ierni - atunci putem vorbi despre o diferenta pe care nu o mai poate contesta nimeni si nici nu mai pot fi considerate "scumpe"

                          Comment


                          • Nimeni nu cred ca a sustinut faptul ca A4 ar fi anvelope proaste. Sunt excelente, doar ca exista si mai bune si mai ieftine
                            Nu cred ca Debica te tin doar 3 ani. Eu utilizez niste Yokohama-uri sh de 2 ani. Nu vad cum o anvelopa noua sa o poti folosi numai 3 ierni.

                            Comment


                            • daca un set de 4 anvelope Michelin A4 te tin 5 ierni, iar altele gen Debica numai 3 sau 4 ierni
                              De unde ideea ca ceva mai scump tine mai mult?

                              Cred ca A4 se vor uza mai repede decat Debica Frigo.
                              Eu am acum Kleber si sunt aproape sigur ca nu voi face cu ele km facuti cu Debica, ci mai putini. Sunt mai aderente dar si materialul e mai moale, deci supus mai rapid uzurii.

                              Comment


                              • @ Ion-R5 n-am insistat. vbeam despre altceva si a aparut Cezar care din senin a zis de conti. am fost de acord cu el desi nu le-am folosit. si daca ai observat n-am vrut sa mai polemizez.

                                @ samy. un ultim lucru si apoi va las pe voi nu stiu de unde ti-a intrat ideea in cap cum ca mich ar fi scumpe din cauza reclamei. in general un lume, calitatea se plateste iar publicitatea nu afecteaza pretul de vanzare pt ca e deductibila din impozit de aia se omoara toti sa faca publicitate, macar se aleg cu ceva decat sa dea banii statului

                                @ mr. k crezi... a4 au cam cea mai buna nota la rezistenta la uzura
                                Last edited by B997NDL; 7 December 2011, 14:42. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google