Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai din legile noastre fiecare intelege ce vrea Dar cum poti circula cu anvelope de iarna un an intreg, lafel de bine poti circula si cu anvelope de vara tot anul in cazul in care nu ninge, LEGAL.
    Eu ma refeream la obligativitatea de a echipa masina cu anvelope de iarna.
    Azi am trecut pe langa 3 vulcanizari si la toate era coada, s-a speriat lumea de avertizarea meteo.

    Comment


    • Originally posted by bad_hrc View Post
      Am inteles ce ai scris mai sus iar ca sa circuli legal sunt decat 2 variante:
      1. set vara/iarna
      2. set all season
      Circulatul cu anvelope de iarna tot anul nu o consider o solutie.
      Colegule, eu am lucrat cu materialul tau de mai sus si am zis ca si cu anvelope de iarna tot anul, tot legal circuli, deci sunt 3 variante de a circula legal.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • Legal este, dar e normal sa merg cu anvelope de iarna, la 25 de grade? Ma intereseaza sa protejez anvelopele de iarna, nu sa scap de ele mai repede.
        Si aici terminam ca nu mai are rost.

        Comment


        • in momentul in care salariul nu depaseste cu prea mult pretul a 4 anvelope de iarna cred ca solutia strutocamila nu e chiar asa rea.masina este o necesitate care au transformat-o in lux!

          Comment


          • Originally posted by bad_hrc View Post
            Legal este, dar e normal sa merg cu anvelope de iarna, la 25 de grade? Ma intereseaza sa protejez anvelopele de iarna, nu sa scap de ele mai repede.
            Si aici terminam ca nu mai are rost.
            O intrebare mai am si gata: poti sa faci diferenta dintre "legal" si "normal"?
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • Nu, nu pot.
              Originally posted by vitriol View Post
              Ce vreau eu sa spun, este ca din punct de vedere legal poti circula cu anvelope de iarna pe toata perioada anului.
              Si da, sa revenim la subiect.
              sunt de acord cu ce ai spus tu aici, nu este specificat nicaieri ca daca nu ninge sa ai anvelope de vara, dar daca tu consideri ca este absolut normal sa mergi cu anvelope de iarna in sezonul estival, e problema ta.

              Comment


              • A venit zapadaaaaaaaaa!!! Si am iesit la cercuriiii)
                Se descurca bine motrio...
                MY CLA

                Comment


                • salut ! ce anvelope de iarna sa aleg pentru loganul meu ? m am oprit la debica frigo 2 vs sava eskimo s3 . din cate am vazut pe etichetele lor , debica este clasa E pe zapada iar sava clasa C. ce sa aleg ? ma puteti ajuta putin ? multumesc

                  Comment


                  • Originally posted by RAZVAN-005 View Post
                    ce vrei sa ne spui este ca trebuie un singur set : cel de iarna. ca nu-i bai daca te prinde militia in miez de vara cu gume de iarna ... dar ce te faci iarna daca te prinde cu gume de vara ? o sa spui ca nu scoti masina iar eu o sa iti raspund ca apare o situatie limita cand chiar esti nevoit sa iesi si dai nas in nas cu ei. pe unde scoti camasa atunci ? ca de : asa-i la lege
                    Ma refeream la achizita de all season a colegului. Daca nu face multi km pe parcursul anului. Daca el nu merge aproape deloc cand conditiile meteo sunt vitrege nu se justifica investitia in 2 seturi de anvelope.

                    @gorica1979 - nu te obliga nimeni sa ai masina. Daca decizi sa iti achizitionezi una, ai obligatia legala si morala sa intretii autovehicului in asa fel incat sa nu pui in pericol in nici un fel ceilalti participanti la trafic.

                    Parere personala: nu mergi prea mult iarna si deplasarile sunt scurt sunt ok si all season, dar daca circuli la fel de mult indiferent de conditiile meteo 2 seturi separate.
                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by cll View Post
                      salut ! ce anvelope de iarna sa aleg pentru loganul meu ? m am oprit la debica frigo 2 vs sava eskimo s3 . din cate am vazut pe etichetele lor , debica este clasa E pe zapada iar sava clasa C. ce sa aleg ? ma puteti ajuta putin ? multumesc
                      Sava Eskimo nu e degeaba in clasa C, fiind mai eficienta decat Debica Frigo 2.
                      Diferenta se simte si la pret, vrei ceva mai bun, platesti mai mult.

                      Comment


                      • eskimo s3 sunt mai bune. e clar ce trebuie sa iei...

                        Comment


                        • diferenta nu e mare..in jur de 10 lei pe anvelopa. 198 cu tva sava

                          Comment


                          • sa pice zapada ceva mai cu simt de raspundere si imediat vor fi cresteri ale pretului cu 20-30%. ca de : romanu-i invatat sa se imbogateasca peste noapte pe carca celorlalti
                            Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                            Comment


                            • Pentru cei care fac km putini nu se justifica 2 seturi, pot merge lejer cu all season (dar mare atentie la profil, adica poti opta pentru unele cu profil mai de iarna (ciriculi perfect pe timp de iarna dar vara la temperaturi foarte mari vei avea o distantza de franare un pic mai mare pe asfalt curat decat daca aveai cu cauciucurile de vara), sau poti sa iei un cauciuc cu un profil mai de asfalt, se tocesc mai greu dar o sa cam ai probleme cu ele pe gheatza).
                              Eu personal acum 2 ani am gasit la oferta matador mp61. Le am din decembrie 2010, s-au comportat perfect pe gheatza, zapada, liniutze, indemanare. Pacat ca anul asta mi-au gresit directia cand am schimbat capatul de bara, si dupa un drum romania - germania- romania am ramas fara cauciucurile de pe fatza. Acum am luat 2 vredestein snowtrac 3 (cauciucuri ce mi s-au parut foarte calitative, si extrem de bune pe zapada). De la anu o sa merg vara cu all season si iarna cu cele de iarna, fac multe drumuri montane, merg pe drumuri forestiere, iar acolo chiar si vara poti intalnii portiuni de drum acoperite cu gheatza.
                              Oricum cauciucurile all - season functioneaza ok iarna daca au un profil bun si sunt noi, daca se uzeaza mai mult de jumatate te salveaza doar de amenda.

                              Comment


                              • Salutare,
                                de fulda kristal montero 3 ce parere aveti..?
                                stie cineva in ce clasa sunt...ca eu..sincer am inceput sa ma indoiesc de ele..la o franare de urgenta s-au cam dus taras..aproape m-am lipit de cel din fata...!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google