Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zilele astea am testat Motrio aproape noi pe fata si Debica frigo 195/65/15 (5000km) pe spate. Nu mai derapeaza spatele (ca atunci cand aveam All Seson spate), asta e bine. In primul an Debica frigo au fost pe fata, pe zapada erau bune, pe gheata erau varza.
    Despre Motrio pe fata acum pot spune ca am ramas surprins, am escaladat un drum asfaltat de tara(un deal cu multe serpentine) cu zapada batatorita iar pe alocuri transformata in gheata de la urmele de masini. Curios dar la urcare nu am avut emotii. E adevarat ca din loc in loc se mai zarea cate o pata de nisip dar in stil romanesc aruncat la lopata.
    La coborare am fost precaut, tr a2a si chiar si asa ajungeam pe la 50/h.(a3a as fi ajuns lejer in 80 si era prea riscant). Nu prea am fost curios sa calc frana pe curbe, asa ca am lasat masina sa se tureze cat vrea. In cateva locuri am atins frana putin dar nu am simtit sa o "ia la vale". Cu toate acestea nu mi-au dat acel sentiment de siguranta, pe care il aveau probabil altii care treceau in vale cu 60-70 cu alte masini. Bine ca nici ei nu franau, era prea riscant. Nu am abuzat de ele, probabil de asta am ramas surprins ca sunt cat de cat ok.

    Comment


    • Am revenit de la Cluj, drum Cluj-Sibiu-Rm. Valcea si, in final, Caracal (orasul unde gheața se numeste carosabil!!!). Drum parcurs in cinci ore si 50 de minute, aglomerat pana la Sibiu (in rest, plin de camioane, dar pe celalalt sens). Nu stiu cat de solicitate au fost anvelopele, drumul a fost inghetat, dar foarte bine curatat. Extrem de frig (nu am apucat sa schimb termostatul cu probleme, iar caldura a fost sub parametrii normali). Nu am avut nicio problema

      Comment


      • pe gheta orice cauciuc e praf, acolo deja ai nevoie de tinte sau de lanturi
        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

        Comment


        • un accesoriu care nu ocupa prea mult loc si va scoate din nameti )

          Bucură-te de videoclipurile preferate È™i de muzica preferată, încarcă conÈ›inut original È™i arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei È™i lumii întregi pe YouTube.
          Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

          Comment


          • da si consuma mai mult ca o masina )

            Comment


            • Sincer,,as vrea si eu jucariile alora din filmuletele alea de pe YouTube !

              Comment


              • inutil,daca aia din fata se pun perpendicular poti sa ai 6 roti ,ca nu mai ai pe unde trece.eu is patit cu 4x4 si cu caucioace de iarna si cu nisip si lopeti.
                Welcome to the Club, We Have Jackets !

                Comment


                • A dat zapada si in Arad, plin de zapada pe drumuri.

                  Nu pot sa fac o diferentiere asa de mare cum o faceti voi intre gumele de vara (Michelin cand erau noi) si gumele de iarna ( Pirelli, noi!), cazul meu.

                  Tot asa de tare merg, tot cam asa intra ABS-ul daca incerc frana.

                  Poate din cauza ca m-am descurcat bine si cu gumele de vara, nu pot sa sa zic ca pt mine e un ''must have''.

                  Cert e ca odata cu prima zapada pe drum, mare parte din soferi au un handicap, chiar si cu gume de iarna...altii poate numesc asta responsabilitate, eu il numesc HANDICAP.

                  Comment


                  • Daca n-ai anvelope de iarna pe toate rotile, e normal sa intre ABS-ul repede, rotile pe spate ce crezi ca "zic"?
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Am Pirelli noi pe toate rotile...si chiar nu sunt din gama ''low buget''.

                      Comment


                      • In cazul asta da-mi voi sa-mi prezint scuzele de rigoare
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • E...lasa ca e ok, ma asteptam sa zici ca eu am ceva in neregula la neuroni, sau ceva de genu.

                          Personal nu sunt prea incantat de gumele de iarna pe zapada, ma asteptam la mai mult.
                          ..si nu putem spune ca am gume slabe, sunt chiar din gama de varf.

                          Comment


                          • da , vroiai sa faci tunele prin zapada nu alta )
                            e deajuns sa te scoata din parcare si de pe strazile laturalnice , nu mai zic de beneficiile franarii sau accelerarii ( sa mai zic si de consum de combustibil pierdut aiurea cu anvelopele de vara?)

                            Comment


                            • Nu stiu mai Cata...la fel de tare mergeam si cu alea de vara.

                              Comment


                              • @Octavian___32, nu cred ca ti-ai cumparat cauciucuri de iarna de top ... altii cu cauciucuri mai slabe au tot pus frane pe gheata si asa de violenta a fost frana, incat au ajuns sa faca vanatai de la centura! Tot ciudat e faptul ca la unii intra mai repede ABS-ul pe uscat decat pe gheata/zapada... paradoxal din punctul meu de vedere (a se citi review-urile unora in ce priveste gumele de iarna).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google