Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by bad_hrc View Post
    Am zis ca nu stii sa conduci? Am atras atentia ca pe polei si mazga daca nu mergi responsabil nu te ajuta niciun cauciuc de iarna fie el premium sau low cost si cred ca esti de acord.

    PS: Sper ca nu faci parte din grupul celor care s-au impacat extraordinar cu anvelopele kormoran.
    in totalitate de acord cu tine in prima parte. kormoranele de vara de pe masina sunt ok. nu pot spune ca sunt extraordinare dar nici nu am de ce sa ma plang. sunt constient de minusul de aderenta pe vreme umeda si am tinut tot timpul cont de asta. tin sa iti precizez ca am mers 2 ierni cu ele pe spate.

    Comment


    • Eu am mers 2 ierni echipat cu kormoran pe toate rotile si zici ca eram cu schiurile pe partie cand franam mai tare, am folosit foarte mult frana de motor si e sfanta. Primul an am trait cu impresia ca sunt all season, din cauza profilului, iar in al doilea n-am reusit sa iau anvelope de iarna.

      Comment


      • In Zimnicea ninge de azi dimineata. Zapada este foarte "apoasa", iar la contactul cu asfaltul se topeste, formand o mazga de toata frumusetea.

        Astazi dupa'amiaza si pana spre seara am avut de facut un drum de ~100 de km, variat, atat in localitate, cat si in afara. Pe seara, cand temperatura a mai scazut si zapada cazuta a inceput sa inghete, am observat cum se schimba comportamentul masinii in rau, aceasta avand anvelope de iarna doar pe fata (Debica Frigo Directional), iar pe spate unele mixte (Goodyear Vector 5). Senzatie foarte nasoala pe curbe in oras, la viteze foarte mici, spatele fugind in orice directie, numai in cea data de volan, nu.
        If it ain't broke, don't fix it!

        Comment


        • Originally posted by mr.K View Post
          Compari pretul la Debica din octombrie cu pretul la A4 de acum, cand cei ce aveau de cumparat anvelope si-au cumparat de acum 2 luni?
          Dupa razboi, multi viteji apar.
          Vorbesti de Debica dar abia ti-ai cumparat UG8? Ai probat Debica pana cum?
          Eu cred ca vobesti in necunostinta de cauza. Normal ca UG8 sunt peste Debica ca valoare, nu ridica nimeni in slavi Debica, dar unii si-au facut treaba cu ele cand altii abia intuiau ca ar exista si anvelope de iarna.
          Pai bine-inteles ca eu compar preturile. Orice om cu scaun la cap ar fi trebuit sa aiba anvelope si anul trecut, si acum 2 ani si tot asa. Abia mi-am cumparat UG8 pentru ca anvelopele mele de iarna de pana acum ( Dunlop M3) le-am facut cadou tatalui meu si au mers doar 2 ierni. Daca tot am vazut ca nu se strica vreme am zis sa mai astept pana cand o sa inceapa ninsorile si temperaturile scazute. Am probat Debica pentru ca altfel nu scriam despre ele. Sunt cat sa iti faci treaba cu ele, insa dupa ce mergi cu niste anvelope premium o sa iti dai seama ce insemna de fapt debica.

          Originally posted by bad_hrc View Post
          Pentru cei care se lauda ca au gasit anvelope premium pe site-uri la 270-300 lei, n-ar fi mai usor sa postati link ca sa vada si cei care "nu stiu sa caute"? E mai usor sa te lauzi ca tu ti-ai luat anvelope mai bune si mai ieftine in loc sa dai un amarat de link!
          Decat sa tipi pe aici dupa linkuri, mai bine dai 2-3 pagini inapoi si o sa gasesti toate likurile de care ai nevoie. Dar uneori parca e mai bine sa incerci sa ii pui intr-o lumina proasta pe altii decat sa te uiti in ograda ta, nu?

          Daca nu stiu sa caute pe net, nu e problema, am pus mai multi linkurile aici. Daca nici pe forum nu stiu sa caute, atunci cred ca nu e locul lor pe aici. Desi ma indoiesc ca inca mai exista oameni care nu stiu sa caute pe net desi il folosesc.

          Sayounara.
          Last edited by sinx; 23 December 2011, 00:34. Reason: Automerged Doublepost
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by geo_ultras View Post
            Yokohama S Drive sau Hankook V12 ?? ce ati alege ??
            Hankook V12

            Comment


            • da, spre hankook inclin si eu, merci

              Comment


              • Originally posted by sinx View Post
                Decat sa tipi pe aici dupa linkuri, mai bine dai 2-3 pagini inapoi si o sa gasesti toate likurile de care ai nevoie. Dar uneori parca e mai bine sa incerci sa ii pui intr-o lumina proasta pe altii decat sa te uiti in ograda ta, nu?

                Daca nu stiu sa caute pe net, nu e problema, am pus mai multi linkurile aici. Daca nici pe forum nu stiu sa caute, atunci cred ca nu e locul lor pe aici. Desi ma indoiesc ca inca mai exista oameni care nu stiu sa caute pe net desi il folosesc.

                Sayounara.
                Draga sinx, eu am postat mai sus dintr-un singur motiv, am vrut sa subliniez faptul ca lumea care se lauda pe aici ca stie sa caute pe net preturi bune, compara preturi din luna octombrie cu preturile de la sfarsitul lui noiembrie si decembrie cand negustorii astia de anvelope au inceput sa micsoreze preturile ori de frica sa nu ramana cu ele prin depozite ori si-au atins targetul propus.
                Cele doua site-uri principale despre care s-a vorbit tot timpul au avut inainte de 1 noiembrie niste preturi de iti nu stiai cum sa inchizi fereastra browserului mai repede, lumea indusa in eroare de televiziuni a cumparat anvelope la suprapret de firca sa nu isi ia amenda pe 1 noiembrie si asa si-au atins targetul baietii, acum le-au ieftinit ca daca dadeau in continuare Michelin Alpin A4 cu 360 lei bucata acum nu le mai cumpara nimeni.

                Comment


                • Originally posted by Niki B View Post
                  In Zimnicea ninge de azi dimineata. Zapada este foarte "apoasa", iar la contactul cu asfaltul se topeste, formand o mazga de toata frumusetea.

                  Astazi dupa'amiaza si pana spre seara am avut de facut un drum de ~100 de km, variat, atat in localitate, cat si in afara. Pe seara, cand temperatura a mai scazut si zapada cazuta a inceput sa inghete, am observat cum se schimba comportamentul masinii in rau, aceasta avand anvelope de iarna doar pe fata (Debica Frigo Directional), iar pe spate unele mixte (Goodyear Vector 5). Senzatie foarte nasoala pe curbe in oras, la viteze foarte mici, spatele fugind in orice directie, numai in cea data de volan, nu.
                  Din cauza ca nu ai cauciucuri de iarna si pe spate se intampla asta, asa am patit si eu anul trecut cand aveam pe fata 2 Debica Frigo si pe spate 2 de vara Continental, anul asta cu toate 4 de iarna este altceva !

                  Comment


                  • Originally posted by bad_hrc View Post
                    Draga sinx, eu am postat mai sus dintr-un singur motiv, am vrut sa subliniez faptul ca lumea care se lauda pe aici ca stie sa caute pe net preturi bune, compara preturi din luna octombrie cu preturile de la sfarsitul lui noiembrie si decembrie cand negustorii astia de anvelope au inceput sa micsoreze preturile ori de frica sa nu ramana cu ele prin depozite ori si-au atins targetul propus.
                    Cele doua site-uri principale despre care s-a vorbit tot timpul au avut inainte de 1 noiembrie niste preturi de iti nu stiai cum sa inchizi fereastra browserului mai repede, lumea indusa in eroare de televiziuni a cumparat anvelope la suprapret de firca sa nu isi ia amenda pe 1 noiembrie si asa si-au atins targetul baietii, acum le-au ieftinit ca daca dadeau in continuare Michelin Alpin A4 cu 360 lei bucata acum nu le mai cumpara nimeni.
                    sunt si acum o gramada de site-uri care dau a4 cu 360. eu le-am luat cu 300 in august deci erau si atunci destul de ieftine

                    Comment


                    • I-am cumparat unchiului meu 4 anvelope BFGoodrich G-force Winter cu 205 lei bucata (+5 lei ecotaxa si 5 lei transportul) si cica: "pai si sunt bune astea la doua milioane?"

                      El vroia sa-si ia din reprezentanta Dacia, Riken, cu 280 de lei bucata. Noroc ca a deschis discutia...
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • barum polaris 3 a incercat cineva?

                        Comment


                        • Originally posted by popavlm View Post
                          sunt zgomotoase dar in schimb in zapada se comporta ireprosabil... cred ca nu este panta inzapezita sa le stea n cale
                          Mersi frumos-acum ca le-am luat intr-adevar pot sa spun ca sunt zgomotoase, pe zapada inca nu le-am probat ca la Constanta nu vrea deloc sa ninga,au profil foarte agresiv daca pot spune asa, la prima vedere toti cunoscutii mei au zis ca-s cargo pana se uita si se conving ca sunt pentru autoturism.

                          Comment


                          • am o mare nedumerire: bun...mi-am luat si eu antifurturi de logan pt jante de tabla. problema e ca mi se par semnificativ mai mari si mai grele decat prezoanele normale. asta nu constituie o problema?! oare n-am echilibrat degeaba rotile daca am pus antifurturi?! ce e de facut?! vor afecta (chiar daca e insesizabil pe moment) mersul masinii? stie cineva?
                            Last edited by B997NDL; 19 January 2012, 03:14.

                            Comment


                            • Am gasit si eu pe net o multitudine de anvelope de iarna la pret mic.Surprizaaa?? Site-urile nu sunt actualizate de luni intregi,iar cele prezentate nu le au de mult pe stoc ori au pretul dublu decat cel initial.La Promotor Tim. mi-au spus ca nu prea au personal si site-ul nu a mai fost actualizat de muuuult timp.La cele online mai pui si pretul montajului si echilibrarii.
                              Last edited by karlos12; 19 January 2012, 08:55.

                              Comment


                              • oricum acum scad mult preturile la anvelopele de iarna
                                uite reactualizate http://www.jantesianvelope.ro/anvelo...5-R15-Iarna--/

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google