Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • A mai fost o dilema, legata de cum arunca apa Dunlop Sport SP01.
    Profilul rotii stanga sta altfel fata de al rostii dreapta. Urmariti sagetile de la pozele din postul 637.

    Jante dacia logan OZ,BBS,AEZ,ALLESIO,BORBET,DEZENT,DOTZ,ENZO,EXCITE,WOLFRACE Tires PIRELLI,MICHELIN.


    Jante dacia logan OZ,BBS,AEZ,ALLESIO,BORBET,DEZENT,DOTZ,ENZO,EXCITE,WOLFRACE Tires PIRELLI,MICHELIN.

    Comment


    • aceiasi situatie dar mult mai clara si la Yokohama Parada
      Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

      Comment


      • Da, dar nu-s montate gresit. Doar asa se pot monta, respectand inside/outside.
        Eu am Dunlop SP01 pe masina.

        Comment


        • Originally posted by B997NDL View Post
          pun ineptia ta aici ca sa n-o mai dai la intors.
          Cred ca pt tine trebuie un tutorial video ca un GOAGAL nu e de ajuns.
          Pana iti pica fisa tie mai dureaza.

          Inca odata ma repet si poate or sa inteleaga si altii:

          ---- Anvelopele marcate cu inside si outside le poti monta pe orice parte a masinii respectiv stanga fata,stanga spate,dreapta fata si dreapta spate.
          La aceste anvelope se respecta strict marcajul OUTSIDE cand se vor monta pe janta. Deci nu le poti inversa la 180 de grade.
          Avantajul major la aceste anvelope este ca le poti suci oricand intre ele fara a le demonta de pe janta.
          Dupa cum a scris si Bad_Hrc...cu o capra si un cric sau cu doua cricuri sau "crice".

          ----- Anvelopele care indica sensul de rulare printr-o sageata le poti permuta doar de pe stanga fata pe stanga spate si de pe dreapta fata pe dreapta spate doar daca sunt MONTATE PE JANTE.
          Daca le sucesti montate pe jante adica stanga fata cu dreapta fata se inverseaza sensul de rotatie si nu faci nimic. Si iarasi daca si din nou daca...daca vrei sa pui anvelopa de pe stanga pe dreapta te duci frumos la o vulcanizare si aia de acolo iti vor inversa janta.
          Dezavantajul la aceste anvelope este ca daca vrei sa le inversezi intre ele trebuie sa scoti bani din buzunar la o vulcanizare. Pana atunci te multumesti doar daca le muti intre ele pe aceiasi parte.

          Comment


          • vad ca tie nu-ti pica nimic. am citat prostia spusa de tine pt ca stiam ca o sa schimbi textul sperand ca te scoti. repet: goagalul era pt tine ca erai confuz. oare cine a zis :

            Originally posted by Ivan Marian View Post


            Tu probabil trebuie sa vezi SAGEATA cu sensul de rotatie ,,,dar daca scrie OUTSIDE si INSIDE nu e de ajuns




            Mai exact,,,marcajul ala cu outside si inside tine locul sagetii cu sensul de rotatie..e acelasi lucru !!!


            am citat gresit ?! si te mai si grabeai sa afirmi ca spun bancuri seci. cu asta am terminat cu tine. cred ca toata lumea a citit postul tau #3865 si au inteles cine era pe camp.
            Last edited by B997NDL; 20 April 2012, 12:26. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Mai nene,,deja esti la al treilea OFF topic,,LASA-MAAAAA !!!!!!!!!!!!!!!

              Ps,,
              si nu este o vulcanizare de cartier. este una destul de "lux" ...
              care este diferenta intre o vulcanizare de "LUX" si una de CARTIER?
              Last edited by Ivan Marian; 20 April 2012, 12:26.

              Comment


              • Hai sa ne complicam.....

                cu inside/out si alte sensuri, de iarna/vara/uscat/ploaie/...toamna,primavara,...asfalt/noroi/...zapada/gheata...si mii de alte conditii care cer musai cauciucuri "speciale".
                Dupa ce am urmarit ultimele pagini a inceput sa-mi fie dor de acele MONTANA de pe loganul din 2005......si de urmasele lor KORMORAN-e....!!!!
                Te jucai cu alea dup cum aveai chef si dupa cum te taia capul...
                Cu cricul si cheia de roti am permutat fata/spate si apoi stanga/dreapta si am avut uzura uniforma la toate rotile.
                Nu neg avantajele anvelopelor mai specializate dar cateodata se exagereaza, mai ales ca Loganul nu-i cine stie ce sportiva sau mai stiu eu ce.
                Daca suntem un pic cuminti, grijulii si prevazatori scoatem si consumuri bune, nici accidente nu avem, ne tin si cauciucurile ... si ajungem sanatosi la destinatie.
                DRUMURI BUNE sa avem.

                Comment


                • @ivan marian
                  te oftici ? deci cele asimetrice le poti schimba pe orice parte atata vreme cat sunt puse pe jante corect. n-au nimic de a face cu sensul de rotatie. exista si asimetrice care au sens de rotatie reprezentat printr-o sageata si alea se cumpara perechi: stanga -dreapta

                  Comment


                  • Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                    Comment


                    • Hai ca mi-am luat niste seminte, +1 pentru NDL

                      PS :

                      @cedebel : un cauciuc bun te scoate din rahatul in care nu te-ai bagat tu, aici este diferenta; ce daca mergi tu grijuliu si iti iese prostul in fata ? Clar calci frana si de aici incolo conteaza de cauciuc daca il lovesti cu 60 sau cu 30km/h
                      Last edited by 827sam; 20 April 2012, 12:40.
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • Dupa ce am urmarit ultimele pagini a inceput sa-mi fie dor de acele MONTANA de pe loganul din 2005......si de urmasele lor KORMORAN-e....!!!!
                        Nu cred ca aduni 10 oameni in tara asta ca sa faci un club MONTANA+KORMORAN.
                        Astea 2 marci erau niste glume sinistre, un atentat la viata celor din masina. Bune pentru vremurile cand masinile nu depaseau 60 km/h.

                        Comment


                        • Originally posted by Ivan Marian View Post
                          Mai nene,,deja esti la al treilea OFF topic,,LASA-MAAAAA !!!!!!!!!!!!!!!

                          Ps,, care este diferenta intre o vulcanizare de "LUX" si una de CARTIER?
                          diferenta de clasa si de calitate (de bani nu mai vorbesc ). una este sa vina nea gica sa iti stranga prezoanele cu pneumatica de nu le mai desfaci cu ordinul parchetului (cum am patit si eu. am rupt doua chei : una a masinii si o cruce), sau mai rau sa iti rupa prezonul in tambur si apoi sa ridice din umeri ca de ce sa faci s-a intamplat alta este sa mergi la o vulcanizare care se respecta : regleaza puterea de strangere a rotii, o curata bine cand o echilibreaza si in final dupa ce o monteaza pe masina sterge frumos janta.

                          ce zici exista diferente ?
                          Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                          Comment


                          • Originally posted by RAZVAN-005 View Post
                            nu e cazul pt ca sintem civilizati, dar nu-mi place ca s-a aruncat la jigniri fara sa aibe dreptate si apoi continua sa sustina ca el spusese bine. am incheiat orice dezbatere pe tema asta. mi-am sustinut destul de clar afirmatiile.
                            ON: astept sa vopsesc jantele ca sa schimb anvelopele de iarna. am fost la electrostatica si dupa 3 saptamani cand au fost gata am constatat ca au incurcat comenzile ( care erau scrise pe un biletel bagat in mijlocul unei jante ) si mi le-au facut negre in loc de auriu subaru. macar nu mi-au mai luat banii. acum sunt in tratative in alta parte
                            asa ca deocamdata alpinurile isi fac treaba. super ca aderenta.

                            Comment


                            • Nicio vulcanizare nu trebuie sa foloseasca pneumaticul decat la desfacut.
                              Cand vi se strang prezoanele cu pneumaticul, luati cheia si rugati-l pe mecanic sa va desfaca prezoanele cu manuta lui.
                              Sa vedeti ce moaca face!

                              Ps,, care este diferenta intre o vulcanizare de "LUX" si una de CARTIER
                              Nu e nicio diferenta. CARTIER e marca de LUX. Ceasuri, parfumuri, bijuterii etc.

                              Comment


                              • Originally posted by B997NDL View Post
                                @ivan marian
                                te oftici ?
                                Zici ca esti fata mea la 3 ani jumate incepi cu din alea de gradinita
                                Pacat ca ai cu 42 mai mult ca ea!
                                Daca mai continuii deja devii ridicol....deci inca odata it zic LASAAAAA-----MAAAAA !!!!!!!!!!

                                Originally posted by RAZVAN-005 View Post
                                diferenta de clasa si de calitate (de bani nu mai vorbesc ). una este sa vina nea gica sa iti stranga prezoanele cu pneumatica de nu le mai desfaci cu ordinul parchetului (cum am patit si eu. am rupt doua chei : una a masinii si o cruce), sau mai rau sa iti rupa prezonul in tambur si apoi sa ridice din umeri ca de ce sa faci s-a intamplat alta este sa mergi la o vulcanizare care se respecta : regleaza puterea de strangere a rotii, o curata bine cand o echilibreaza si in final dupa ce o monteaza pe masina sterge frumos janta.
                                ce zici exista diferente ?
                                Uite,,iti zic eu de o vulcanizare de CARTIER pe Bulevardul Sebastian langa Kaufland la care am schimbat in doua randuri anvelopele la ei. Mie mi-au desfacut prezoanele cu cheia si tot cu cheia le-au si infiletat la loc.
                                Au lucrat rapid,curat si ieftin si nu am avut deloc problemele descrise de tine mai sus.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google