Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca stai prost cu fondurile, ia Debica, sunt acceptabile la banii aia...
    Eu unul as alege Pirelli, am citit multe lucruri pozitive despre ele. Anul viitor si eu le schimb, si sigur merg pe Pirelli sau posibil Dunlop.
    Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

    Comment


    • Ma gandeam la Goodyear GT3. Oare is OK?

      Comment


      • nu stiu asta, asteapta poate iti raspunde vre-un coleg care are sau a avut.
        Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

        Comment


        • Eu am debica(cele de vara) de 1 an si sunt foarte ok.
          Cand vrei sa faci un bine gandestete de 2 ori!

          Comment


          • Bai nene sunt intr-o dilema!

            Zilele urmatoare o sa ajung undeva la munte. Dar nu jos, gen Sinaia, Predeal, etc. Undeva la cca. 1400m, drum asfaltat, dar ace de par si declivitati specifice, plus drumu' pana acolo. Da' sa zicem ca pe DN-eu e ok.
            Io am trecut la gumele de vara, undeva pe la jumatatea lunii martie.
            Ce dracu sa fac, din ce vad la TV, webcam, prognoza meteo...e groasa rau, a nins bine si va mai ninge cel putin pana vineri.
            Singuru' aspect care ma face sa nu le schimb ptr. un kkt de 3-4 zile, este ca temp. sunt preponderent pozitive ziua si la mimita inghetului noaptea...si ma gandesc ca as putea mere si cu gumele de vara.
            Mi-e o sila sa m-apuc iar sa le schimb...grupa mare.

            Pareri / riscuri / etc?
            Last edited by Kojak; 15 April 2014, 22:56.

            Comment


            • @critix: Eu aș lua Debica-urile Passio pt. simplul fapt că au frânare bună pe ud, preț bun (foarte bun dacă mă întrebi pe mine) și manopera inclusă.

              @Kojak: Dacă ai cauciucurile de iarnă pe jante separate, schimbă-le căci nu merită riscul pentru 20 de min de schimbat roți cu cricul; dacă nu, mergi cu cele de vară dar fii prudent.

              Comment


              • Originally posted by Kojak View Post
                Zilele urmatoare o sa ajung undeva la munte.
                Un drum asemănător de făcut o să am şi eu, cu menţiunea că încă am pe maşină anvelopele de iarnă! De altfel şi anul trecut le-am schimbat pe 22 Aprilie şi dacă mai ţineţi minte la sfârşitul lui Martie, mai exact pe 26.03.2013, a nins aşa de frumos! Ţinând cont de cât de imprevizibilă este vremea în ultimul timp, eu unul mi-am luat ca reper pentru trecerea la anvelopele de vară ultima săptămână din Aprilie!

                @Kojak: Fii prudent dacă nu le schimbi şi oricum poate nu pleci cu noaptea în cap! Ziua am văzut că totuşi vremea se mai încălzeşte, noaptea sunt temperaturi mai scăzute!
                Acum la Braşov temperatura este de 1 grad Celsius şi fulguieşte!

                Comment


                • @ Kojak: asa cum spune si sunshine, daca ai gumele de iarna pe alte jante...treaba e simpla, cric si cheie de roti.
                  Daca nu...poti incerca o combinatie cu un prieten, coleg, vecin...daca el are inca gumele de iarna si nu are de gand sa plece in zone cu zapada, faceti schimb de roti de pe o masina pe alta. Tot cu cric si cheie...da mai mult de munca (si ceva beri datorie).
                  Nu recomand asumarea riscului de a pleca cu gumele de vara, nu neaparat ca nu poti stapani masina ci mai ales pentru ca domnii de la politie de-abia asteapta la cotitura cazuri fix ca ale tale. Si nu tine povestea ca nu te-ai asteptat sa gasesti zapada. Risti prea mult sa dai pe amenda mult mai mult decat pe schimbara caociucurilor.

                  Comment


                  • Deci da!...le-am schimat.
                    Le am pe jante separate iarna - vara, 4 buc. cu 4, ptr. cine ma intreba.
                    Dar...datorita vremii infecte, n-am dat la cric si m-am dus la autosoft fundeni sa le schimb + o echilibrare ptr. alea de iarna ca tot erau curatate de noroi pe int. jantelor si o sa-mi foloseasc sezonu' urmator.
                    Doua dintre ele erau bine echilibrate, 2 ba...in fine, m-a dus cu totu' 60lei si ceva deranj.
                    Asta e...probabil la inceputu' sapt. viitoare o sa le dau jos, dar cu siguranta va fi o zi cu soare cand m-apuc iar de ele, nu mai trec pe la vulcanizare, decat poate ptr. o presiune.

                    @Ampt, ai fost mai intelept ca te-ai gandit sa le lasi p-astea de iarna pana la finele lunii-n curs.
                    In sezonu' urmator, le pun din octombrie si le mai dau jos de unu mai.

                    Domnilor @sunshine, @Ampt si @CeDeBe-L, va mltumesc ptr. pareri si sugesti.
                    Am tinut cont inclusiv de opiniile domniilor voastre.
                    Last edited by Kojak; 16 April 2014, 16:10.

                    Comment


                    • @kojakane- nu mai bine pui direct anvelopele de iarna pe jante de vara si mergi cu ele tot timpul

                      De cat sa ajungi sa ai 2 seturi imbatranite pentru ca au rulat separat, mai bine un set de iarna care se toceste mai repede ...

                      E cel mai economic posibil, nu mai platesti atatea demontari echilibrari, iarna nu ai treaba cu garcea, vara suporti un zgomot la rulare mai pronuntat ( daca ai anvelope noi)

                      Comment


                      • Frana pe caldura lipsa cu alea de iarna.
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • Originally posted by critix View Post
                          Salutari
                          Am si eu o rugaminte, va rog sa ma ajutati sa ma decid in urmatoarea problema. Trebuie sa iau anvelope de vara si trebuie sa aleg intre:
                          1. Debica Passio - 169 lei cu manopera inclusa
                          2. Firestone Multihawk - 209 lei (fara manopera)
                          3. Goodyear GT3 - 229 lei cu manopera inclusa
                          4. Bridgestone ER300 - 229 lei (fara manopera)
                          5. Pirelli Cinturanto P4 - 249 lei (fara manopera).

                          Ce ma sfatuiti sa aleg? ( cu un scurt motiv)
                          Multumesc anticipat.
                          2
                          Si mie imi trebuie 2 gume de vara. La pretul ala as lua passio 2 cu dot 13 sau 14 fara sa stau pe ganduri. Unde le-ai gasit?
                          o/____\o
                          (i)
                          .........

                          Comment


                          • Nu vecine, einstein are dreptate...cand salta temp. la peste 25gr, (nu mai zic de extremele din vara), te pipi pe ele gume de iarna, stabilitate din parti (mult mai proasta decat cu alea de vara) + frane...ca "pa pateuri"...si se duce, si se duce...
                            Si crede-ma ca stiu ce vorbesc, am mers catea mii bune de km cu un clio echipat cu alpin a4 (f. bne dealtfel - premium iarna) o vara intreaga, inclusiv prin tara...din calicenie (nu a mea)
                            Un compromis pe care l-as lua in calcul ar fi niste all-seazon ca sa termin cu balciu' asta.

                            Uzura am pe ambele seturi cam la fel, mai pronuntata pe alea de iarna, mai merg sezonu' urmator, cele de vara, posibil 2 sezoane (maxim)
                            Last edited by Kojak; 16 April 2014, 16:51.

                            Comment


                            • Originally posted by einstein1984 View Post
                              Frana pe caldura lipsa cu alea de iarna.
                              Sa fim seriosi. E frana cata vrei, doar pe circuit cand le incalzesti sa nu mai franeze, atata timp cat nu mergi ca nebunu' si nu abuzezi de frana sa inrosesti discurile de frana anvelopele de iarna tin bine .

                              Frana la A4 de 1,5 Tone cu discuri de 288 pe fata si anvelope 205/55/16 e mai buna decat la logan echipare stock cu anvelope de vara dedicate.

                              Kojak stabilitate de ce sa nu fie ca e fix aceiasi dimensiune, nu ca si cum ar fi de iarna 185/65/15 si de vara 205/45/16

                              Eu merg de 1 an de zile de cand am cumparat-o cu anvelope de iarna, nu am avut emotii nici vara nici iarna sa nu se mai opreasca, desi am pe spate 2 anvelope la semnul de uzura care se cer schimbate
                              Last edited by Drogas; 16 April 2014, 16:59.

                              Comment


                              • Mah mie nu-mi place cum "se moaie" vara gumela de iarna...ia-o ca pe o chestie de gust, daca vrei

                                Am gume (separate) de iarna de cand nici nu exista legea minune, adica din 2008. Legea parca s-a dat din 2010, daca am retinut bine.
                                Si nu regret ca am 2 schimburi..doar schimbu' asta suplimentar de azi m-a dat un pic peste cap.

                                Vecine, orice ai zice, n-ai aceasi franare vara la 30gr+ pe uscat cu alea de iarna vs vara.
                                Poate ai all-seazon...
                                Last edited by Kojak; 16 April 2014, 17:01.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google