Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • gasesti seturi de anvelope sh la jumatate de pret vechi de 1-2 ani cu carne destula, pentru cine merge 10-15.000 pe an le poate folosi 3-4 sezoane fara stres
    Anunturi gratuite , peste 4 milioane: anunturi imobiliare, anunturi auto, telefoane mobile, locuri de munca, apartamente de inchiriat, masini second hand, haine.

    ok, nu-s de logan dar eu am luat un set asemanator si sunt la a3a vara cu ele fara nicio grija ...
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • "S-au cam dublat"?
      Nu sunt de acord cu afirmatia aceasta.

      Concret: achizitie de 4 buc, Nov second, 2010 => Anvelopele GoodYear Ultra Grip 7+ 185/65/15 88T 261 lei. Cotatia zilei, de atunci - 4.2848

      Tudei - 4.4411; pretul pe o bucata similara, 185/65R15 GoodYear UG8 88T 248 lei.
      In conditiile in care atunci nu era in vigoare Legea X, a obligativitatii!

      Si nu veni cu argumente ca firma asta le are cele mai ieftine...

      Trage tu concluziile, mr.K
      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

      Comment


      • Eu am zis de ultimii 5 ani si bine. am cam tras de elastic cand am zis dublat.
        Dar 2008->2013 a insemnat o crestere importanta de pret.
        In anul de gratie 2013 veniturile reale ale romanilor erau sub cele din 2008.

        Iar gumele de iarna e normal sa fie mai ieftine acum, ca-s 20 de grade, sa ne uitam la cele de vara.

        Un Michelin Alpin ajunsese si la >400 de lei cand aparuse obligativitatea anvelopelor de iarna, dupa ce inainte erau ~270-300 de lei.

        Dar, cum conteaza prezentul, speram sa-si poata permite anevelope noi toti soferii, depindem si de ei pe sosea, nu doar de gumele de pe masina noastra.
        Last edited by mr.K; 7 May 2014, 09:04.

        Comment


        • nu stiu, dar eu unul am luat in 2011 energy saver cu 320 lei/buc. si acum vad la acelasi magazin online cu 270-280 lei. si in niciun caz nu erau 150 de lei in 2009. acum nu-si mai permit anvelope noi nu din cauza cresterii de preturi la ele (care mi se pare inexistenta de minim 2 ani), ci de la scaderea puterii de cumparare in general. inclusiv cresterea pretului la carburant. iei anvelope si nu mai ai de motorina.
          Last edited by B997NDL; 7 May 2014, 11:07.

          Comment


          • Oricum, anvelopele astea sunt ca legumele in piata: in fabrica au cost de productie 20 de euro si ajung la cumparator la 70-80 de euro, cele mai de soi.
            75% reprezinta taxe si adaos comercial.
            Si tot fabricantii se plang.

            Comment


            • Crezi că numai la anvelope se face calculul aşa?

              Comment


              • Nu, dar de fumat m-am lasat.
                Benzina si motorina ma mai intereseaza.

                Comment


                • Originally posted by Ampt View Post
                  Probleme şi pe la case mai mari ...

                  "Producătorul francez de anvelope, Michelin, a anunţat astăzi că va închide fabrica de anvelope pentru autocamioane din Budapesta, Ungaria, din cauza lipsei sale de competitivitate într-o piaţă destul de dificilă."
                  "În ultimii ani, grupul Michelin se confruntă cu numeroase probleme, chiar a restructurat o parte din afacerile sale."

                  http://www.capital.ro/michelin-isi-m...-germania.html

                  Probleme pe naiba,,,am un prieten care este meneger la Michelin si chiar ieri am vorbit de treaba asta.
                  Ce este in presa,,aberatii ca de obicei.
                  Adevarul este ca terenul aflat acolo este valoros, foarte valoros,,de sute de milioane de euro.
                  Michelin vinde terenul, ia euroii si transfera productia unde este mai ieftin.
                  Este o afacere pur si simplu, dar presa o trateaza ca atare, ca dau faliment..

                  Comment


                  • ai vazut tu meserie mai de kkt decat aia de ziarist? vidanjorii-s peste!

                    Comment


                    • No...amu ce vroiati sa scrie aia?

                      "Anunt bomba: Mishalan incearca sa maximizeze profitul prin relocarea fabricii si vanzarea terenului ?!?!?! "
                      Nici grupul M nu il vad a face o asemenea declaratie, doar daca sunt impinsi, incoltiti de jurnalisti (poate-poate)
                      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                      Comment


                      • Stii cum e??? ca aia cu Puscaria si Becali, ca ar face parnaie pt un BANAL SCHIMB de terenuri,,dar in spatele afacerii asteia stau altele necurate.
                        Asa si cu Michelin,,ca dau faliment si ca ar intra in colaps, cand de fapt astia au plecat de la WTC Presei Libere si s-au mutat in Pipera unde au loc mult mai mare.
                        Si ca sa fie treaba treaba, isi mai fac inca un sediu mai mare, langa cel aflat deja acolo in Pipera si toate astea in decursul unui an, pt ca acel prieten se ocupa chiar el de realizarea lor.

                        Pe scurt,,pierd UNGURII si castigam noi ROMANII compania Michelin, pt ca isi muta productia la noi.

                        Comment


                        • Originally posted by Ivan Marian View Post
                          Pe scurt,,pierd UNGURII si castigam noi ROMANII compania Michelin, pt ca isi muta productia la noi.
                          Aceasta este într-adevăr o veste bună pentru noi.

                          Comment


                          • De acord! Vai Becali..saracutzul...cati bani a dat el, saracilor!. Dar ce tunuri a dat, de radea tutoror, putini sunt care le cunosc.
                            Cat despre relocari ale unor fabrici, va asigur ca mai sunt si necomentate si importante chiar!

                            Daaar sa revenim la tema emisiunii: opincute, obiele si pantofiori
                            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                            Comment


                            • am o dilema cu achizitionarea anvelopelor .. sunt pe ganduri ce anvelope sa-mi iau la masina si nu stiu din care sa aleg
                              1. http://www.ejante.ro/magazin-online/...orm2-b2/159597

                              2. http://www.ejante.ro/magazin-online/...ng-ns-2/159152

                              pe ce jante o sa le pun
                              http://www.ejante.ro/magazin-online/...ne-dw830/78395 sau
                              Last edited by marcel.logan; 9 May 2014, 14:41.

                              Comment


                              • Ce facem, trecem din nou la gumele de iarna?

                                Ştirile de ultimă oră, disponibile online. Mediafax.ro iti ofera ştiri interne si externe în timp real, ştiri politice, ştiri economice, mondene, sociale si din sport

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google