Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • HELP!

    E ok sa cumpar Debica Frigo 2 pe considerentul ca oricum iarna nu faci concurs cu masina si e oarecum decenta anvelopa sau sa ma arunc in UG8, Alpin 4, etc, merita diferenta de bani? Pot exista situatii in care anvelopa sa faca categoric diferenta (ma gandesc la franari bruste, etc) sau iti faci treaba si cu frigo?!

    Comment


    • Spune-ne si despre ce diferenta de bani este vorba.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • Cam 200-250 de lei.
        Last edited by PCH; 28 October 2012, 21:43.

        Comment


        • E mult prea mica diferenta dintre calitate si pret. Eu as merge pe UG8 sau Alpin 4.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • Fugi de aici ca nu e asa de mica diferenta la pret, poate 100 de lei diferenta la una bucata anvelopa, nu la set. Daca e la set cum spui ia UG8, daca nu mergi pe frigo 2, nu te lasa la greu. Ba eu spun chiar (pentru ca am) ca n-am avut probleme sa raman prin nameti toata iarna si am circulat ZILNIC.
            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

            Comment


            • Originally posted by PCH View Post
              Cam 200-250 de lei.
              merita clar pt diferenta aia sa iei ceva premium. mai ales ca a4 te tin mult si bine.

              ce dimensiuni folosesti ? pe 16 ?
              Last edited by B997NDL; 28 October 2012, 21:50. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Chiar si la 250 de lei diferenta de pret, tot UG8 sau Alpin 4 mi-as lua.

                In 2007 cand le-am luat pe ale mele (Dunlop M3), avem Matador "nu mai stiu ce" pe masina de serviciu. Cu Matador-urile alea, pe zapada ziceai ca am senile, dar pe ud si pe mazga ma simteam ca la "campionatul modial de derapaje controlate". Asa ca am luat Dunlop si am mai pus o anvelopa Debica la pret (200 lei - Dunlop, 150 lei - Debica).

                Ideea e ca nu cumperi anvelope de iarna in fiecare an, si daca tot cumperi, macar cumpara ceva premium.
                Eu intru in curand in a 6-a iarna cu ale mele si cred ca si-au scos banii de mult.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • mare greseala. dupa 4 ani isi pierd proprietatile foarte mult, si risti ca anevelopa ta "premium" sa fie mai slaba ca o resapata noua.

                  Comment


                  • Originally posted by B997NDL View Post
                    merita clar pt diferenta aia sa iei ceva premium. mai ales ca a4 te tin mult si bine.

                    ce dimensiuni folosesti ? pe 16 ?
                    Nu, pentru iarna am jante de tabla pe 15 si pot pune 195/65/15. Cred ca UG 8 voi cumpara!

                    Comment


                    • Originally posted by razvanamza View Post
                      mare greseala. dupa 4 ani isi pierd proprietatile foarte mult, si risti ca anevelopa ta "premium" sa fie mai slaba ca o resapata noua.
                      Mare greseala ca ce? Ca mi-am luat anvelope premium?
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • In legatura cu cei 4 ani in care anvelopele isi pierd proprietatile, parca prefer o anvelopa de 7 ani cu 7mm de profil decat un pneu de 2 ani cu martorul de uzura "la vedere".
                        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                        Comment


                        • Originally posted by PCH View Post
                          Nu, pentru iarna am jante de tabla pe 15 si pot pune 195/65/15. Cred ca UG 8 voi cumpara!
                          nu e talonul cam mare ? 195/65 .. inseamna 65% din 195 si e mai inalt decat la logan
                          ce zice cartea masinii ?

                          Comment


                          • Aia este dimensiunea din talon si este echivalentul a 205 55 R16. Vorbim de alta masina, nu de logan.

                            PCH - debica frigo 2 este defapt un ultragrip"ceva", parca 5 daca nu ma insel
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • Dimensiunea este din carte, asa vine masina daca o iei cu jante de tabla! Este vorba de Ford Focus MK2 Facelift. Pentru vara am aliaj cu anvelope 205/55/16 iar iarna, jante tabla cu 195/65/15...nu schimb eu nimic, nu vreau probleme cu militia.

                              Debica Frigo 2 - profilul este identic Good Year Ultra Grip 5
                              Pentru cei mai putin familiarizati, grupul GoodYear inglobeaza marcile GoodYear, Dunlop si Debica.
                              Ei bine, in ultimii 3 ani au luat profilele uzate moral de GoodYear si le-au reprodus in Polonia sub brandul Debica: astfel din GY Vector 5 s-a nascut Debica Navigator, iar din GY UG5 s-a nascut Debica Frigo 2.

                              Comment


                              • Daca nu faci lunar pe timpul iernii 5.000 de km, ajunge si Debica Frigo.
                                Mai stii cat mai tii masina asta? Nu te arunca la investitii pe care nu vei scoate banii vreodata.
                                Last edited by mr.K; 29 October 2012, 10:04.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google