Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Moca! Sa te poarte sanatos.
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • aproape 9 meleoane, la colegu' mumus inseamna moca.
      tu cat ai pe continetalurile tale?

      @raduprov, oricum, pretul e bun si dot-ul destul de 'proaspat".

      Comment


      • merci mumus
        drive test abia in iarna anului 2015 , raman nemontate,trag de Barum Polaris 2 care le am montate pe masina de noi si de care pot spune ca am fost destul de multumit
        Its just a car ...

        Comment


        • Originally posted by Kojak View Post
          tu cat ai pe continetalurile tale?

          \
          1018 lei aproape moca 185 60 15 , la ale voastre era si mai 'eftin.

          Am zis moca , ca la megane2 am dat pe 195 65 15 Bf Goodrich vreo 1100 cu dot cu un an in urma.

          Alea sunt mid level, contiurile sunt cele mai cele si au fost mai ieftine
          Sa nu mai zic la corsa, in 2010 am dat 500 lei pe 4 debica frigo s30 parca.
          Last edited by mumus; 10 February 2015, 21:01.
          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

          Comment


          • Originally posted by raduprov View Post
            drive test abia in iarna anului 2015 , raman nemontate,trag de Barum Polaris 2 care le am montate pe masina
            Adica le-ai luat sa le tii in beci, doar pentru faptul ca sunt la oferta?!

            Eu ma tot gandesc si ma razgandesc daca sa dau sau sa nu dau ~1000 lei (10% din valoarea masinii) pe niste anvelope de vara noi, desi cam trebuie, pentru simplu fapt ca poate ma "inervez" si vand Loganu' ca sa-mi iau o masina.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • Originally posted by mumus View Post
              1018 lei aproape moca
              Adica, 1.136moka cf. criterilor tale, unde 896lei = constanta moka

              Originally posted by vitriol View Post
              Eu ma tot gandesc si ma razgandesc daca sa dau sau sa nu dau ~1000 lei (10% din valoarea masinii)
              2200+euro valoreaza a ta pe piata? Esti optimist, ce sa zic.
              Sper ca n-ai luat in calcul suma asigurata din Casco, ca asa si a mea cf. contract e evaluata la 2100+euro.

              Daca ne luam dupa criteriu' asta, adica cat investim procentual, pe parcursul unui an, in masina...nu ne foloseste la nimic.
              Personal, pana acum cred ca i-am triplat valoarea, cel putin...

              Io's mai realist , numa' cate 2 raduri de gume (iarna + vara) noi, premium si deja ajungem la un minim 25% din valoarea masinii.
              Mai o distributie si doo schimburi de ulei si deja avem 50% din masina.
              Last edited by Kojak; 10 February 2015, 21:36.

              Comment


              • Anvelopele sunt singurele care te tin pe strada (pe langa frane) merita fiecare leu investit.

                Va spune asta cineva care sa dat cu kormoranele ani, si le-a laudat mereu... ( exceptand franarea brusca)
                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                Comment


                • Ce-ati alege, o anvelopa de calitate cu un DOT mai vechi sau o anvelopa mai slaba dar cu un DOT mai nou?

                  Comment


                  • Defineste "DOT mai vechi". Mai exact, ce an?
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • E vorba de anvelopele alea dot 2010 (Dunlop sau Conti de pe nico-tyres). Ma tot gandesc sa le iau, dar nu stiu in ce conditii au fost depozitate.

                      Comment


                      • In aceeasi situatie sunt si eu - in sensul ca imi caut anvelope de vara. Cand am vazut oferta, pana sa duc mana la telefon si sa formez numarul, deja ma gandeam cum sa fug pana acolo in pauza de masa, sa le pun in masina si sa scap de-o grija. Cand mi-a zis tipa aia ca au DOT 2010, mi-a spulberat tot visul, instant; m-a trezit la realitate. Ma asteptam la un DOT2013, ceea ce nu e asa de grav pentru banii aia.

                        Eu le iau in calcul pe astea cu DOT proaspat, decat sa dau banii pe anvelope vechi, nerulate.
                        Last edited by vitriol; 11 February 2015, 09:59.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • Am inteles, din pacate nu pot sa iau in considerare modelul asta (chiar daca nu e relevant, dar unui prieten i-a crapat unul identic pe flanc degeaba fara sa atinga absolut nimic).

                          Comment


                          • Ok. Ideea este sa mai cauti si sa uiti de alea cu DOT2010. Cel putin, eu asa as face.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • OK, mersi.

                              Comment


                              • Oricum, sfatul meu este sa scoti din calcul anvelopele slabe, indiferent de DOT-ul lor.

                                Originally posted by mumus View Post
                                Anvelopele sunt singurele care te tin pe strada (pe langa frane) merita fiecare leu investit.

                                Va spune asta cineva care sa dat cu kormoranele ani, si le-a laudat mereu... ( exceptand franarea brusca)
                                Asta o spune cineva care lauda Kormoranele chiar si la mersul pe zapada. Pai ce credibilitate sa mai ai tu acum, cand spui ca TS850 sunt super (nu ca n-ar fi cele mai bune in toate topurile), daca si despre Kormoran spuneai la fel? Pe bune acum...
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google