Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mr.K View Post
    Aia cu snur pune-o rezerva, mai bine sa ai totul 100% ok la alea 4 pe care sta masina. E diferenta foarte mica de uzura intre cele cu 7500km si rezerva. Te incanta cu ceva sa ai rezerva "tipla"?
    Originally posted by mr.K View Post
    Eu am intepat o anvelopa noua, n-avea decat 5.000 de km. Cu petec pus profesional, am mers cu ea inca 50.000. Da, petecul e altceva. N-a scapat aer niciodata.
    Petec pus profesional?!? Cam cum vine asta? Terminase Dorel, Facultatea de pus petece?

    Tu de ce nu ai pus rezerva in locul anvelopei peticite?
    If it ain't broke, don't fix it!

    Comment


    • Era deja pe masina rezerva noua, ca mai agatasem alt cauciuc pe flanc, intr-o sina de tramvai sau naiba stie, asa ca nu m-am jucat sa las guma aia pe masina. Acolo anvelopa e cea mai vulnerabila.

      Dorel ala stia meserie, m-am dus la o vulcanizare anume. De diploma nu l-am intrebat, pe mine m-a interesat rezultatul.

      Comment


      • Originally posted by Niki View Post
        Petec pus profesional?!? Cam cum vine asta? Terminase Dorel, Facultatea de pus petece?
        O sa razi,,dar ca sa pui un petec anvelopei iti trebuie un pic de "facultate".
        Daca Dorel o face in dorul lelii,,se duce naibii petecul la primul drum.
        Petecul ala poate fi pus atat la rece cat si la cald cu prese speciale care fac petecul ala sa se "integreze" in anvelopa. La rece exista riscul ca acesta sa se dezlipeasca in timp...la cald e cel mai bine de pus.
        Dar exista totusi o limita,,nu poti vulcaniza o roata care are ditai gaura sau taietura pt ca exista riscul unei explozii si atunci e grav.
        Daca un Dorel zice ca se rezolva cu un petec gaura/taietura mai mare,,datii-i un mare reject/delete si mergeti de va cumparati o anvelopa noua.

        Comment


        • Dupa ce ati spus ca o anvelopa cu o amarata de gaura de la un amarat de surub, astupata cu un amarat de snur "va pute" si TREBUIE SCHIMBATA NEAPARAT a-ti dat-o in taieturi si gauri MARI. E logic ca o anvelopa taiata pe suprafata de rulare sau pe flanc trebuie schimbata, eu totusi astept un motiv intemeiat pentru care o anvelopa cu snur in ea este buna de aruncat.
          PS: doua din Kormoranele mele de fabrica s-au deformat dupa 2 ani de zile si vreo 25000km si in timpul asta nu au avut nici o pana.

          Comment


          • Originally posted by bad_hrc View Post
            Dupa ce ati spus ca o anvelopa cu o amarata de gaura de la un amarat de surub, astupata cu un amarat de snur "va pute" si TREBUIE SCHIMBATA NEAPARAT
            Daca la mine te referi,,unde am spus eu asta?
            Sau ce ai inteles tu mai exact? Nu inteleg ce ai vrut sa scrii mai sus.
            Last edited by Ivan Marian; 12 October 2012, 13:02.

            Comment


            • Dupa ce ati spus ca o anvelopa cu o amarata de gaura de la un amarat de surub, astupata cu un amarat de snur "va pute" si TREBUIE SCHIMBATA NEAPARAT a-ti dat-o in taieturi si gauri MARI.
              Nu ti-a zis nimeni asa ceva, nu te autoflagela. Ti-am zis ca n-are rost sa tii o rezerva noua in portbagaj, cand poti tine roata cu snurul drept rezerva.
              Oricum, ce rost are sa ceri sfaturi daca raspunsurile le interpretezi cum vrei?

              PS: doua din Kormoranele mele de fabrica s-au deformat dupa 2 ani de zile si vreo 25000km si in timpul asta nu au avut nici o pana.
              Asa, si? Mergi pe Kormoran in continuare daca esti multumit de petarde.

              Comment


              • Ce parere aveti despre "YOKOHAMA ICE GUARD IG 30"?
                HN AR 681

                Comment


                • Originally posted by Ivan Marian View Post
                  Daca la mine te referi,,unde am spus eu asta?
                  Sau ce ai inteles tu mai exact? Nu inteleg ce ai vrut sa scrii mai sus.
                  Eu ma refeream la discutie, ca de la snur s-a ajuns la taieturi. Postul de mai sus era pentru domnii Ampt si mr.K:
                  -ampt nu ar fi mers cu anvelopa cu snur pe fata, desi si-a dat seama singur ca anvelopa aia este in parametrii normali tot la concluzia asta a ramas
                  - mr.K recomanda ca anvelopa cu pricina sa fie pusa pe rezerva dar daca face pana din nou se va alege cu doua anvelope peticite. Parerea mea este ca anvelopa aia cu snur se monitorizeaza mai bine folosita zi de zi, daca o pui in portbagaj si chiar scapa presiune te vei alege cu o rezerva desumflata si daca cumva faci pana din nou vei chema un prieten cu logan sa-ti aduca o rezerva buna.

                  De kormorane nu am fost multumit de la bun inceput dar pentru ca nimeni nu le cauta SH si nici eu nu sunt un mic schumacher nu am simtit nevoia de noi anvelope pana nu a inceput sa-mi vibreze volanul la viteza mai mare iar in momentul in care le-am echilibrat am observat ca erau vai de capul lor.

                  Comment


                  • Originally posted by bad_hrc View Post
                    Eu ma refeream la discutie, ca de la snur s-a ajuns la taieturi. Postul de mai sus era pentru domnii Ampt si mr.K:
                    -ampt nu ar fi mers cu anvelopa cu snur pe fata, desi si-a dat seama singur ca anvelopa aia este in parametrii normali tot la concluzia asta a ramas
                    Chiar dacă nu am avut probleme cu anvelopa reparată cu şnur, psihic nu m-aş simţi deloc bine să ştiu că o am pe faţă !
                    Poate vârsta este de vină sau convingerea că este mai uşor să previi, decât să remediezi !

                    Comment


                    • Ca sa nu ma fie suparare, de cate ori aveti vreo intepatura in anvelopa, cumparati 2 anvelope noi pe respectiva punte si gata.

                      Comment


                      • @mr.K : Ai acţiuni la comercianţii de anvelope ?

                        Comment


                        • Nu, dar e cel mai bun sfat pentru bad_hrc.

                          Comment


                          • Am Logan de cateva luni si vreau sa ii schimb anvelopele cu unele de iarna. Stiti daca pentru a nu pierde garantia masinii trebuie neaparat sa ma duc la un service autorizat Dacia pentru schimbarea anvelopelor, sau pot sa ma duc oriunde ? Intreb in special pentru ca sunt multe oferte la anvelope unde ti le monteaza gratuit.

                            Comment


                            • Schimbarea anvelopelor se poate face oriunde, fara pierderea garantiei.
                              Ca idee, daca ai pana la 2 roti undeva la 170 de km distanta de un service autorizat Dacia, ce faci, pui rotile in alta masina si cauti service-ul ala? Sau daca e sambata si e inchis, stai pana luni?

                              Comment


                              • Nu-ti face griji in privinta garantiei. Poti merge linistit oriunde.
                                Doar sa ai grija sa pui aceleasi dimensiuni ca din fabrica, si anume 185/65/R15.
                                If it ain't broke, don't fix it!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google