Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • eu am pe interior dot-ul

    Comment


    • Originally posted by samy0388 View Post
      fi serios, ca nu omologheaza astia altceva inafara de 195 65 r15
      cat costa treaba asta si cum decurge?
      as fi interesat.

      Comment


      • Originally posted by leutzul View Post
        Inscriptiile sunt asemanatoare pe interiorul cauciucului si pe exterior. Dot-ul este doar pe interior daca au fost montate bine cauciucurile.
        Am observat asta la mine si am verificat cand am ajutat la montarea cauciucurilor pe alta masina(a cumnatului meu).
        La anvelopele simetrice-unidirectionale nu mai conteaza care este interiorul si exteriorul.
        asta spuneam si eu. numai la cele asimetrise exista un interior. si nu vad cui ar servi daca ar fi dot-ul pe interior?! cum sa mai vada politia sau rar-ul daca n-ai niste copturi?! o sa verific ca am energy saver nemontate si alea sunt asimetrice. o sa va comunic dar nu vad sensul sau ratiunea la ceea ce spui

        Comment


        • Originally posted by einstein1984 View Post
          Cat priveste vitezele..... raman la parerea ca in afara localitatii cu gume de iarna chiar si pe zapada se poate circula mai repede de 40 la ora. Ca sa nu se urce tirurile pe tine macar.
          Depinde si despre ce zapada vorbim batatorita/ne. Daca e din aia "apoasa" si e mai cald afara atunci e periculos si cu anvelope de iarna noi. Daca zapada se asterne rapid, iar asfaltul e uscat si inca mai ninge(deci nu e batatorita) atunci poti merge lejer cu 70 si cu all season fara probleme. Eu in primul an cu logan nu am avut anvelope de iarna ci allseason spate+vara noi pe fata. Pe zapada proaspata, de aia care "fosneste" sub roti nu am avut nici o treaba, am puse frane repetate ca prostul, sa vad ma duc sau nu ma duc. Din parcare ieseam bine. Insa cum se batatorea putin sau se topea ori era zapada apoasa fugea masina stanga dreapta si patina pana plecam de pe loc (locul meu de parcare e mai deosebit, cu fata in vale si parchez masina mergand cu spatele in deal)

          Comment


          • Originally posted by B997NDL View Post
            de unde sa le fi luat?! ar insemna sa aiba min 20 de ani. imi vine greu sa cred. se dezintegrau pana acum... sau s-or mai nota si acum la fel?! ca totusi aia era BRD (Bundes Republik Deutschland)
            scrie pe ele made in vest germany. cu prima ocazie cand ma intalnesc cu el, le fac poze si le postez aici.
            Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

            Comment


            • Am vazut si eu la un centru de anvelope second hand, vreo 3-4 seturi fabricare in 1991. Aveau ceva carne pe ele dar erau ca plasticul. Chiar l-am intrebat pe cel care vindea cum poate sa vanda panaramele alea de anvelope. A zis ca din 10 oameni, maxim 2 stiu sa citeasca dot-ul. Tot ce conteaza pentru majoritatea este sa aibe ''carne''.

              Azi mi-a sosit si mie comanda, un set de GoodYear UltraGrip8. Sunt incantat de cum arata profilul. Am verificat DOT-ul. Scrie si pe ele ca sunt fabricate in Germania. Sa vedem maine cum se prezinta cand le montez. Sunt curios cat de zgomotoase o sa fie. Testul de aderenta mai are de asteptat pana la prima zapada. Cei care o sa fie la Ikea o sa il vada live
              sigpic

              Comment


              • Dot-ul este pe partea "outside", iar la cele directionale automat un Dot o sa fie pe interior si unul pe exterior (daca este vorba de cauciucuri pereche pe acelasi ax).Toate cauciucurile pe care le-am vazut au avut Dot-ul doar pe o parte.
                Ceea ce n-a avut loc niciodată, poate avea loc mâine.
                sigpic

                Comment


                • Domnilor, maine imi pun rotile de iarna pe masina... Intradevar, se raceste vremea... temperaturi sub 5 grade.

                  Mi-am luat rotile de iarna pe 22 Octombrie, si pana acum am mai parcurs 2000 km. E pacat de anvelopele de iarna sa mergi cu ele cand sunt peste 10 grade.

                  Oricum, dupa primii 500 km trebuie echilibrate din nou... (Oare cati au mai mers la vulcanizare sa le echilibreze, dupa 500 km??)

                  Comment


                  • de unde ideea asta?! ale mele sunt f bune. n-au nicio bataie si merg perfect drept. care e principiul de modificare a greutatii anvelopelor sau jantelor?

                    Comment


                    • Ideea e foarte simpla... Dupa montare si rulare in primii km, anvelopele incep sa uzeze - iar uzura benzii de rulare este usor neuniforma atat pe latime (a se vedea unghiurile cadere ale rotilor) cat si pe circumferinta (la franari, demaraje) si in concluzie greutatea anvelopei distribuita pe intreaga cale de rulare va prezenta anumite neuniformitati, care trebuie corectate printr-o noua echilibrare. Unele anvelope, au chiar "moate" sau "bavuri" ramase din turnare, care se tocesc in primii km de rulare si de asemenea modifica greutatea anvelopei distribuita pe intreaga cale de rulare.

                      "... ale mele sunt f bune. n-au nicio bataie ..." ar trebui verificata pe o masina de echilibrat (Aoleu, tu esti omul cu A4... sa vezi ca au uniformitatea atat de buna, ca nici nu trebuie echilibrate...)
                      Last edited by ion_R5; 17 December 2011, 00:45.

                      Comment


                      • Corect, se uzeaza, imposibil sa se uzeze uniform dar asa se uzeaza toata durata lor de viata, trebuie sa le echilibram la fiecare 500 km ? Cand ti-ai luat masina noua, dupa 500 km ti-ai echilibrat iar rotile ? Atata timp cat nu bat deloc nu ma duc sa le echilibrez iar, daca ar fi o problema la 160-180 tot s-ar simti, daca atunci se comporta perfect inseamna ca sunt bune de drum.
                        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                        Comment


                        • Unii spun ca nu e indicat sa fie echilibrate de noi ci dupa dupa 500Km, altii ca ar trebui reechilibrate dupa 500km.Vorba lui Shakar, e cineva cu masina noua si dupa distanta asta a mers la reechilibrare?
                          Parerea mea; cumperi anvelope, le pui pa janta ,le echilibrezi si DACA sunt probleme, dupa un numar oarecare de km, pot fi si 634, mergi la reechilibrare.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Cum am procedat eu: am montat anvelopele, am mers ~ o sa saptamana cam pe tot felul de drumuri si apoi le'am echilibrat.
                            Am facut lucrul asta si cu anvelope noi si cu folosite, in momentul cand am trecut de la iarna la vara.
                            If it ain't broke, don't fix it!

                            Comment


                            • Mituri urbane. Din câte mai știu eu, echilibrarea corectează, MAI ALES, imperfecțiunile jantelor. De noi se echilibrează cumulând, astfel, și neomogenitățile anvelopelor. Dar să le reechilibrezi după doar 500 km, e hilar. E vorba de uzură în miligrame, probabil. Când uzura devine importantă (probabil) e nevoie de reechilibrare.

                              Cu ocazia asta să menționez că am prins și-un drum lung prin munți cu Michelin-urile Alpin A4 și chiar și zăpadă serioasă (la Moieciu de Sus). Am urcat și pe zăpadă afânată și pe tasată (gheață). S-au comportat admirabil și le recomand.
                              Last edited by ursamajor; 17 December 2011, 09:37.
                              Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                              Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                              Comment


                              • Roata, contine doua unitati distincte, daca pot spune asta; anvelopa si janta.Sunt rare (aproape imposibil) situatiile ca acest ansamblu sa aiba greutati uniform distribuite in jurul axei de rotatie. Echilibrarea corecteaza, aceste imperfectiuni.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google