Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • uite... fa o intrebare. cred ca sunt proaspete, si e vorba de doar 16 lei diferenta.

    Comment


    • @vitriol,
      Pai de ce Sport 01 si nu Streetresponse 2?
      Car ar fi diferentele, iti place mai mult profilu' la 01?

      Tu vrei sa le iei acu' in februarie? Io ma gandeam sa mi le schimb prin aprilie, cand sigur o sa gasesc si cu dot 2015. Acum nu prea cred ca gasesti de vara cu dot 2015.

      Comment


      • Merci, Nedelescule! Ii sun maine sa vad despre ce e vorba.

        Originally posted by Kojak View Post
        Pai de ce Sport 01 si nu Streetresponse 2?
        Pai din astea am si sunt cele mai tari anvelope cu care am mers pana acum. Pe locul 2 ar fi Michelin Energy Saver. Sunt singurele anvelope cu care simti ca masina se lipeste pur si simplu de asfalt.

        Nu le schimb acu'-acu', dar imi pregatesc terenul.

        Este adevarat ca nu am mers cu Streetresponse 2; poate sunt mai bune, poate nu.. Dar daca nu sunt, ce fac? Sau iti iei tu si facem o comparatie.
        Last edited by vitriol; 11 February 2015, 23:01.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • Michelin Energy Saver am eu de vara, dar au deja spre 6 ani, si-au trait tineretea.
          Bune, nu pot sa ma plang insa nu stiu daca Dunlopurile sunt mai rigide comparativ cu Michelinurile. Ma intereseaza destul de mult si aspectul asta, mai mult ca decibelii si consumu', de ex.
          Singuru' dezavantaj de ordin estetic pana la urma, sunt crapaturile sperficiale specifice de tip "copt", dupa mai putin de 2 ani de la achizitie.

          Teoretic, StreetRespons 2, au comportare ceva mai buna pe ud fata de 01.
          Consumu' e vax, adica e o treba f. relativa.
          Db 67 01 vs 68 SR 2...neglijabil.
          Totusi, ca model, sunt destul de vechi, comparativ cu SR 2, insa sunt apropiate ca pret, lucru care intareste parerea ta despre ele.
          Last edited by Kojak; 11 February 2015, 23:01.

          Comment


          • eu n-am nicio crapatura. nu stiu cum naiba...
            iar michelinurile se uzeaza mult mai putin, din ce stiu eu.
            de fapt, cred ca sunt cele care se uzeaza cel mai putin.
            ce le-or face ?!

            Originally posted by vitriol View Post
            Pai din astea am si sunt cele mai tari anvelope cu care am mers pana acum.
            si chiar sunt de C pe carosabil ud ?
            Last edited by B997NDL; 11 February 2015, 23:11. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • la uzura si eu stau bine, adica e mica raportata la nr. de km parcursi. s
              unt recunoscute ca se uzeaza greu energy saver

              Comment


              • NDL, nu stiu cum sa-ti raspund la intrebarea asta...

                Hai sa spunem ca Debica Passio, care au B pe carosabil ud, si cu care am mers pe Logan-urile de la firma, sunt muci, praf si pulbere pe langa cum sta si cum franeaza SP 01 in aceleasi conditii.
                Michelin Energy Saver erau tot pe Logan, deci, comparatiile sunt reale si stiu ce vorbesc.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • Spune-mi cum stau SP 01 la confort?
                  Dunlopurile sunt recunoscute ca fiind ceva mai rigide.
                  E adevarat?

                  Comment


                  • imi starnesti curiozitatea. chiar ma gandeam ce anvelope sa urmeze.
                    ma gandeam la conti premiumcontact. daca zici ca si astea sunt foarte bune...

                    Comment


                    • Daca vorbim despre confort din punct de vedere al zgomotului, sunt cele mai tari. Ala 1db conteaza, degeaba zici tu ca e neglijabil.

                      In schimb, daca vorbim despre confort pe denivelari... hmmm... este foarte greu sa spun ceva in legatura cu subiectul asta, pentru ca de iarna am WinterSport M3, care, la fel, sunt cunoscute pentru rigiditate... Deci, eu merg si vara, si iarna, cu o masina care are anvelope rigide. Ce sa zic mai mult de atat?

                      Pe de alta parte, mai aud si eu in stanga si in dreapta, de anvelope care au flancurile moi, cum sunt de exemplu BF Goodrich G-Grip, care crapa sau fac galme de la o simpla atingere de bordura. Asta este si motivul pentru care colegul Andrey n-a vrut sa auda de ele.

                      Dar! Si despre SP01 am auzit ca fac galme repede, iar eu le am din 2007 si nu au asemenea probleme.
                      Last edited by vitriol; 11 February 2015, 23:30.
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • Michelin Primacy 3 s-or gasi si pe dimensiunile stock ?

                        Comment


                        • Despre confortul pe denivelari / fisuri etc vorbim. Sunt familist, loganu' si-asa e destul de rigid de fel, macar din anvelope sa mai atenuez.
                          Decibelu' ala in plus sau in minus, am mai spus e vax albina.
                          La fel ca si tine, pana anu' asta si eu am avut wintersport m3, rulate 6 ani si la fel mi s-au parut rigide. In schimb net superioare pe umezeala si mazga fata de Nokian W+ actuale, care sunt de-a dreptu' "pufoase" ptr. niste gume de iarna, lucru' bun dealtfel.

                          Pacat ca BlueResponse vin cu 92T si cu un pret "prohibitiv" la dimensiunea stock de logan, cu pana la 100lei in plus per anvelopa, fata de SP 01 si SR2.

                          Si-a luat un cunoscut pe o octavie asa ceva...si a zis ca sunt la creme de la creme.

                          Galma face orice anvelopa pana la urma, depinde de "sansa".
                          Si de M. E. Saver se spune ca sunt slabe pe flancuri...insa zero galme.

                          Originally posted by B997NDL View Post
                          Michelin Primacy 3 s-or gasi si pe dimensiunile stock ?
                          ba da...aproape suta de euro anvelopa. te bagi?

                          Verificați si Dvs ofertele magazinelor online de pe Compari.ro! Compararea preturilor, produselor, magazinelor si păreri de la cumparatori reali într-un loc.
                          Last edited by Kojak; 11 February 2015, 23:43. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • mamaaa..... cat ciucas....

                            Comment


                            • Uite, ia de la baEtii astia, e mai ieftin. Franceji, direct de la sursa



                              cat fabrica ciucas, poate vrei sa zici!

                              Comment


                              • pai la aia pe care mi i-ai dat, barum brilliantis 92T sunt 270 de lei.
                                Acasa - La noi gasiti cea mai variata gama de anvelope si jante auto - Livram anvelope in toata tara - Ne gasiti in Ploiesti.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google