Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • In acest caz jos palaria pentru cum reuseste sa impace categoriile 'gheata' cu 'uzura'.
    Last edited by vlad.imir; 12 December 2013, 00:31.

    Comment


    • Da, e un soi de depuncatare...adica punctele sunt penalizatoare.
      "Sehr gut" au obtinut atat Continental ContiWinterContact TS850 cat si Dunlop Winterresponse 2, primele la uzura, celelalte la consum.
      Insa la medie au iesit doar cu "gut" ambele.

      Continental ContiWinterContact TS850 - depunctare 2.0
      Dunlop Winterresponse 2 - depunctare 2.1

      Deci unde-s diferentele alea asa de mari intre Conti si "restu' lumii"?

      Originally posted by B997NDL View Post
      @Kojak
      n-am prea inteles cum ai reusit sa te citezi singur in acelasi post
      Nici io n-am inteles...nici daca ma chinuiam nu reuseam.
      Last edited by Kojak; 12 December 2013, 00:31. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Kojak...alege goodyear ca sa impaci pe toata lumea! n-am ramas noi in troiene cu alea de vara...dara'mi`te cu senilele astea!
        Keep walking...

        Comment


        • Nu, le aleg p-astea

          anvelope romanesti victoria nefolosite tinute in garaj ideale pt oltcit dacie matiz,165 r13...pret

          Comment


          • Originally posted by Kojak View Post
            "Sehr gut" au obtinut atat Continental ContiWinterContact TS850 cat si Dunlop Winterresponse 2, primele la uzura, celelalte la consum.
            tu ai zis. daca te tin mai mult si numai cu 5000 km si tot merita conti.
            poate n-o fi mari diferente, dar sunt. iar pe alpin 4 am dat 290 lei/buc. de ce sa nu dau 270 pe conti ts850 care, si numai teoretic daca ar fi,
            sunt mai bune.
            Last edited by B997NDL; 12 December 2013, 01:27.

            Comment


            • Acuma, daca e sa facem farmacie, ai dreptate...da' io raman in continuare fan Dunlop.

              Comment


              • 5000 km nu e farmacie. pentru multi reprezinta 2-3 ierni. nu e chiar putin.

                Comment


                • Musai 5 mii?
                  Poa' sa fie 1000, 2000 sau 10 mii.

                  Stii care e treaba cu uzura gumelor de iarna, daca se presupune ca le exploatezi corect (ai 2 randuri de gume iarna-vara pe care le schimbi cand conditiile meteo o impun)...n-o sa ajungi niciodata sa le uzezi si sa le faci slik sau p-aproape, ptr. ca nu prea ai cum.
                  Teoretic dupa cca. 5 ani se rigidizeaza si chiar daca mai au destula carne pe ele, esti nevoit (teoretic) sa le schimbi.
                  Asadar prefer asa zisa economie de combustibil de la Dunlop in detrimentu' uzurii de la Conti, daca asta e criteriu' principal care le diferentiaza.
                  Last edited by Kojak; 12 December 2013, 01:46.

                  Comment


                  • Originally posted by Costi-bc View Post
                    Oare? Debica frigo 2 mi-am pus si eu pe fata. Exceptand faptul ca-s mai zgomotoase pe asfalt uscat nu sunt alte diferente fata de dunlop-urile de anul trecut. Aderenta ma interesa in mod deosebit si nu am ce sa le reprosez.
                    Cu tot respectul, dar tocmai aderenţa e de tot rahatul la ele: pe uscat te duci cu ele de nu te mai opreşti, iar pa zăpada afânată ce tocmai a căzut şi pe la noi, la fel. De acvaplanat nici nu mai amintesc. Aşa că eu vă recomand, prieteneşte efectiv, celor cu Debica Frigo, să nu le acordaţi atât de mare încredere.
                    Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                    Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                    Comment


                    • Eu mai cred ca depinde si de sofer, e mare diferenta intre "cum ai vrea sa se comporte" si "cum trebuie sa se comporte" un cauciuc low cost in diferite conditii. Orice cauciuc de iarna pe uscat franeaza mai prost ca unul de vara indiferent de temperatura de afara.
                      Personal in 3 ierni nu am avut nicio problema cu debica frigo, acum daca iti cumperi gume low cost si te astepti sa opresti mai repede ca michelin alpin a3 problema e la tine. N-am avut griji de zapada, de acvaplanare sau de faptul ca nu ma opresc cand franez, pentru un condus normal sunt niste anvelope carora nu ai ce sa le reprosezi.
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • Corect, asta doream să zic: că e bine să ştii pe ce ai dat banii. Şi am spus-o din postura celui care a avut norocul să cumpere la preţ bun de la un dealer Dacia nişte Michelin Alpin A4 (pe maşina personală). E diferenţă efectiv uriaşă între comportamentul celor două tipuri de anvelope. Din punctul meu de vedere Debica Frigo doar sunt mai bune decât un cauciuc de vară, performanţa lor hibernală fiind la nivel de 2 maximum 3 stele din 5.
                        Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                        Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                        Comment


                        • Eu am facut 80.000km in 4 ani (iarna + VARA) cu Debica Frigo 2 si in prima iarna am fost foarte multumit de ele, iar in a doua au fost chiar decente. Zic doar in primii 2 ani, ca dupa aia nu are rost sa comparam cu un cauciuc de iarna folosit si vara, in primul rand ca nu mai are carne destula din cauza uzurii.

                          Per total nu mi s-a parut asa o drama cu pneurile de iarna folosite vara.

                          Comment


                          • e o drama sa apesi frana vara si sa nu te opresti ca se labarteaza ridurile cauciucului de iarna la o temperatura de 60 de grade pe asfalt
                            ursa : nu e chiar asa cum spui, nu stiu ce experiente ai trait cu alea, dar cel putin pe zapada se comporta foarte foarte bine
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • Originally posted by Kojak View Post
                              Stii care e treaba cu uzura gumelor de iarna, daca se presupune ca le exploatezi corect (ai 2 randuri de gume iarna-vara pe care le schimbi cand conditiile meteo o impun)...n-o sa ajungi niciodata sa le uzezi si sa le faci slik sau p-aproape, ptr. ca nu prea ai cum.
                              Teoretic dupa cca. 5 ani se rigidizeaza si chiar daca mai au destula carne pe ele, esti nevoit (teoretic) sa le schimbi.
                              Asta e cazul meu. Am niste gume de iarna folosite corect, iar dupa 6 sezoane (asta e al 7-lea) s-au uzat maxim 2-3mm.
                              Sa le folosesc ca si gume de vara in urmatorul sezon daca tot s-au intarit?
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • Vitriol - esti un inconstient. OMORI lumea pe strada cu opincile tale.

                                Samy - poate gasesti si tu niste cauciucuri care sa te tina departe de balustrade... sau acolo nu au mai vrut sa se opreasca?)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google