Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Io rulez chiar mai putin, daca tii cont si de alea de iarna... Bridgestone alea vechi le-am dat la 40 000 km rulati dar mai aveau "carne". Aderenta in schimb mai subtire, in special pe ud.
    Cine merge mult sa ia din alea la 2 ani la oferta.

    Montana si Kormoran K800 tineau cu deceniile, nu aveau neam de latex in ele, negru de fum cat cuprinde etc.
    Last edited by einstein1984; 10 November 2015, 14:12. Reason: Automerged Doublepost
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • Originally posted by hspinache View Post
      Ce obligatii avem cu anvelopele uzate ?
      unde trebuiesc predate ?
      ce trebuie sa facem cu ele ?
      trebuie sa le predam cu proces verbal ?
      din cite stiu nu le putem arunca la gunoi , asa , in locul de colectare a gunoiului menajer .
      Originally posted by hspinache View Post
      Adica ele se predau la vulcanizare fara un document ? Pai si daca vine careva si ne intreaba dupa 2 ani ce am facut cu ele ?
      Problema ar fi ce am fi obligati in in acest caz ?
      Originally posted by hspinache View Post
      Nu stiu ; dar exista norme/reglementari in acest sens ?
      Originally posted by hspinache View Post
      Normele care le-am gasit sint referitor la mediu ; adica daca lasam o anvelopa aiurea , poate sa ne amendeze garda de mediu.

      Cei ce vind anvelope uzate [SH] , au vreo responsabilitate pentru utilizarea lor ulterioara ?
      Originally posted by hspinache View Post
      Nu stiu cine sint cei de la autosoft ; ce profil au ? le-ai dat cu documente ?
      Originally posted by hspinache View Post
      Am inteles ; deci numai cei ce vind anvelope vor , ar putea sa ia anvelope uzate. Dar cum ramine cu cei de la metro , sau Selgros , etc , care vind anvelope ? au notificat un loc unde poti preda sau sint altfel organizati ?
      Enshpe posturi inutile sa muara ciucanel...ăsta mă întrece și pe mine.

      Trebuie sa le predai obligatoriu cu adresa de înaintare, înregistrată cu nr. de ieșire la buticu' din colt, altfel e caz penal și te poate paște o prestare în folosul comunității.

      Comment


      • Si neaparat gumele sa fie spalate inainte de predare.

        Eu cel mai probail dupa vreo inca 2-3 ani de utilizare le voi vinde/"preda" la o suma modica de vreo 150 lei cu tot cu jantele de tabla, oricum le voi vinde de batranete nu de uzura.
        Last edited by prometheus; 10 November 2015, 20:22.
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • In urma cu vreo 2 saptamani la cora vindeau anvelope de iarna cu DOT 2012. Debica Frigo parca erau.
          http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

          Comment


          • So what? Legislatia permite vanzarea de anvelope "noi" cu o vechime de pana la 5 ani.
            Eu am primit cu masina un set de resapate pe care le-am pus de test si acuma m-am indagostit de ele. Mai ales ca nici dimensiunile nu-s bune si dau ligheanului o alura de X6 nereusit.

            Comment


            • Pai ce sa zic , posteaza fiecare ce il doare . Eu vreau sa predau anvelope pe care le consider uzate si nu stiu unde sa ma duc . Nu trebuie sa rideti de mine.
              Prima ideie este sa incerc la atelierele de vulcazizare .
              Astept , poate mai sint si alte idei.

              Comment


              • Mai o gluma, mai o măslina....serios acum, încearcă la o stație de taximetre, scapi garantat de ele.

                Comment


                • Omule, tu ce nu intelegi din faptul ca nu exista nicio obligatie practica clara care sa-ti zica unde sa predai cauciucurile vechi si cu atat mai putin sa faci documentatie pe asa ceva!?
                  Le duci la o vulcanizare si le uiti acolo sau le dai unuia care vrea sa le foloseasca pe post de ghiveci de flori in gradina.

                  Comment


                  • exista HG 170/ 2004 privind gestionarea anvelopelor.

                    Comment


                    • Am zis obligatie practica, cum e aia de a nu trece pe rosu, nu HG-uri de care nu stie nimeni si care probabil se aplica doar firmelor private din an in paste.

                      Comment


                      • Dupa cum scrie acolo , se refera la persoane fizice sau juridice .

                        Comment


                        • Omu' are un mijto fin în el și ne prindem noi mai greu?

                          Comment


                          • Lucreaza la garda de mediu si face cercetari pentru a-si indeplini maine planul de amenzi.

                            Comment


                            • Originally posted by hspinache View Post
                              Pai ce sa zic , posteaza fiecare ce il doare . Eu vreau sa predau anvelope pe care le consider uzate si nu stiu unde sa ma duc . Nu trebuie sa rideti de mine.
                              Prima ideie este sa incerc la atelierele de vulcazizare .
                              Astept , poate mai sint si alte idei.
                              La Vadrexim, pe Luica, primesc anvelope pe care le predau la un centru, mai departe ce o face acel centru cu ele nu stiu, banuiesc ca le duc la reciclat. Daca ai de cumparat cauciucuri iei de la ei si le lasi acolo pe cele vechi, mai ales ca au super preturi si stoc mare. Daca nu ai de cumparat cauciucuri le duci acolo si dai de o bere la baiat si le lasi la ei si gata. Amin.
                              http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                              Comment


                              • La orice vulcanizare mai rasarita te duci, le zici, intrebi unde le lasi, le arunci unde ti-au spus. Eu asa am procedat. Ca sa ia autorizatia de mediu trebuie sa faca dovada unui contract cu un operator economic pentru preluarea deseurilor specifice. Anvelope, uleiuri, elemente de caroserie metalice, plastice, etc.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google