Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sunt chiar mijto capacele alea, vreau si io!
    Alea din poze sunt pe 16"?

    Comment


    • Da. Vin cu 205.55.16 cred.

      Comment


      • Deja va dau dreptate si eu. Maine ma duc sa verific. Se vede tabla. M-a pacalit
        Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
        http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

        Comment


        • Cel putin in prima poza cu loganul in plan mai indepartat, juri ca sunt aliaje. Foarte reusite.

          Indubitabil:

          "Seria limitata aniversara, denumita sugestiv "LOGAN 10 ANI", este dezvoltata pe baza nivelului de echipare Laureate si se prezinta publicului cu evolutii exterioare atractive, dintre care putem enumera: proiectoare fata dublu optice, sistem de semnalizare pe oglinzile retrovizoare, un stripping de culoare neagra la nivelul stalpului central, protectii laterale de culoare neagra pentru portiere, masca de culoare rosu inchis pentru blocurile optice spate, bagheta de decor de culoare neagra pentru bara de protectie spate si jante de otel de 16 inch model Dark Metal."
          Last edited by Kojak; 23 April 2015, 23:02. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Multe marci au de fabrica, jante tabla + aliaj. Ex: Opel. Juri ca sunt originale aliaj )

            Comment


            • Mai apare discutia asta pe bune?

              Comment


              • Originally posted by Kojak View Post
                In ce an e fabricata rezerva?
                Originally posted by catalin08 View Post
                DOT1305 (ai dreaq astia de la Dacia, masina este fabricata iunie 2006)
                Originally posted by Kojak View Post
                ...m-ai facut curios, chiar o sa ma uit la rezerva la DOT.
                M-am uitat, 0606 e DOT-ul la rezerva mea.

                Comment


                • E vreo problema daca merg o perioada cu roti diferite pe fata (am o janta de aliaj pe o parte cu un tip de anvelopa si pe cealalta am janta de tabla cu alt timp de anvelopa)?
                  Observ ca trage dreapta la viteza mica, si parca merge ciudat directia. Oricum merg precaut dar sper sa nu afecteze si altceva.

                  Comment


                  • Legal anvelopele trebuie sa fie identice pe acelasi ax/punte, dar daca ai si alte latimi la ele e normal sa traga.
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • Anvelopele au aceleasi dimensiuni, doar difera marca, banuiesc ca trasul de aici apare si de la diferenta de greutate intre jante(aliaj vs. otel) si anvelope.

                      Comment


                      • mut-o pe spate si mergi cu grija.

                        Comment


                        • Ok, mersi.

                          Comment


                          • Am maltratat un logan 2 cu goodyear Duragrip de fabrica pe piriul rece si am fost surprins de aderenta. Foarte placut surprins, nema scarturi la frane si ace de par destul de vioi abordate.
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • Originally posted by andreyi View Post
                              E vreo problema daca merg o perioada cu roti diferite pe fata (am o janta de aliaj pe o parte cu un tip de anvelopa si pe cealalta am janta de tabla cu alt timp de anvelopa)?
                              Observ ca trage dreapta la viteza mica, si parca merge ciudat directia. Oricum merg precaut dar sper sa nu afecteze si altceva.
                              Jantele au ET diferit, nu cu mult, dar difera.
                              In cazul rotilor de rezerva subtiri, se recomanda o anumita viteza maxima.
                              La tine nu stiu cat de mult influenteaza, dar nu e recomandat sa mergi asa cu viteza mare.
                              Last edited by mr.K; 19 May 2015, 09:17.

                              Comment


                              • Originally posted by mumus View Post
                                Legal anvelopele trebuie sa fie identice pe acelasi ax/punte, dar daca ai si alte latimi la ele e normal sa traga.
                                Anvelopele de pe o punte trebuie sa fie absolut identice (inclusiv marca)? Daca au dimensiuni "corecte", nu sunt uzate dar difera marca pot sa fiu respins la ITP? Intreb daca este intr-adevar un motiv legal nu daca se si aplica de regula. (am observat ca la ITP nu prea se verifica de exemplu termenul de valabilitate a trusei de prim ajutor desi este un motiv legal de respingere). Iarna cand se fac controle in trafic de RAR + Politie daca te prinde cu roti diferite (ma refer doar la marca anvelopei) ce se intampla?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google