Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by ursamajor View Post
    De la Suleyman încoace turcii ăștia mă tot uimesc. Dar oare chiar să fie la fel de bune ca Michelin Alpin A4? Că au aceleași cotări, C și E. Parcă n-aș prea crede.
    decat debica, sigur sunt mai bune.

    Comment


    • Posibil, Debica Frigo sunt oribile... le am pe mașina de serviciu și mă tot chinui să le tocesc să fac referat să iau altele. În ideea asta, le-am lăsat și vara pe mașină poate scap de ele.
      Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
      Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

      Comment


      • Originally posted by einstein1984 View Post
        ...turcesti, gaseai ceva de la o marca mai consacrata in banii aia (debica, barum)
        ...da , turcesti , doar ca cei care sunt in spatele acestor producatori sunt BRIDGESTONE si gireaza cu numele lor calitatea produselor turcesti.
        ...inclin sa cred ca japonezii mai au inca atata demnitate incat sa nu-si compromita reputatia
        ...am avut timp sa ma documentez si propun spre lecturare urmatoarele , cel putin pt. imbunatatirea culturii generale:
        "Anvelopele LASSA sunt produse de BRISA BRIDGESTONE SABANCI TIRE MANUFACTURING INC. – Turcia, o societate mixta turco-japoneza si intrunesc toate cerintele Sistemului de asigurare a calitatii ISO 9001 cat si ale reglementarilor europene in vigoare ETRTO si DOT. Societatea produce peste 400 de tipodimensiuni de anvelope, realizand exporturi in peste 40 de tari in special piete vest europene."
        ...inainte de a cumpara aceste gume am avut ocazia sa pipaiesc , asta pt. comparatie , Debica , Barum , Sava si au mai fost si altele in cam aceiasi gama de preturi
        ...pana sa primesc recomandari sau recenzii avizate , las ca timpul sa confirme sau sa infirme daca am facut o alegere buna

        Comment


        • Originally posted by ursamajor View Post
          Posibil, Debica Frigo sunt oribile... le am pe mașina de serviciu și mă tot chinui să le tocesc să fac referat să iau altele. În ideea asta, le-am lăsat și vara pe mașină poate scap de ele.

          Wow, alaturi de Drogas vad ca mai sunt p-aici care merg la 60 grade pe asfaltul incins cu anvelope de iarna ...
          Pai nene, ori esti mare tipicar si folosesti anvelope premium adecvate fiecarui sezon, ori faci ceva pe ea de siguranta si mergi vara cu anvelope de iarna ?
          Ceva nu se pupa in ceea ce spui, te pui in pericol o vara intreaga cu rahaturile alea de anvelope ca sa ai iarna anvelope premium?
          Pai ori mergem pe siguranta si anvelope premium ori facem cum ne taie capul pe moment ?

          Multi dintre voi au impresia ca daca ai gume de iarna esti Dumnezeu si ca pe gheata iti ofera o aderenta ca pe uscat.
          Mai cred ca raportati performantele uitand de pretul de achizitie si ajungeti sa puneti eticheta de cacao pe o anvelopa de 200 lei raportat la anvelopa de 300 lei, pai scuza-ma, cat platesti atat primesti.

          Vezi ce faci cu referatul ala, daca ai ajuns sa ai o data pe masina de serviciu debica frigo2, s-ar putea ca la urmatoarea cumparare de anvelope sa ai tot ... debica, asta daca firma cumpara pe principiul "pretul cel mai mic".
          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

          Comment


          • Cele mai bune anvelope sunt alea pe care le ai, ar spune o vorba preferata de romani.
            ...
            In privinta anvelopelor turcesti, d.le Radu, nu ti-a cerut nimeni sa justifici achizitia; pur si simplu ala a fost bugetul si asta e. Dar sa sustii ca aceste anvelope ar fi, asa inteleg eu, de o calitate ce nu poate fi pusa la indoiala, e cel putin un gest nefericit.
            Cand platesti putin peste 40 de euro pe un ...kauçuk, nu-ti faci vise ca ai luat cumva Blizzak; pur si simplu atata fac.
            Last edited by IancuMIC; 17 October 2014, 18:22.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Originally posted by old_radu View Post
              pt. imbunatatirea culturii generale:
              am avut ocazia sa pipaiesc...
              Pipăiești bine?
              Originally posted by 827sam View Post
              Pai nene, ori esti mare tipicar si folosesti anvelope premium adecvate fiecarui sezon, ori faci ceva pe ea de siguranta si mergi vara cu anvelope de iarna ?
              Ceva nu se pupa in ceea ce spui, te pui in pericol o vara intreaga cu rahaturile alea de anvelope ca sa ai iarna anvelope premium?
              Pai ori mergem pe siguranta si anvelope premium ori facem cum ne taie capul pe moment ?

              Multi dintre voi au impresia ca daca ai gume de iarna esti Dumnezeu si ca pe gheata iti ofera o aderenta ca pe uscat.
              Mai cred ca raportati performantele uitand de pretul de achizitie si ajungeti sa puneti eticheta de cacao pe o anvelopa de 200 lei raportat la anvelopa de 300 lei, pai scuza-ma, cat platesti atat primesti.

              Vezi ce faci cu referatul ala, daca ai ajuns sa ai o data pe masina de serviciu debica frigo2, s-ar putea ca la urmatoarea cumparare de anvelope sa ai tot ... debica, asta daca firma cumpara pe principiul "pretul cel mai mic".
              Nu prea-nțeleg care-i of-ul tău, nu că m-ar interesa. Și pe mașina personală mi-au rămas Michelin-urile Alpin A4 vara asta. Din lene. Siguranță? Nenea Iancu moderatorul spunea pe alt topic, unde se discuta despre posibilitatea folosirii de anvelope de iarnă vara: e bine să nu uiți că le porți vara pe-alea de iarnă. Ei, uite-așa am circulat eu anul ăsta. N-am avut nicio situație pe care să n-o stăpânesc. Conduc destul de alert, dar PREVENTIV. Nu știu dacă acest concept mai e familiar șoferilor de sub 35-40 de ani.
              Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
              Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

              Comment


              • Nu e niciun of, imi exprimam doar parerea.
                Oricat de preventiv ai conduce iti poate sari in fata orice, oricum si oriunde in jungla asta denumita Romania si atunci ce siguranta mai ai la franare cand anvelopele de iarna se intind pe asfalt precum marmelada ?

                Condus preventiv ? Am vreo 80.000 km in 9 ani doar in Bucuresti fara dauna pe RCA, crezi ca previn ?
                In momentul asta, diferenta de bani intre un set de anvelope de iarna premium si unul slab este de ~200 lei, bani la care nu m-as uita la o eventuala achizitie.
                Exemplu : ~800 lei debica frigo2/set, ~1050 lei continental ts850/set
                Ce mi-e 800, ce mi-e 1000 lei, dar macar folosesti ani buni anvelope premium.
                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                Comment


                • Aveti grija ce cumparati,ma refer la anvelopele de iarna..In Cora Lujerului au o oferta imbatabila..an fabricatie 2013,2012.
                  Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                  Comment


                  • @ IancuMIC

                    ...departe gandul de a ofensa pe cineva si nici de a gasi vreo justificare in achizitia facuta
                    ...nu sustin calitatea anvelopelor , "o calitate ce nu poate fi pusa la indoiala" , sustin doar crezul meu ca producatorul BRIDGESTONE mai are "inca atata demnitate incat sa nu-si compromita reputatia" si asta cu privire la marketingul in relatia cu producatorul turc si piata de desfacere.
                    ...vroiam doar sa fac o scurta prezentare a firmei producatoare , firma despre care personal nu am auzit , dar care se pare ca sunt putin peste alti producatori de anvelope ce au o "priza" mai mare la "consumatorii" romani
                    ...pretul unui "kauçuk" este undeva la 60 Euro, iar eu am avut ocazia sa prind promotia marketului de unde le-am luat la 40 E.
                    ...asa cum spuneam mai sus , daca nu sunt argumente avizate , las ca timpul sa demonstreze ce si cum
                    ...intr-o iarna nu fac mai mult de 5-6000 km in regimul de exploatare ce-l confera un L2, asa ca nu vad la ce mi-ar folosi anvelope care sa ma tina mai bine de 10 ani , timp in care calitatea acestora s-ar compromite in mod natural
                    ...sau poate gresesc ? !

                    P.S. ...Blizzak-ul este mai scump cu aprox. 5 Euro fata de gumele ce le-am luat eu.

                    @ ursamajor

                    ...multumesc pentru corectia in ce priveste conjugarea verbului " a pipai"
                    ...nu am argumente justificative si promit sa fiu mai atent pe viitor

                    Comment



                    • ...intr-o iarna nu fac mai mult de 5-6000 km in regimul de exploatare ce-l confera un L2, asa ca nu vad la ce mi-ar folosi anvelope care sa ma tina mai bine de 10 ani , timp in care calitatea acestora s-ar compromite in mod natural
                      ...sau poate gresesc ? !
                      Nu, nu gresesti; cel putin aici.
                      P.S. ...Blizzak-ul este mai scump cu aprox. 5 Euro fata de gumele ce le-am luat eu.
                      Vreau si eu Blizzak la ...200lei.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • debica la 180 de lei la dedeman, O fi rau? Bine nu sunt ca ghiara de tirgu petlas insa sunt girate de continental, care le fabrica, nu ca detin 20% din uzina,
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • Eu am dat 187 lei/buc(noi) din Pitesti. Ai grija sa nu fie resapate ca de obicei aste din magazinele "mari" asa sunt.
                          Cand vrei sa faci un bine gandestete de 2 ori!

                          Comment


                          • Originally posted by IancuMIC View Post


                            Vreau si eu Blizzak la ...200lei.
                            ...o sa iei la banii astia atunci cand vei prinde reducerea de 30% asa cum am prins-o eu la gumele ce le-am cumparat
                            ...eu ma opresc aici .

                            Comment


                            • Originally posted by einstein1984 View Post
                              debica la 180 de lei la dedeman, O fi rau? Bine nu sunt ca ghiara de tirgu petlas insa sunt girate de continental, care le fabrica, nu ca detin 20% din uzina,
                              sau astea...
                              DEDEMAN - cel mai expansiv retailer de materiale de constructii dezvolta cel mai complet site DIY, comunicand esentialul despre: ofertele de produse, servicii si companie

                              Comment


                              • Nu stiu de traistar, de debica zicea la radio.
                                DEDEMAN - cel mai expansiv retailer de materiale de constructii dezvolta cel mai complet site DIY, comunicand esentialul despre: ofertele de produse, servicii si companie
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google